fbpx

Latanie z dzieckiem – planujemy podróż samolotem.

Podróż samolotem z dzieckiem może być spokojna i przyjemna, jeśli tylko za wczasu dobrze się do niej przygotujecie. Każda linia lotnicza ma swój własny regulamin, dlatego przed podróżą samolotem z małym dzieckiem warto się z nim zapoznać. Poniżej przedstawiam krótki poradnik o lataniu z dziećmi.

Pierwszy lot

Zalecenia lekarskie precyzują, że dzieci mogą latać już w 8 dobie życia, ale jeśli to możliwe, warto poczekać z pierwszą podróżą samolotem do momentu skończenia przez dziecko 3 miesięcy. Lotniska, jak i sam samolot to nie tylko skupiska dużej ilości ludzi różnych nacji, ale przede wszystkim przeróżnych wirusów i bakterii.

Dokumenty dla dziecka

Podróż międzynarodowa wiąże się z koniecznością wyrobienie dla dziecka odpowiednich dokumentów. W przypadku lotów pomiędzy państwami UE wystarczy Dowód Osobisty, jeśli jednak lecicie poza Strefę Schengen konieczne będzie wyrobienie dziecku Paszportu. Niektóre Państwa wymagają, by dokumenty były ważne przez co najmniej kolejne 3-6 miesięcy. Rodzic podróżujący samotnie z dzieckiem musi posiadać pisemną zgodę drugiego rodzica na podróż dziecka za granicę.

Bilet dla niemowlaka

Cena biletu dla dziecka poniżej 2 roku życia, określanego przez linie lotnicze mianem „Infant” zależy tak naprawdę od przewoźnika. Większość linii znosi opłatę za bilet, bądź pozostawia ją w symbolicznej kwocie. Niemowlęciu nie przysługuje osobne miejsce w samolocie, podróżuje ono na kolanach rodzica – przypięte specjalnymi pasami AMSAFE.

Bilet dla starszaka

Dzieci powyżej 2 roku życia posiadają w samolocie osobne miejsce i własny bilet, którego cena również uzależniona jest od linii lotniczych. Zazwyczaj dla małych dzieci przewidziane są specjalne zniżki – niejednokrotnie bilety dla dzieci są tańsze od biletów dla niemowląt, których cena jest zazwyczaj regularna i nie podlega promocjom.

Jakie wybrać miejsce w samolocie?

Miejsce przy oknie, czy przy przejściu? Które jest lepsze? Jakie wybrać? To zależy…. Zleży od długości lotu oraz wieku dziecka. Jeśli lot jest krótki i przypada na czas drzemki dziecka warto wybrać miejsce przy oknie – dziecko prawdopodobnie prześpi całą drogę. Wybierając się w dalszą podróż, kiedy niemożliwym będzie utrzymanie dziecka w jednym miejscu przez kilka godzin, lepszym wyborem będzie miejsce przy przejściu – unikniecie przeciskania się przez innych pasażerów.

W dużych samolotach dostępne są często miejsca typu bulkhead – miejsca tuż obok ścianki, parawanu czy kotary, które rozdzielają poszczególne sekcje samolotu. Jest tam dużo więcej miejsca, dzięki czemu podróż ma szansę przebiegać w bardziej komfortowych warunkach.

Tanie linie lotnicze wcale nie takie tanie

Tanie linie lotnicze okazują się nie być wcale takie tanie, kiedy przychodzi nam podróżować nimi z dzieckiem. Lotniska, które je obsługują zazwyczaj oddalone są od miasta docelowego i dotarcie do centrum z całą rodziną może być zarówno kosztowne, jak i trudne logistycznie.

W cenę biletu nie są wliczone żadne posiłki. Priority boarding, czyli pierwszeństwo przy odprawie jest dodatkowo płatne, jak i wybór miejsc w samolocie. Sam bilet dla dziecka określony zazwyczaj stałą stawką bywa drogi, czasami droższy niż Wasz bilet kupiony w promocyjnej cenie.

Start i lądowanie, czyli zmiana ciśnień

Podczas startu oraz lądowania w kabinie samolotu zwiększa się ciśnienie, co może być odczuwalne poprzez zatykanie się uszu. Zazwyczaj wystarczy przełknięcie śliny, jednak dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka lepiej podczas startu i lądowania przystawić je do piersi, podać butelkę z piciem lub smoczek – proces przełykania umożliwi wyrównanie ciśnień.

