W podróżowaniu z dzieckiem samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Ważne jest kupienie dobrego, atestowanego, wypadającego wysoko w rankingach fotelika samochodowego, dobranego do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka. Obserwację dziecka siedzącego z tyłu, czy nawiązywanie z nim kontaktu wzrokowego bez konieczności odwracania się, umożliwia dodatkowe wewnętrzne lusterko do auta. Z perspektywy dziecka w podróży samochodem ważny jest przede wszystkim komfort.

Dlaczego dzieci płaczą podczas jazdy?

Niestety ani niemowlę, ani małe dziecko nie powie, dlaczego płacze. Istnieje wiele powodów niezadowolenia małego człowieka z jazdy samochodem. Do najczęstszych z nich należą:

 • unieruchomienie w foteliku,
 • choroba lokomocyjna,
 • znudzenie,
 • nadmierne zmęczenie, bądź pobudzenie,
 • głód,
 • pragnienie,
 • dyskomfort (za ciepło/za zimno/za ciasno).

Jak ubrać dziecko na czas podróży?

Bardzo ważne jest rozbieranie dziecka na czas podróży z okryć wierzchnich. Zawsze w samochodzie (nawet przy pokonywaniu krótkich dystansów) zdejmujcie maluchom czapki, szaliki, rękawiczki oraz kurtki! Być może zabieg męczący, ale zarówno ze względów zdrowotnych, jak i bezpieczeństwa, konieczny (o czym więcej pisałam TUTAJ).

Czasami przed zaproszeniem dzieci do samochodu, konieczne jest ogrzanie lub schłodzenie wnętrze samochodu. Przed zapięciem dziecku pasów, zdejmijcie mu kurtkę (o czym więcej pisałam TUTAJ). Dobrze jest wozić w samochodzie kocyk, którym można przykryć dziecko, jeśli auto nie zdążyło się wystarczająco nagrzać.

Pamiętajcie, że maluszek podczas podróży siedzi cały czas ciasno przypięty pasami w szczelnie ochraniającym go styropianowym foteliku, który niestety nie przepuszcza powietrza. Dziecku w samochodzie jest dużo cieplej niż dorosłym.

Na czas dłuższej podróży sprawdza się wygodne, bawełniane ubranie (np. koszulka z długim rękawem i dresy). Zwróćcie uwagę, by bluzeczka nie miała z tyłu guzików, nap ani innych elementów mogących uwierać i powodować dyskomfort. Podczas jazdy zdejmijcie dziecku buty – zawsze wygodniej jest bez nich.

Jak zadbać o komfort jazdy małego pasażera?

Dzieci dzielą się na te, które lubią i które nie lubią jeździć autem. Nie wiele można z tym fantem zrobić – pozostaje tak naprawdę czekać, aż dziecko trochę podrośnie (około 2 roku życia dzieci powoli zaczynają interesować się kinem drogi, czyli tym, co widzą za szybą samochodu).

Jazda samochodem powinna być przyjemnością dla wszystkich uczestników podróży, także dla tych najmłodszych. Dlatego warto zadbać nawet o te najdrobniejsze szczegóły, dzięki którym dziecko spokojniej zniesie nawet dłuższy czas w foteliku.

1. Pełny brzuszek.

Przed wyruszeniem w trasę nakarmcie malucha – najlepiej około pół godziny przed odjazdem.

2. Sucha pieluszka.

Nawet w dobie pieluszek jednorazowych, w których teoretycznie zawsze powinno być sucho, przyjemniej dziecku jest w czystej i lekkiej pieluszce.

3. Częste przerwy.

Podróż z dzieckiem wiąże się z częstymi przystankami, co mniej więcej 2-3 godziny (chyba że dziecko śpi – wówczas nie widzę sensu zatrzymywania się i rozbudzania malucha). Dla niemowlęcia dobrze jest mieć matę lub kocyk, gdzie będzie mogło swobodnie poleżeć i pomachać nóżkami, starszaka najbardziej ucieszy plac zabaw albo chwila swobody.

4. Muzyka.

Dzieci lubią muzykę i od małego mają swoje preferencje muzyczne, dlatego warto zabrać ze sobą do auta ulubione piosenki maluszka. Wspólne śpiewanie również bardzo umila maluszkowi jazdę.

5. Przekąski.

Niestety jedzenie w aucie podczas podróży z dzieckiem jest nieuniknione. Zadbajcie jednak o to, by przekąski były zdrowe i by dziecko nie mogło się nimi zakrztusić.

6. Pragnienie.

Podczas podróży kupki niekapki. Picie ze zwykłego kubeczka lub butelki bez tzw. dziubka (smoczka) niesie ze sobą ryzyko zalania ubranka, a co za tym idzie koniecznością zatrzymania samochodu i przebrania dziecka.

7. Ubranie.

Przy dziecku trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, dlatego zawsze warto mieć przy sobie nawet kilka kompletów ubranek na zmianę, na wypadek gdyby dziecko wylało na siebie picie, bądź jedzenie, albo zwymiotowało.

8. Zabawki.

Dobrze jest mieć tzw. samochodowy zestaw zabawek, czyli coś czym dziecko bawi się tylko podczas podróży. Sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju zawieszki (dla niemowląt), czy np. mini laptopy dla starszych dzieci.

9. Miś.

Ulubiona przytulanka to ważny towarzysz podróży, do którego można się przytulić lub z którego można zrobić poduszkę na czas drzemki.

10. Kocyk.

Kocyk dla dziecka w aucie przyda się, nie tylko do przykrycia śpiącego dziecka, ale również do okrycia go zimą, przy wypakowywania rzeczy z bagażnika, czy po prostu otulenia, kiedy chcemy szybko przejść do domu.

Bezpiecznych i spokojnych podróży ♥

Podziel się swoim zdaniem i zostaw.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

9 Comments

 1. Od 1 ms do 1 roku – gehenna. Wierzę że teraz z drugim będzie inaczej!

 2. Moje starsze dzieci suuuuper a teraz czteromiesieczny synek tez aby wsiadziemy do auta i zasypia;)dla nas super bo jadac ostatnio na swieta z Niemiec do pl a mial wtedy 2 miesiace w czasie jazdy obudzil sie tylko raz do mleczka;)teraz ma 5 miesiecy i przed nami proba jazdy na swieta;)

 3. pierwsze do 2 latach ciężko było z nim się nawet pare kilometrów wybrać, drugie w aucie się uspokaja i zasypia

 4. Moj synek zaraz po starcie zasypia☺

 5. Na krotkie dystanse ok bo spi a w dluzsza trase bedziemy jechac dooiero wiec zobaczymy jak bedzie

 6. Ola ma 7 miesięcy i jest ok jak jedziemy to śpi

 7. Moje od zawsze kocha jazdę autem zawsze sie uspokaja w samochodzie…nie lubi tylko czerwonych świateł

 8. Przy dłuższych wyjazdach, szczególnie latem staramy się podróżować w nocy. Dzięki temu unikamy jazdy w upale i jest szansa, że większą część trasy dzieci prześpią :)
  U nas, przy dwóch kierowcach takie rozwiązanie zdaje egzamin :)

  1. Ja też najbardziej lubię tę porę podróżowania – o każdej porze roku :) PS. Super Strona!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...