fbpx

Nowy schemat żywienia niemowląt.

Zasady żywienie niemowląt ostatnimi laty bardzo się zmieniały, aż w końcu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zostały ujednolicone. Pierwszy raz niemowlęta zostały potraktowane jednakowo, brak różnic w schemacie rozszerzania diety dla dzieci karmionych mlekiem mamy i modyfikowanym. Pojawiły się zmiany dotyczące wprowadzenia glutenu, mleka krowiego, składników potencjalnie alergizujących oraz jajka. BLW zostało wyraźnie docenione. Poniżej przedstawiam Wam schemat żywienie niemowląt karmionych piersią oraz mlekiem modyfikowanym.

Zasady i zalecenie dotyczące żywienia niemowląt, wprowadzania nowych pokarmów, czyli nic innego jak zalecenia odnośnie rozszerzania diety krótko i zwięźle opisane znajdziecie TUTAJ.

10 żelaznych zasad na dobry początek:

 1. 1Podstawą żywienia dziecka przez pierwszy rok jego życia jest MLEKO matki (lub modyfikowane).
 2. Posiłki dla dziecka powinny być przygotowywane bez użycia soli, czy cukru. 
 3. Dziecko powinno zaspokajać pragnienie wodą.
 4. Rozszerzanie diety rozpoczyna się od podania dziecku warzyw, a nie słodkich owoców, które na pewno dziecku posmakują, ale mogą skutecznie zniechęcić do mniej słodkich warzyw.
 5. 3-4 razy w tygodniu dziecko powinno zjadać jajko – według najnowszych wytycznych możecie podać od razu całe jajko – bez rozdzielenia na białko i żółtko.
 6. Mięso w obiadkach należy zastąpić rybą. Jeśli dziecko dobrze toleruje ryby, podawajcie je 2 razy w tygodniu (wymiennie z mięsem).
 7. Nie ma potrzeby opóźnianie wprowadzania do diety dziecka składników potencjalnie alergizujących, jak np. jogurty.
 8. Żywność dla dzieci powinna być jak najmniej przetworzona – parówki, danonki, mleczne batony odpadają :)
 9. 7-8 miesięczne dziecko powinno dostawać rozdrobnione i posiekane posiłki, nie jak dotychczas w formie puree.
 10. W miodzie mogą występować składniki wywołujące botulizm dziecięcy, dlatego zaleca się go podawać dzieciom dopiero po pierwszych urodzinach (więcej o miodzie przeczytacie TUTAJ).
Schemat zywienie niemowlat kp
Schemat zywienie niemowlat karmioncyh mm1

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

4 thoughts on “Nowy schemat żywienia niemowląt.

  1. O ile oczywiście inaczej nie zaleci pediatra – artykuł opiera się na zaleceniach WHO :)

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...