W gąszczu milionów kosmetyków zalegających na sklepowych półkach wybór odpowiedniego kosmetyku staje się trudnością. Czym przy wyborze szamponu, mydła, żelu pod prysznic czy dezodorantu należy się kierować? Na pewno warto zacząć od przeczytania składu kosmetyku. Im mniej parabenów i PEG-ów tym lepiej. Ale co oznaczają pozostałe chemiczne nazwy?

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki organiczne są wolne od wszelkich chemikaliów, są w 100% wyprodukowane z naturalnych składników.

Kosmetyki ekologiczne nie zawierają syntetycznych konserwantów. Składniki kosmetyku zostały starannie wyselekcjonowane, a do produkcji użyto witamin, olejków eterycznych i śladowych ilości czystego alkoholu roślinnego.

Kosmetyki naturalne bez wątpienia są dużo bezpieczniejsze od kosmetyków konwencjonalnych. Bywa, że mniej się pienią, nie pachną tak intensywnie i są droższe od swych chemicznych odpowiedników, choć nie jest to regułą.

Kosmetyczny minimalizm

Osobiście stosuję zasadę minimalizmu z sferze kosmetyków. Nie analizuję na każdych zakupach składu kosmetyków (choć ten czasami ulega zmianie, więc co jakiś czas warto go ponownie sprawdzić)). Kosmetyk, który raz się u mnie sprawdził, zostaje na dłużej. Tym sposobem na brzegu naszej wanny stoją dwa szampony (3Panien i rodziców), mydło z Alleppo i emulsja do higieny intymnej. Nie używam żelu do twarzy ani odżywki do włosów – na które od czasu do czasu zdarza mi się nałożyć maskę odżywczą. Czasami do wody dodajemy płyn do kąpieli. Ponadto wszyscy do nawilżenia skóry używamy tych samych oliwki, oleju kokosowego lub masła z oliwek.

Wykaz szkodliwych składników kosmetyków

Dużo pracy włożyłam w sporządzenie wykazu szkodliwych składników dodawanych do kosmetyków. To co możecie teraz dobrego zrobić to zapoznać się z nim, wydrukować, zapisać w telefonie i podać dalej. Dzięki! 🙃

W codziennym życiu staram się ograniczyć chemię (także w żywności) do minimum, do czego i was zachęcam. Warto postawić na naturę!

Wykaz szkodliwych składników kosmetyków – zapoznaj się, wydrukuj, zapisz w telefonie i PODAJ DALEJ.
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

2 Comments

  1. Dużo tego i faktycznie lepiej wydrukować sobie bo nie sposób spamiętać. Napracowałaś się mocno :)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...