fbpx

Śpię za dwoje – uczucie zmęczenia w ciąży

Poczucie obezwładniającego zmęczenia, senność, wyczerpanie, zasypianie na kanapie już o ósmej wieczorem, chęć zdrzemnięcia się w ciągu dnia – to jedne z symptomów wczesnej ciąży. Mała człowiek, który zagnieżdża się w organizmie kobiety wysysa z niej – dosłownie – energię. Ciąży na zewnątrz jeszcze nie widać, ale wewnątrz ciała przyszłej mamy trwa praca nad tworzeniem nowej istoty. Organizm ciężarnej pracuje na większych obrotach niż kobiety nie będącej w ciąży, ale biegnącej w maratonie (sic!).

Na początku ciąży powstaje system podtrzymujący życie płodu – łożysko, którego rozwój kończy się w pierwszym trymestrze. Burza hormonów, która panuje w organizmie przyszłej mamy, szybsza akcja serca, obniżony poziom cukru powodują dodatkowe zmęczenie, tym razem psychiczne. W ciąży nawet leżąc tak naprawdę pracujesz.

Nic nie dzieje się bez powodu. Niektóre osobowości trudno jest namówić do odpoczynku, natura więc obeszła problem – do mózgu wysyłany jest z organizmu sygnał o zmęczeniu, którego nie sposób obejść inaczej, jak wysypiając się i wypoczywając. Tym samym ograniczamy dzienne zużycie energii wykorzystywane do tej pory na inne, mniej ważne czynności, na rzecz rozwijającego się życia. Dziecko potrzebuje wypoczętej mamy, która o nie zadba. Walczy o to jeszcze w okresie prenatalnym, zmuszając mamę do odpoczywania  – także w chwilach, w których ona sobie tego nie życzy. A wszystko po to, by urodzić zdrowe dziecko i nieco zmienić styl życia, by po porodzie łatwiej było zaadaptować się w nowej rodzinnej sytuacji.

W swojej pierwszej ciąży byłam tak bardzo zmęczona, że musiałam pójść na zwolnienie lekarskie! Od rana do godziny 15:00 męczyły mnie nie tyle mdłości, co wymioty ciężarnych. Kursowałam pomiędzy toaletą a łóżkiem. Kiedy mogłam – spałam. Duża ilość drzemek w ciągu dnia nie przeszkadzała mi w zasypianiu wieczorem o godzinie 20:30.
W drugiej ciąży – pomimo posiadania już w domu półtorarocznego dziecka – nie doskwierało mi tak zmęczenie, jak zmienność humorów – sama nie wiem, co gorsze.
W obu ciążach uczucie zmęczenia zaczęło się około 7-8 tygodnia ciąży i trwało do końca pierwszego trymestru. żakończyło się nagłym przypływem energii i chęci do życia.

Uczucie zmęczenia w ciąży z relacji wielu mam znika pod koniec pierwszego trymestru. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że zmęczenie wcale nie znika, tylko zmienia się ich sposób funkcjonowania. Z aktywnych i wręcz przemęczonych kobiet, stają się bardziej zorganizowane i pragmatycznie żyjące w nurcie slow life. Myślą częściej o sobie – i dziecku – aniżeli o zadowalaniu innych.

Lubię spisywać rzeczy, które mam do zrobienia. Następnie dzielę je sobie według kategorii – pilne, mogą poczekać, ktoś może to zrobić za mnie. Z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc najwięcej pozycji przepisuję z kategorii mogą poczekać – no bo przecież mogą poczekać.

Ciąża zmienia nie tylko ciało, ale i umysł. 
(Agnieszka Skoczylas)

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...