Druga ciąża jest czasami dla pary po prostu miłym zaskoczeniem, czasami jest planowana, a czasami nie ma jej wcale. Większość partnerów ma wybrany model rodziny. Jasno określa on między innymi to, czy chcecie mieć jedno, dwoje, czy troje dzieci. Jeśli z góry założyliście, że chcecie mieć więcej, niż jedno dziecko, pojawia się się po jakimś czasie pytanie, kiedy kolejne? Czy istnieje w ogóle odpowiedni czas na drugie dziecko?

Biologiczny zegar tyka

Natura rządzi się swoimi prawami, choć medycyna coraz bardziej rozszerza margines błędu i odchylenie od tych naturalnych ram czasowych. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na prokreację jest u kobiety do 25 roku życia. Z obserwacji oraz statystyk wadomo jednak, że coraz częściej młodzi ludzie decydują się na założenie rodziny po skończeniu 30 lat, a wcześniejsze ciąże, zwłaszcza te szkolne, czy studenckie określane są mianem wpadki, czy też ciąży nieplanowanej, niechcianej. O ile świadomość młodych, ale już dorosłych ludzi uzależniona jest od rozsądku, który skutecznie tłumi instynkt biologiczny i wygłusza coraz głośniejsze tykanie zegara biologicznego, o tyle ciąż młodych przyszłych mam nie można wrzucać do jednej szuflady z etykietą „ciąża niechciana”. Warto pamiętać, że część kobiet decyduje się na wczesne posiadanie dziecka świadomie, z pobudek osobistych lub zdrowotnych, jak np. choroba, która uniemożliwiłaby późniejsze zajście w ciąże. Nastoletnie i te trochę starsze mamy również mogą planować ciąże. Bycie dobrą i spełnioną mamą nie zależy od wieku.

Młodzi ludzie coraz częściej podejmują decyzję o założeniu rodziny, gdy czują się bezpiecznie, również bezpiecznie finansowo – mają stałą pracę, mieszkanie (choć niestety zazwyczaj w kredycie), samochód, jakieś oszczędności. Mając to wszystko osiągnięte, partnerzy odkładają decyzję z poczęciem dziecka o rok, dwa, by mieć jeszcze chwilę dla siebie, na podróże, relaks… W końcu nadchodzi czas starań o dziecko. Niektórym się udaje od razu, niektórym po roku, a jeszcze innym po kilku latach. Są i tacy, którzy potrzebują pomocy medycznej. W życiu nie da się wszystkiego zaplanować.

Kiedy jest dobry czas na kolejne dziecko?

Część rodziców planuje kolejną ciąże, część zdaje się na los, szczęście, naturę, przypadek. Będzie, kiedy będzie. Nic na siłę. Niewątpliwie w drugim podejście jest więcej luzu, a więc jest to jest ono mniej stresogenne. Planowaniu ciąży często towarzyszy wyliczanie dni płodnych, comiesięczne wyczekiwanie dwóch kresek na teście ciążowym, a po paru miesiącach nieudolnych prób napłynięcie wątpliwości, czy aby wszystko jest w porządku.

Podejmując decyzję o chęci posiadania kolejnego dziecka rodzice odpowiadają sobie na szereg pytań:

  • Jaka różnica wieku pomiędzy dziećmi będzie najlepsza?
  • Czy stać nas na kolejne dziecko?
  • Czy mamy odpowiednie warunki mieszkaniowe?
  • Czy będziemy musieli zmienić samochód?
  • Czy nam się jeszcze chce?

Oczywiście, każde „za” i „przeciw” należy rozważyć, bo tej sfinalizowanej decyzji cofnąć raczej się nie da. Najważniejsze są kwestie psychologiczne, materialne i rodzinne. Zajście w ciążę nie powinno naprawiać związku, czy być próbą odmłodzenia swojej osoby. By kolejna ciąża dostarczyła radości, a narodziny dziecka wniosły do domu nową, dużą porcję miłości, oboje rodzice powinni w równym stopniu chcieć kolejnego dziecka. Bez względu na to, czy decydują się na wersję spontaniczną, czy planowaną maluszek, który pojawia się na świecie powinien być chciany i kochany.

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

2 Comments

  1. Oj bardzo pasuje Ci ta dwójeczka maluszków :)

  2. Czasem może warto tę kwestie pozostawić szczęściu:)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...