– Podróżujecie z dzieckiem samochodem? 

– Tak.

– Korzystacie z fotelika samochodowego?

– Cóż za pytanie! Oczywiście!

– A zdejmujecie kurtkę dziecku w aucie?

– Nie. A po co? Zimno jest w środku, parkujemy na zewnątrz, nie jeździmy daleko. W dłuższe trasy rozbieram dziecko, jak się w samochodzie zrobi ciepło.

A Wy zdejmujecie swojemu dziecku kurtkę przed zapięciem w fotelik samochodowy?

Zastanawiacie się, czemu to takie ważne?

Obejrzyjcie filmik i sami zobaczcie.

Jak widzicie, gruba kurtka uniemożliwia prawidłowe naciągnięcie pasów bezpieczeństwa w foteliku samochodowym.

Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo zapinasz dziecko w foteliku?

 1. Umieść ubrane w zimową kurtkę dziecko w foteliku samochodowym i zapnij mu pasy.
 1. Wyjmij dziecko z fotelika bez luzowania pasów.
 1. Zdejmij dziecku kurtkę i ponownie umieść je w foteliku, zapnij pasy bez ich dopasowywania.
 1. Sprawdź luzy w pasach – jeśli na wysokości obojczyka dziecka wsuniesz pod pas więcej niż 2 palce konieczne jest rozbieranie dziecka na czas jazdy w foteliku.

Zdaję sobie sprawę z problematyki rozbierania-ubierania, sama przez to przechodzę niemalże codziennie. Niemniej uczulam Was na bezpieczeństwo – ono jest przecież kluczowe.

Jeśli samochód nie zdążył się jeszcze ogrzać i jest w nim po prostu zimno, dobrze jest mieć w aucie kocyk, którym możecie opatulić dziecko, bądź po prostu przykryć je kurtką.

Nie zapomnijcie o daniu dziecku dobrego przykładu – zadbajcie o własne bezpieczeństwo i samemu również zdejmujcie w samochodzie kurtkę.

Podziel się swoim zdanie i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

7 Comments

 1. A ja bym chciała zobaczyć tekst o ogólnym zapinanie dziecka w foteliku. Wielu ludzi robi to za luźno, twierdząc że dziecku niewygodnie, gdy jest mocno przypięte – niestety najczęściej widzę dzieci poniżej pół roku z za luźnymi pasami…

  1. Mówisz i masz – będę miała go na uwadze :)

 2. A mnie z kolei zastanawia jak jest z kombinezonem. Kurczę jest zima, kurtkę raczej rzadko zakładam… Pytam bo do tej pory by mi nie przyszło na myśl o tej kurtce. Ale kombinezon, ma nogawki. Kurczę sama już nie wiem

 3. Super! :) Choć i tak jestem za zdejmowanie ze względu na różnicę temperatur. Ale tem sposób jest idealny na krótkie dystanse!

 4. Czy te testy dotyczą fotelików z izofixem? Na filmie nie widzę by fotelik był jeszcze dodatkowo zabezpieczony pasem- są tylko pasy od fotelika.

  1. Sposób montowania fotelika nie ma tu znaczenia (isofix vs. pasy, liczy się tylko, jak przypinamy dziecko pasami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...