Posiłki dla malucha

Posiłki wydawane w samolocie nie są polecane małym dzieciom – lepiej zabrać ze sobą na pokład samolotu kilka słoiczków z obiadkami, owoce oraz zdrowe przekąski. Nie zapomnijcie również o piciu (przyda się podczas startu i lądowania). Karmienie warto zarezerwować sobie na czas lotu – na samym lotnisku dużo się dzieje, dziecko na pewno nie będzie się nudzić.

Bagaż podręczny

Dzieciom do 2 roku życia przysługuje (w zależności od linii lotniczych) zazwyczaj tylko bagaż podręczny lub limit bagażu do 10 kg, czasami bagaż rejestrowany.

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne rzeczy (lista poniżej). Dobrze mięć osobną torebkę na dokumenty i pieniądze oraz dużą składaną torbę, do której włożycie okrycia wierzchnie, kocyk, ulubionego misia etc.

Wózek i fotelik samochodowy

Na pokład samolotu rodzice dziecka, które nie skończyło jeszcze 2 roku życia mogą zabrać wózek (może być to zarówno głęboki wózek spacerowy, jak i tzw. parasolka), który nie wlicza się do bagażu podręcznego. Zazwyczaj można go oddać tuż przed wejściem na pokład, co niezmiernie ułatwia przemieszczanie się z dzieckiem po lotnisku. Po wylądowaniu wózek będzie czekał na was przy wyjściu z samolotu albo na taśmie wraz z resztą bagażu rejestrowanego.

Niektóre linie lotnicze zezwalają także na zabranie fotelika samochodowego lub łóżeczka turystycznego, jako dodatkowego bagażu dla dziecka poniżej 2 roku życia – bez dodatkowych opłat.

Niemowlęta o wadze do 8-10 kg mogą liczyć na specjalne łóżeczka SKYCOTS, jednak w samolocie jest tylko kilka takich miejsc, dobrze jest je wcześniej zarezerwować

Ubiór

Ubranko na czas podróży musi być przede wszystkim wygodne – dobrze jeśli jest wykonane z bawełny i nie posiada zbyt dużej ilości guzików, nap, czy innych elementów mogących uwierać małego podróżnika. Praktyczny zestaw to spodenki dresowe (leginsy), podkoszulek i bluzka z długim rękawem. Przyda się również bezrękawnik – na wypadek, gdyby na lotnisku lub w samolocie było chłodniej. Pamiętajcie o zabraniu ubrań na zamianę, jeśli lecicie do innej strefy klimatycznej.

Na lotnisku

Podróżując z dzieckiem warto być na lotnisku 2 godziny wcześniej, by móc spokojnie przejść odprawę. Stres i pośpiech niepotrzebnie mogą wywołać napięcie nie tylko w was, ale również w dziecku.

Na niektórych lotniskach znajdują się – niezwykle przydatne podczas przesiadek – specjalne strefy dla dzieci, kąciki zabaw.

Niezbędnik małego podróżnika w samolocie

 • coś do picia,
 • coś do pochrupania i przekąszenia,
 • ręczniki papierowe (chusteczki higieniczne),
 • mokre chusteczki oraz pieluszki (jeśli dziecko jeszcze ich potrzebuje)
 • ubranko na zmianę,
 • kocyk,
 • parę zabawek (cichych), książeczek, ulubiona przytulanka,
 • smoczek (jeśli dziecko go używa)
 • podstawowy zestaw apteczny (coś przeciwbólowego, woda utleniona, plasterki).

Patenty na przetrwanie lotu z maluszkiem

 • ustawcie pory jedzenia tak, by przypadały akurat na czas lotu, a nie np. odprawę,
 • rezerwując lot wybierzcie ten, który przypada na porę drzemki, godzin wczesno-porannych, bądź wieczornych,
 • pasy zapnijcie dziecku dopiero wtedy, kiedy jest to niekonieczne (wyświetlenie komunikatu) – wcześniej warto zaznajomić dziecko z samolotem, widokiem przez okno, zasadami podróży samolotem etc.
 • wózek oddajcie dopiero tuż przed wejściem na pokład,
 • nawet jeśli macie wykupione pierwszeństwo wejścia na pokład, naprawdę warto zająć miejsca jako ostatni – dla dziecka ważna jest każda minuta swobody.

Spokojnej i bezpiecznej podróży ♥

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

3 thoughts on “Latanie z dzieckiem – planujemy podróż samolotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...