Podstawa codziennej pielęgnacji dziecka – kąpiel. Wanienka lub wiaderko do kąpieli, ciepła woda i… No właśnie, czym umyć dziecko? Jakich kosmetyków używać do codziennych kąpieli? Modnych ostatnimi czasy emolientów, czy tradycyjnego mydełka, a może samej wody?

Emolienty do kąpieli – cała prawda o nich

Emolienty to nic innego, jak substancje tłuszczowe, których celem jest nawilżenie, polegające na zatrzymaniu wody w skórze. Emolient ma utworzyć na skórze barierę uniemożliwiającą odparowanie wody z naskórka. Poza tym emolienty zmiękczają, a nawet odżywiają.
Płyn z emolientami nie jest potrzebny, jeżeli dziecko nie ma AZS. Nie ma sensu, czynić nic na wszelkie wypadek, gdyby jednak skóra miała się wysuszyć.

A może tradycyjnie – myć mydłem?

O prawdziwe mydło teraz naprawdę trudno. Tradycyjne mydło składa się z olei roślinnych i sody kaustycznej oraz jest wyrabiane ręcznie i swój czas musi odleżeć, by m.in. zgęstnieć. Im dłuższy czas leżakowania, tym niższe pH, czyli mydło jest łagodniejsze dla skóry. Słabo się ono pieni, ale za to doskonale usuwa zanieczyszczenia i nie wysusza skóry. Tego typu mydła dostaniecie w sklepach eko, ze zdrową żywnością oraz tzw. naturalnych. Tam też kupicie mydło w płynie oparte na tradycyjnej recepturze (potas + olejki roślinne).

Mydła produkowane na skalę przemysłową, czy też tzw. drogeryjne, zawierają konserwanty, często mają wysokie pH, przez co wysuszają skórę, czyli nawet nie leżały koło prawdziwego mydła.
Dlatego jeśli decydujecie się na mycie małego ciałka mydłem, to tylko takim prawdziwym, o niskim pH.

Płyn do kąpieli niemowląt i dzieci

Noworodkowi wystarczy kąpiel w ciepłej wodzie. Raczkujące już niemowlę, czy eksplorujące świat całym sobą dziecko warto już umyć. Jeśli dziecko nie potrzebuje emolientów do kąpieli (czyli nie ma AZS), a mydło nie przypadło wam do gustu, możecie spróbować płynów do kąpieli.
Dobry płyn do kąpieli powinien mieć roślinny skład, niskie pH, być wolnym od substancji konserwujących i barwników.

Czym myć małe ciałko – jaki kosmetyk wybrać?

Stoicie w sklepie przed stoiskiem z kosmetykami dla niemowląt i… Ogromny wybór płynów do kąpieli, emolientów, oliwek… Czym się kierować? Znaną firmą? A może ceną? Skład zazwyczaj niewiele (analizę składu znajdziecie TUTAJ).

Poniżej przedstawiam gotowy wykaz polecanych kosmetyków do kąpieli dla niemowląt i dzieci – bez PEG, barwników, czyli o dobrym składzie. Jeszcze niżej znajdziecie „czarną listę” – czyli wykaz kosmetyków o fatalnych składzie, tych nie kupujcie! Wśród płynów do kąpieli wygrywają produkty Rossmana i HIP. NIVEA. Ziaja, Johnson& Johnson znowu znalazły się jako niepolecane. Na czarnej liście również słynne Oilatum oraz Oillan.

Polecane płyny do kąpieli niemowląt i dzieci:

  • HIPP Babysanft: Pielegnacyjny Płyn do Kapieli
  • Rossmann: Babydream:Pielęgnacyjny płyn do kąpieli
  • Rossmann, Babydream Extrasensitive, Öl-Bad (Płyn do kąpieli z olejkiem migdałowym do skóry wrażliwej)
  • Rossmann: Babydream Natural: Waschbalsam mit Calendula
  • Rossmann: Babydream Natural: Pflegebad mit Calendula
  • Rossmann: Babydream: Uniwersalny żel do mycia
  • Rossmann: Babydream: Wasch und Duschcreme
  • Pat&Rub, Szampon i płyn do mycia dla niemowląt i dzieci
  • Bubchen, Baby Bad: Płyn do kąpieli dla niemowląt
  • FlosLek: For Baby: Emulsja do kąpieli dla niemowląt i dzieci

Polecane emolienty do kąpieli niemowląt i dzieci z AZS:

  • Atoperal Baby, pianka do mycia
  • Atoperal Baby, emulsja do kąpieli
  • Cetaphil Restoraderm, emulsja do mycia
  • Mediderma Bath Emulsja do Kąpieli
  • Floslek For Baby emulsja do kąpieli

Czarna lista kosmetyków dla niemowląt i dzieci

Wykaz kosmetyków dla dzieci zawierających szkodliwe dla zdrowia substancje.

