Jak widzi małe dziecko – czarno-białe obrazki dla niemowląt.

Nowonarodzone dziecko dobrze widzi tylko wyraźne (najlepiej czarno-białe obrazy) obrazy i to z odległości maksymalnie 40 cm. Wszystko inne jest zamazane. Dziecko na samym początku nie odróżnia kolorów i rozróżnia tylko odcienie szarości (jest to zabieg celowy chroniący noworodka przed przestymulowaniem). Noworodek rozpoznaje mamę po głosie i zapachu, nie po wyglądzie.

Kalifornijskie badania (Barkeley) dowodzą, że już dwutygodniowe niemowlęta zaczynają reagować na kolory – preferują biały, czerwony i żółty od czarnego, niebieskiego i zielonego.

Stymulacja wzroku niemowlęcia

Zmysł wzroku można zacząć stymulować już w wieku 4-6 tygodni poprzez pokazywanie dziecku czarno-białych kart oraz kontrastowych książeczek i zabawek. Dobrze jest ćwiczyć u dziecka rozwój wzroku, niemniej należy pamiętać, że nie da się go przyspieszyć. Obrazki należy umieszczać po prawej i po lewej stronie dziecka (zmuszając je do przesuwania wzroku), a nie bezpośrednio nad jego główką, dobrze jest również zbliżać i oddalać karty od dziecka. W ten sposób dziecko uczy się o granicach przedmiotów, co bezpośrednio wpływa w późniejszych miesiącach na naukę chwytania przedmiotów.

Odpowiednie bodźce wzrokowe dla swojego dziecka możecie nabyć gotowe lub przygotować je sami. Wydawnictwo Sierra Madre oferuje rodzicom serię produktów Oczami Maluszka

oczami-maluszka-calosc
czarno-białe książeczki
omkarty_rozlozone_nastrone
karty z żółtymi elementami
pol_pl_oczami-maluszka-harmonijka-3936_2
armonijkę z czerwonymi elementami

hCzarno białe karty możecie przygotować również sami, ściągając grafiki na przykład od Kal Barteski, która udostępnia je na swojej stronie :)

12-800wi
10-800wi
9-800wi
7-800wi

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).
Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...