Obecnie nikogo nie dziwi pracująca mama ani powrót kobiety do pracy po urodzeniu dziecka. Pytanie tylko, kiedy i jak wrócić do życia zawodowego? Jest wiele za i przeciw. Każdą sytuację warto rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając kwestie finansowe, dobro zarówno dziecka, jak i mamy, przejawiające się m.in. równowagą w rodzicielstwie, opiekę dla dziecka i wszystkie inne aspekty ważne dla danej rodziny.

Przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim warto dokonać pewnych kalkulacji – to nie tylko finansowych.

Czy powrót do pracy jest opłacalny?

Podliczcie dokładnie, ile pieniędzy zostanie z pensji mamy, jeśli odejmiecie od niej koszty:

Pracujaca mama 1

Mając gotowy rachunek dobrze jest jeszcze raz przeanalizować planowany powrót do pracy.

Wracam do pracy, bo…?

Warto również zastanowić się nad rzeczywistym powodem powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Czy przemawiają za nim zawodowe ambicje, presja społeczna, kwestie finansowe, lęk przed utratą stanowiska… Przyczyn może być wiele. Największym niebezpieczeństwem związanym z łączeniem rodzicielstwa i pracy zawodowej jest osłabienie przywiązania matki do dziecka. Dlatego im późniejszy powrót do pracy, tym rozłąka łatwiejsza i lepsza dla obojga. Możliwe połączenie roli rodzica i pracownika bez uszczerbku na więzi z dzieckiem.

Podjęcie decyzji o powrocie do pracy po urodzeniu dziecka może dla niektórych kobiet być bardzo trudną decyzją. Warto nie zapominać, jak ważne w byciu mamą jest przywiązanie, które wpływa na to, jaką jest się mamą. Czyli po raz kolejny: nie ilość czasu spędzanego z dzieckiem, a jakość relacji mają znaczenie. Kobieta może nie pracować, być w domu z dzieckiem, a jednak nie poświęcać mu należytej uwagi oraz nie reagować na sygnały przez nie wysyłane, przez co może nawet się stać mniej związana z dzieckiem od uważnej na potrzeby dziecka matki pracującej na pełen etat.

Powrót do pracy spowodowany kwestiami finansowymi wcale nie musi oznaczać powrotu do poprzedniej pracy, czy innej na pełen etat. Można na przykład:

  • prowadzić działalność z domu, czy
  • pracować w systemie elastycznego grafiku, umożliwiającego wymienianie się opieką nad dzieckiem z mężem.

Jak dziecko potrafi zmienić plany zawodowe matki?

Czasami mama – pomimo wcześniej planowanego powrotu do pracy po upływie urlopu macierzyńskiego – postanawia zostać z dzieckiem w domu albo szuka sposobu na zmniejszenie godzin etatu. Mama z dnia na dzień odczuwa coraz silniejszą więź z dzieckiem, czuje się potrzebna i niezastąpiona. Kariera matki staje się ważniejsza niż jakakolwiek inna.

Badania rynku pokazują, że kobiety po urodzeniu dziecka stają się bardziej kreatywne. Narodziny dziecka nie tylko zmieniają światopogląd, ale także uczą lepszej organizacji oraz przedsiębiorczości. Z raportu PARP wynika, że coraz więcej kobiet po urodzeniu dziecka wybiera prowadzenie własnej firmy od pracy na rzecz kogoś.

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

5 Comments

  1. Wrocilam po 7miesiacach. Za wczesnie. Teraz to wiem.

  2. Ja niedlugo wracam do pracy za 2 tygodnie a bylam na macierzynskim rok i jeszcze z urlopu skorzystalam z miesiac ;)

  3. Wszystko to mało …myślę, że do końca 3 lat warto być przy swoich pociechach…

  4. Ja z pierwszym synem byłam do 3lat a teraz drugi ma rok i 5miesięcy i chętnie zostałabym dłużej ale państwo nie pomaga matkom i trzeba wracać. Wychowawczy jest nie płatny a kogo obchodzą dzieci które muszą rozstać się z mama. Niania kosztuje tyle co zrobię i jaki to ma sens? Dla mnie popaprany kraj w którym rząd i bogaci ludzie zwykłym ludziom utrudnia życie. Realia są koszmarem w codziennym życiu.

  5. Wracam 1szego i trudny to będzie czas dla mojego synka.póki co zostaje z moim tatą ale nie nie wiem jak długo tak pociągniemy.już sobie wyobrażam siebie w probujaca skupić się na robocie.generalnie i tak czuje,ze mam luksus zostawiając go z kimś bliskim a nie z nianią czy w żałobie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...