fbpx

Doula – kim jest i jak jej obecność wpływa na przebieg porodu?

Coraz więcej słyszy się o Doulach i coraz więcej Kobiet chce ich towarzystwa podczas porodu. Nie brakuje również tych, którzy zadają pytanie Kim jest doula? Choć Doula jest jednym ze starszych zawodów świata, to w Polsce głośniej zrobiło się o niej dopiero w XXI wieku!

Kim jest Doula?

Doula (czyt. d u l a – w języku greckim oznacza służącą) to wykształcona, z dużą wiedzą o zachowaniu Kobiety w trakcie porodu, często doświadczona (również w swoim macierzyństwie) kobieta, zapewniająca ciągłe fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla Kobiety ciężarnej i jej rodziny na czas ciąży, porodu i połogu. Buduje atmosferę bezpieczeństwa i równowagi. Doula jest zawodem nie-medycznym. Troszczy się o to, by rozwiać wątpliwości rodziców, lęki związane z porodem, pomaga w znalezieniu strategii na zaspokojenie potrzeb rodziny. Doula podąża za Kobietą.

Niegdyś przy porodzie obecne były przede wszystkim kobiety, mniej lub bardziej doświadczone: które wspierały rodzącą i towarzyszyły w przyjściu na świat nowego członka rodziny. Dzisiaj, takie sytuacje są rzadkością. Praktycznie każdy poród w Polsce ma miejsce w szpitalu w asyście personelu medycznego. Poród domowy należy do rzadkości. W niektórych miastach Kobiety mają alternatywę alternatywę do szpitalnej sali porodowej w postaci Domu narodzin.

Doula podczas porodu:

 • pomaga oswoić lęk przed porodem,
 • dodaje odwagi,
 • okazuje zrozumienie i akceptacje,
 • stosuje różne niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu,
 • podpowiada w jaki sposób się poruszać i oddychać, aby poród przebiegał jak najsprawniej,
 • wspiera osobę bliską i podpowiada jej w jaki sposób może pomóc rodzącej,
 • wspiera komunikację między rodzącą (i jej bliską osobą) a personelem medycznym,
 • pomaga w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi,
 • tłumaczy emocje pojawiające się w rodzicach po narodzinach dziecka.

Komfort Kobiety jest dla Douli priorytetem.

Jak obecność Douli przy kobiecie rodzącej wpływa na przebieg porodu?

 • Poród trwa krócej (o około 25%*).
 • Rodząca lepiej radzi sobie z bólem porodowym oraz skurczami (o 30% mniejsze użycie środków przeciwbólowych*, o 60% mniej próśb o podanie znieczulenia ZZO*).
 • Obecność douli przy porodzie zwiększą szanse na poród niezmedykalizowany (o 50% zmniejsza się ryzyko zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie*, o 40% zmniejszenie się odsetek porodów kleszczowych*, o 40% zmniejsza się ilość podanej oksytocyny*).
 • Relacja i współpraca pomiędzy rodzącą a partnerem pogłębia się podczas porodu rodzinnego.
 • Rzadziej występują problemy z karmieniem piersią.
 • Zwiększa się poziomu samooceny młodej mamy.
 • Ezadziej obserwuje się wystąpienie depresji poporodowej.
 • Obniża się poziom lęku u Kobiety.
*badania dr Marshalla Klausa i dr Johna Kennela

Doula może “być” z kobietą już podczas ciąży – czas spędzony razem pozwala lepiej się poznać, ustalić “plan porodu”, przygotować nie tylko wyprawkę, ale i ciało oraz duszę na przyjście na świat maleństwa.

Doula jest z rodzącą przez cały okres porodu. Zazwyczaj przyjeżdża do domu Kobiety na początku pierwszej fazy porodu i zanim razem z nią pojedzie do szpitala (lub domu narodzin) pomaga jej uśmierzyć ból masażem, aromatoterapią, muzykoterapią.

W szpitalu zazwyczaj Kobieta rodząca styka się z wieloma osobami, może jej się przytrafić nawet zmiana dyżuru, co oznacza inną położną i innego lekarza. Doula nie jest członkiem personelu medycznego i jest przy Kobiecie rodzącej tu i teraz, ciągle zapewniając poczucie bezpieczeństwa. 

Doula po porodzie pozostaje z Kobietą tak długo, jak jest to potrzebne. Jest wsparciem dla matki i ojca w pierwszych chwilach po porodzie, co może uwiecznić na przykład na zdjęciach.

Doula wspiera Kobietę w połogu i w jej pierwszych dniach bycia mamą, służy profesjonalną pomocą, dbając o komfort matki i dziecka.

Czy nie cudownie byłoby mieć Doulę ze sobą na porodówce?

Jak było u Was?

Doula była obecna przy porodzie?

A może teraz skorzystalibyście z jej usług?

Zapraszam Was do zapoznania się z moją ofertą Douli Blisko Matki

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

You May Also Like

2 thoughts on “Doula – kim jest i jak jej obecność wpływa na przebieg porodu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...