Profilaktyczne podawanie witaminy K niemowlętom – niezbędne, czy szkodliwe?

Witamina K, odpowiedzialna głównie za krzepliwość krwi, podawana jest noworodkom w pierwszej dobie życia w dawce od 0,5 do 1 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie, a następnie zaleca się w przypadku dzieci karmionych piersią podawanie 0,025 mg witaminy do 3 miesiąca życia.

Niegdyś witamina K była podawana w szczególnych sytuacjach – niemowlętom z krwawieniem śródczaszkowym. W chwili obecnej witaminę K otrzymują (profilaktycznie) wszystkie noworodki, podczas gdy witamina ta dla dorosłych dostępna jest ciągle tylko i wyłącznie na receptę!

Fizjologiczny niedobór witaminy K

Dziecko przychodzi na świat z fizjologicznym niedoborem witaminy K w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ witamina K jedynie w śladowych ilościach przechodzi przez łożysko.

Witamina K odpowiedzialna jest m.in. za:

 • działanie białek,
 • różnicowanie komórek,
 • biotransformację ksenobiotyków,
 • aktywność enzymów I fazy (zwiększa) i II fazy (zmniejsza).

Poziom witaminy K płodu celowo utrzymywany jest na tak niskim poziomie!

Za wytworzenie witaminy K2 odpowiadają bakterie układu pokarmowego (znajdujące się w jelicie cienkim), który podobnie do układu odpornościowego, jest nie w pełni jeszcze rozwinięty. Dostarczana jest ona również z pożywieniem (K1) – w przypadku niemowląt wraz z mlekiem.

Czy możliwe by matka natura aż tak bardzo się pomyliła, by mleko matki nie było wystarczająco dobrym pokarmem i konieczna była suplementacja syntetyczną witaminą od samego początku? Zapotrzebowanie na witaminę K w okresie niemowlęcym wynosi 1 mcg/kg/dobę. Zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi ok. 0,25 mcg/100 ml i nie pokrywa dobowego zapotrzebowania. Mleko modyfikowane zawiera od 3 do 9 mcg witaminy K w 100 ml. Najpierw proponowano kobietom dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym z domieszką witaminy K lub bezpośrednie doustne podawanie witaminy, aż w końcu zastrzyk z witaminy K stał się obligatoryjny.

Nadmiar witamin K

Więcej niestety mówi się o niedoborze witaminy K, podczas gdy jej nadmiar może być równie szkodliwy i powodować:

 • rozpad krwinek czerwonych,
 • niedokrwistość,
 • nadmierne wydzielanie potu,
 • uczucie gorąca,
 • żółtaczkę (u niemowląt),
 • uszkodzenia tkanki mózgowej (u niemowląt).

Ponadto rodzice dzieci, które otrzymywały doustnie witaminę K opisują, że po jej odstawieniu niemowlę, które do tej pory przeraźliwie płakało, było niespokojne, kapryśne i miało problemy ze snem wyciszało się i przestało cierpieć z powodu bólu brzuszka.

Najnowsze brytyjskie badania pokazują, że ryzyko nowotworu u dziecka jest większe, kiedy podaje mu się witaminę K w postaci zastrzyku domięśniowego, niż w przypadku suplementacji doustnej, zaś u dzieci którym podano syntetyczną witaminę K prenatalnie ryzyko choroby nowotworowej podwaja się (źródło: British Journal of Medicine 305, 1992, 341; Ärzte Zeitung Nr. 229, 17.12.1992/2)! Ponadto syntetyczna forma witaminy K (menadion) podawana kobiecie w ciąży, może przyczyniać się do żółtaczki u noworodka (źródło: The Medical Letter Nr 19, 01.10.1984).

Czy to kolejna nagonka ze strony koncernów farmaceutycznych, czy rzeczywiście natura zawiodła na tym etapie?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

4 Comments

 1. Najwazniejsze zeby nie podawac na noc bo wywoluja mega kolki

 2. Badania sprzed 20 lat to nie sa “najnowsze badania”. Od tego czasu związek witaminy K i chorob nowotworowych badany był kilkukrotnie i nie znalazł potwierdzenia.

  1. Dziękuję za cenną uwagę – muszę to sprawdzić! :)
   \

 3. Dokładnie trzeba uważać kiedy się podaje miałam koleżankę co podano na noc i dziecko miało kolki :/

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...