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

20 Comments

  1. Woda z krochmalem. Pasjomatkablog.blogspot.com tu wszystko jest :-)

    1. Woda z krochmalem a i owszem, ale nie na co dzień… Krochmal jest wybawieniem dla alergików, łagodzi podrażnienia skóry, świetnie działa na potówki, AZS… Jeśli coś ma pomóc, warto to stosować właśnie przy objawach. Krochmal działa też jak emolient – a po co chronić skórę dziecka przed wysuszenie, skoro tego nie potrzebuje? Na co dzień wystarczy sama woda
      Lubię to! · Skomentowane przez użytkownika Agnieszka Skoczylas

  2. Artykuł na fajny temat, ale zabrakło mi informacji, co to znaczy “dobry skład” i ze względu na jakie składniki nie kupować produktów z czarnej listy.Bardzo pomogłoby to samemu rozpoznawać niewłaściwe produkty.

    1. Słuszna uwaga, dziękuję – zmieniam :)

  3. Na początku używałam wyłącznie Oilatum, zarówno przy pierwszym jak i drugim dziecku. Sprawdzał się fenomenalnie. Później szukałam tańszych zamienników, co łatwe nie było. Tak więc przerobiłam chyba wszystkie dostępne żele i płyny do kąpieli i na dzień dzisiejszy zostałam przy 3 produktach:
    – szampon Hipp
    – pod prysznic kostka szarego mydła Biały Jeleń
    – do wanienki kapsułki z olejkiem z wiesiołka i parafiną Gal

  4. Dla mnie kosmetyki dla dzieci z Nivea to jedna wielka porażka. Używałam Biodermy, teraz wypróbuję Babydream z Rossmana, które poleca większość mam ;)

  5. W ostatnim czasie odkryłam serię kosmetyków Nacomi Baby :) ciekawa jestem Waszej opinii :)

  6. Mustela the best! :) zero chemii, parabenów, SLS….nie trzeba już po tym dziecka niczym nacierac/oliwic! Bardzo delikatne i świetnie nawilża. Minusem jest cena, ale jest baaardzo wydajne jako kosmetyk.

  7. Nikt nie wspominał jeszcze o kosmetykach MIXA baby. U nas niestety skończyło się na wysypce. Wypróbiwałam również mydełko Allerco. Skóra dziecka po nim była przyjemnie miękką. Ciekawa jestem jak inne kosmetyki z tej serii.

  8. My mamy delikatne mydełko i produktu babydream z Rossman ;)

  9. A czy któraś z Was wie coś na temat kosmetyków Mimi CutisHelp? (Podobno w szpitalu pielęgnują tym niemowlęta)

  10. Dlaczego Oilatum emulsja znalazla sie na czarnej liscie? Jestem bardzo ciekawa bo uzywam do kapieli mojego maluszka i nie jestem zachwycona rowniez..

    1. Parafina i PEGi – niezbyt dobre dla skóry maluszka… :(

  11. A dlaczego nie ziajka? Mamy natluszczajaca od 1 dni zycia i teraz sie zszokowalam

    1. Bo z dobrych rzeczy to ma ona tylko witaminę E, a reszta nic nie wnosi do organizmu, a olej mineralny też do najzdrowszych nie należy… :(

  12. Ja jestem bardzo zadowolona z natluszczajacej ziajki, nie muszę babrac Zosi innymi cudami , oilatum też był fajny w pierwszych miesiącach, wygodny i wydajny, a Zosia ma skórę normalną i wszystko z nami ok, a używamy czarnej listy, ile ludzi, tyle opinii 😊

    1. Przy czarnej liście nie musi być reakcji alergicznej, chodzi raczej o ilość szkodliwych substancji, które przenikają przez skórę i błony śluzowe do organizmu. Ja wychodzę z założenie, że im mniej toksyn dostarczamy sami sobie tym lepiej.

  13. Ziajka jest super. Parafina jest oczyszczona.

  14. Wszystko z bambino i to na delikatna skore wczesniaka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...