Poprzez zabawę poznajemy charakter dziecka, jego zdolności, ograniczenia oraz preferencje. Często rodzice nie wiedzą, jak bawić się z własnym dzieckiem, a sama zabawa ich nudzi. Ważne, by zabawa była przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale i dla jego rodziców. Czas z dzieckiem warto spędzać na zabawach rozwijających, kreatywnych i pobudzających wyobraźnię.

Zabawki w pokoju dziecka – ich przesyt i dublerstwo

Niestety bardzo często okazuje się, że dzieci mają za dużo zabawek i de facto wcale nie chcą się nimi bawić. Doskonałym rozwiązaniem jest w tym wypadku przeprowadzeniem tzw. selekcji i schowanie wybranych zabawek, by po paru tygodniach zrobić małą podmianę. Dziecku wbrew pozorom łatwiej się bawić, jeśli wokół siebie ma kilka zabawek na krzyż, niż gdy ma ich dużo i nie wie, z czego wybrać.

Liczy się obecność!

Pamiętajcie, że zabawka nigdy nie zastąpi dziecku obecności rodzica. Najważniejsze, by pokazać dziecku, jak się bawić. W swoim rytmie dnia wydzielcie tzw. magiczną godzinę na czas zabawy z dzieckiem. Umiejętność samodzielnej zabawy jest tak samo ważna, jak umiejętność zabawy w grupie.

Gadżety i inne buble w pokoju dziecka

Zabawki są w chwili obecnej tak samo łatwo dostępne, jak chleb czy woda. Możemy je kupić praktycznie w każdym sklepie, chociażby pod postacią różnego rodzaju figurek dołączanych do magazynów dziecięcych, czy niespodzianek w słynnych jajkach. W hipermarketach dział z zabawkami zajmuje kilka alejek, często jego powierzchnia jest kilkakrotnie większa niż działu piekarniczego!

Nie oznacza to jednak, że wszystkie dostępne na rynku rodzaje zabawek są niezbędne dziecku do jego prawidłowego rozwoju. Często nadmiar gadżetów oraz drobiazgów w dziecięcym pokoju jest silnie skorelowany z brakiem wyobraźni oraz kreatywności małego człowieka. Kij, który niegdyś był zarówno patykiem, mieczem, bramką piłkarską, pistoletem, procą, czy ołówkiem pozostaje w oczach dziecka tylko kijem.

Zachęcam Was do niekupowania zbędnych, czyli po prostu niepotrzebnych zabawek swoim dzieciom. Zapewniam was, że nowe gadżeciarskie zabawki nie dodają kolorów dzieciństwu.

Zbiór najważniejszych zabawek dla dziecka

Poniższe zestawienie obejmuje zabawki, które długo cieszą dziecko i umożliwią mu różnorakie zabawy oraz rozwój różnych umiejętności.

 • klocki – drewniane: budowanie i burzenie wieży, nauka kształtów i kolorów oraz plastikowe: nauka łączenia elementów
 • kredki i blok – nauka rysowania
 • książki – nauka przewracania stron, słuchanie wierszyków, opowiadań, oglądanie, pokazywanie i nazywanie obrazków
 • samochody – naśladowanie dźwięków, jeżdżenie po podłodze, przeszkodach, zabawa w piasku
 • miś, lalka lub inna przytulanka – przytulanie, pokazywanie części ciała, rozbieranie i ubieranie, wspólne tańczenie, karmienie etc.
 • wózek dla lalek (dla dziewczynki) lub taczka (dla chłopca) – przewożenie różnego rodzaju zabawek
 • sorter – dopasowywanie kształtów, nauka prostych kształtów: kwadrat, koło, trójkąt, serce, sześciokąt
 • puzzle (na początku drewniane , następnie kartonowe kilkuelementowe itd.) – planowanie działania, myślenie przestrzenne
 • piłka – turlanie, podrzucanie, łapanie, zabawy w wodzie
 • zabawki do kąpieli – zabawy wodą
 • zabawki do piasku (wiaderko, łopatka, grabki, sitko) – robienie babek, przesypywanie piasku, kopanie dołków w piasku, nauka nabierania i wsypywania piasku
 • ciastolina, plastelina, piasek kinetyczny – zabawy sensoryczne, lepienie, nadawanie kształtów
 • dziecięca zastawa stołowa (talerzyki, kubeczki, sztućce)
 • zestaw garnków i przyborów do gotowania + mini kuchenka
 • rower – rozwój motoryczny

Czy coś jeszcze dodalibyście do tej listy? :)

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

12 Comments

 1. Ja bym dodała plasteline, nożyczki. Odtwarzacz Cd do plasow
  Przy muzyce i spiewania. Zabawke wyszywanki.

  1. Racja! Zapomniałam o plastelinie!!!

 2. My mamy drewniane tory. Młody bawi się nimi już ze 3 lata! :) i chce jeszcze powiększyć swój dobytek :)

 3. Osobiście jestem za zabawkami, które oprócz tego, że zajmują czas dziecku to jeszcze uczą go. Ostatnio kupiłem mojemu synkowi model samochodu do samodzielnego złożenia. Jaka radość, że sam złożył zabawkę.

 4. Mój maluch uwielbia puzzle djeco, są ładne i kolorowe co zachęca do zabawy, no i oczywiście dobrze wpływają na rozwój dziecka :)

 5. Ja bym dołączyla piramidkę i kubeczki :)

 6. U nas obecnie na pierwszym miejscu sa wszelakie… ciuchcie ;-) ale zgadzam sie z ta lista calkowicie :-)

 7. Piłka . Non jak dziecko bez piłki

 8. Domek, do ktorego corcia sie chowa albo bawi w dom. Tylko trzeba miec duzo miejsca. Dodalabym jeszcze tablice.

 9. Instrumenty muzyczne, narzędzia dla chlopca, dywanik z ulicą

 10. Namiot! Z koca, poszewki albo z ikei;) taki pierwszy wlasny schron, maly domek lub “baza”

 11. Ale dlaczego wózek dla lalek miałby być dla dziewczynek? Chłopcy nie mogą się nimi bawić? Nie daj Boże jeszcze potem chcieliby zostać ojcami i wozić swoje dzieci na spacery ;)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...