Idziemy z dzieckiem na plażę – o czym musimy pamiętać?

Kąpiel dziecka na otwartej przestrzeni budzi wątpliwość w niektórych rodzicach. Najczęściej chodzi o uszy, a raczej o ich przewianie. Temat zapaleń uszu szerzej opisywałam w poście Brak czapki a zapalenie ucha – jak jedno ma się do drugiego?

Kąpieliska naturalne i odkryte baseny

  1. Najlepsze do kąpieli są odkryte baseny oraz jeziora (słona woda morska jest nieprzyjazna dla skóry dziecka, rzeki zaś są zbyt niebezpieczne i niestety coraz rzadziej czyste).
  2. Sprawdzajcie czystość wody (wybierzcie kąpielisko, które zostało przez Sanepid dopuszczone do kąpieli).
  3. Piasek na plaży jest dla dzieci dodatkową atrakcją. Nie zapomnijcie o zabawkach, dzięki którym zbudowanie zamku z piasku będzie łatwiejsze.

Ogólne zasady dotyczące bezpiecznej kąpieli:

  • dzieci, które nie umieją pływać nie powinny być w wodzie same ani również pod opieką innych dzieci umiejących pływać – bezpieczna kąpiel dziecka jest tylko w asyście osoby dorosłej,
  • od ostatniego posiłku powinna upłynąć co najmniej 30-minutowa przerwa,
  • pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 15 minut (rozgrzewka, przyzwyczajenie się do niższej niż otoczenie temperatury wody),
  • jeśli przed kąpielą dziecko przebywało dłuższy czas na słońcu, najpierw delikatnie ochłodźcie jego ciało (np. zraszając je wodą).

Wyruszamy na plażę z dzieckiem, co musimy mieć ze sobą?

Pompowany basenik przyda się nad jeziorem, gdzie nie ma brodzika, głównie dla niechodzących maluchów – nalana do niego woda będzie na pewno dużo cieplejsza, niż ta w jeziorze.

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

2 Comments

  1. Super :) a mogę wiedzieć ile malutka miała kiedy pierwszy raz sie pluskała? Pozdrawiam.

    1. Kasiu, pluskała w jeziorze, morzu czy na basenie? Na basen zaczęliśmy chodzić ze starszą, gdy miała 5 m-cy, z młodszą w wieku 2 m-cy, pierwsza kąpiel młodszej w morzu w wieku 5 m-cy, starsza – nie pamiętam, chyba dopiero w wieku 1,5 roku, w jeziorze młodsza w wieku 5 m-cy, starsza 7 :)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...