Marzą wam się wycieczki rowerowe? Nie zdecydowaliście się do tej pory na zakup przyczepki rowerowej, ale jeśli wasze dziecko ma już skończone 1,5 roku, możecie pomyśleć o zakupie fotelika rowerowego. Dziecko może zacząć jeździć w foteliku rowerowym około 18 miesiąca życia, a nie tak, jak zalecają producenci, poniżej roku. Paweł Zawitkowski, znany polski fizjoterapeuta tłumaczy, że poniżej 1 roku życia maluch nie ma jeszcze dobrze rozwiniętych mechanizmów ruchowych i amortyzacyjnych. W foteliku rowerowym dziecko nie ma żadnego punktu podparcia i wszystkie wstrząsy odbiera całym swoim ciałem.

Jaki fotelik rowerowy wybrać?

Na rynku dostępne są foteliki zarówno montowane z przodu, jak i z tyłu (na ramie, bądź bagażniku).

Foteliki montowane z tyłu

Jest to fotelik zarówno bezpieczniejszy, jak i bardziej komfortowy dla dziecka. Oparcie fotelika jest lekko pochylone do tyłu, dzięki czemu kręgosłup jest mniej obciążony. Przy wyborze fotelika warto pamiętać, by miał on odpowiednią amortyzację, by jak najmniej dziecko odczuwało wstrząsy. Dobrze również jeśli oparcie jest regulowane (na wypadek drzemki).

Foteliki montowane z przodu

Tym fotelikom stanowczo mówię NIE! Dziecko w nim jest bardziej narażone na upadek, kręgosłup jest znacznie bardziej obciążony. Komfort jazdy rodzica również się zmniejsza, ruch kierownicą jest ograniczony. Fotelik montowany z przodu na pewno wystarczy na krócej (wraz z wzrostem dziecka rodzicowi będzie coraz mniej wygodnie).

Kask – podstawa bezpieczeństwa dziecka

To podstawowa część wyposażenia małego cyklisty. W sklepach dostępne są rozmiary dla dzieci już od obwodu główki 47 cm. Kask chroni głowę maluszka nie tylko w razie wywrotki, ale również w przypadku zderzenia się z elementem mijanym podczas jazdy. Warto od samego początku przyzwyczajać dziecko do jazdy w kasku.

Drzemka podczas jazdy

Jeśli dziecku przyśnie się podczas jazdy (a zdarza się to bardzo często), należy się zatrzymać i pozwolić maluchowi się wyspać. Takie zachowanie jest najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla dziecka. Broń Boże nie należy podpierać niczym głowy dziecka, czy przywiązywać kasku do wysięgnika fotelika!
Jeśli dziecko jest w takim wieku, że śpi jeszcze podczas dnia, dobrze jest kupić fotelik, który ma regulowany kąt nachylenia oparcia.

O czym należy pamiętać przy zakupie fotelika rowerowego?

  • 5-punktowe pasy bezpieczeństwa,
  • regulacja miejsca na nóżki,
  • regulowany kąt nachylenia oparcia,
  • montaż do ramy roweru pod siodełkiem,
  • sztywna konstrukcja,
  • miękka, bawełniana wyściółka oparcia,
  • łatwość montażu i demontażu fotelika.
Podziel się swoim zdaniem i zostawiając komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

1 Comment

  1. właśnie myślimy o zakupie :) już biegnę na blog poczytać

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...