Doula – kim jest i jak jej obecność wpływa na przebieg porodu?

Coraz więcej słyszy się o Doulach i coraz więcej Kobiet chce ich towarzystwa podczas porodu. Nie brakuje również tych, którzy zadają pytanie Kim jest doula? Choć Doula jest jednym ze starszych zawodów świata, to w Polsce głośniej zrobiło się o niej dopiero w XXI wieku!

Kim jest Doula?

Doula (czyt. d u l a – w języku greckim oznacza służącą) to wykształcona, z dużą wiedzą o zachowaniu Kobiety w trakcie porodu, często doświadczona (również w swoim macierzyństwie) kobieta, zapewniająca ciągłe fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla Kobiety ciężarnej i jej rodziny na czas ciąży, porodu i połogu. Buduje atmosferę bezpieczeństwa i równowagi. Doula jest zawodem nie-medycznym. Troszczy się o to, by rozwiać wątpliwości rodziców, lęki związane z porodem, pomaga w znalezieniu strategii na zaspokojenie potrzeb rodziny. Doula podąża za Kobietą.

Niegdyś przy porodzie obecne były przede wszystkim kobiety, mniej lub bardziej doświadczone: które wspierały rodzącą i towarzyszyły w przyjściu na świat nowego członka rodziny. Dzisiaj, takie sytuacje są rzadkością. Praktycznie każdy poród w Polsce ma miejsce w szpitalu w asyście personelu medycznego. Poród domowy należy do rzadkości. W niektórych miastach Kobiety mają alternatywę alternatywę do szpitalnej sali porodowej w postaci Domu narodzin.

Doula podczas porodu:

 • pomaga oswoić lęk przed porodem,
 • dodaje odwagi,
 • okazuje zrozumienie i akceptacje,
 • stosuje różne niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu,
 • podpowiada w jaki sposób się poruszać i oddychać, aby poród przebiegał jak najsprawniej,
 • wspiera osobę bliską i podpowiada jej w jaki sposób może pomóc rodzącej,
 • wspiera komunikację między rodzącą (i jej bliską osobą) a personelem medycznym,
 • pomaga w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi,
 • tłumaczy emocje pojawiające się w rodzicach po narodzinach dziecka.

Komfort Kobiety jest dla Douli priorytetem.

Jak obecność Douli przy kobiecie rodzącej wpływa na przebieg porodu?

 • Poród trwa krócej (o około 25%*).
 • Rodząca lepiej radzi sobie z bólem porodowym oraz skurczami (o 30% mniejsze użycie środków przeciwbólowych*, o 60% mniej próśb o podanie znieczulenia ZZO*).
 • Obecność douli przy porodzie zwiększą szanse na poród niezmedykalizowany (o 50% zmniejsza się ryzyko zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie*, o 40% zmniejszenie się odsetek porodów kleszczowych*, o 40% zmniejsza się ilość podanej oksytocyny*).
 • Relacja i współpraca pomiędzy rodzącą a partnerem pogłębia się podczas porodu rodzinnego.
 • Rzadziej występują problemy z karmieniem piersią.
 • Zwiększa się poziomu samooceny młodej mamy.
 • Ezadziej obserwuje się wystąpienie depresji poporodowej.
 • Obniża się poziom lęku u Kobiety.
*badania dr Marshalla Klausa i dr Johna Kennela

Doula może “być” z kobietą już podczas ciąży – czas spędzony razem pozwala lepiej się poznać, ustalić “plan porodu”, przygotować nie tylko wyprawkę, ale i ciało oraz duszę na przyjście na świat maleństwa.

Doula jest z rodzącą przez cały okres porodu. Zazwyczaj przyjeżdża do domu Kobiety na początku pierwszej fazy porodu i zanim razem z nią pojedzie do szpitala (lub domu narodzin) pomaga jej uśmierzyć ból masażem, aromatoterapią, muzykoterapią.

W szpitalu zazwyczaj Kobieta rodząca styka się z wieloma osobami, może jej się przytrafić nawet zmiana dyżuru, co oznacza inną położną i innego lekarza. Doula nie jest członkiem personelu medycznego i jest przy Kobiecie rodzącej tu i teraz, ciągle zapewniając poczucie bezpieczeństwa. 

Doula po porodzie pozostaje z Kobietą tak długo, jak jest to potrzebne. Jest wsparciem dla matki i ojca w pierwszych chwilach po porodzie, co może uwiecznić na przykład na zdjęciach.

Doula wspiera Kobietę w połogu i w jej pierwszych dniach bycia mamą, służy profesjonalną pomocą, dbając o komfort matki i dziecka.

Czy nie cudownie byłoby mieć Doulę ze sobą na porodówce?

Jak było u Was?

Doula była obecna przy porodzie?

A może teraz skorzystalibyście z jej usług?

Zapraszam Was do zapoznania się z moją ofertą Douli Blisko Matki

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

2 Comments

 1. Przydałaby mi sie 6,5r. temu…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...