Magiczna godzina, czyli jak i ile bawić się z dzieckiem?

Czas zabawy, to moment w którym 100% uwagi rodzica powinno być skierowane na dziecko. Jesteś na jego wyłączność, nic Cię w tym czasie nie obchodzi. Ani pranie, ani gotowanie, ani telefony, ani praca… Nic nie jest ważniejsze od zabawy. Dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę, jak więc nie wspomóc ich rozwoju i nie bawić się z nimi? :)

 

Zapracowany rodzic a czas dla dziecka

Oboje pracujecie? Jedno z Was pracuje w domu, drugie poza? A może tylko jeden rodzic pracuje, a drugi zajmuje się domem i dziećmi? Tak naprawdę, nie ma to większego znaczenia. Liczy się w tym wypadku czas, jaki jesteście w stanie poświęcić własnym dzieciom. Najważniejsze to po prostu znaleźć w ciągu dnia tę magiczną godzinę. Najlepiej jeśli i mama, i tata znajdują w ciągu dnia czas na zabawę, ale najważniejsze by choć jedno z Was go znalazło. Obowiązki mogą poczekać np. do momentu położenia dziecka spać. Żadna zabawka nie zastąpi zabawy z rodzicem. Jeśli po powrocie z pracy rzeczywiście macie problem ze znalezieniem chwili na zabawę, wykąpcie się razem z malcemwanna to też dobre miejsce do zabawy :)

 

Chwilo trwaj wiecznie!

Ile czasu powinniśmy zarezerwować na „czas zabawy” z dzieckiem? Mniej więcej godzinę. Jeśli nie macie tyle wolnego czasu w ciągu dnia, 30 minut też będzie w porządku. W tym wypadku tak naprawdę nie liczy się ilość, a jakość. Najważniejsze to znaleźć w ciągu dnia chwilę, kiedy dziecko poczuje, że ma nas na wyłączność. Dotyczy to zarówno rodziców pracujących poza domem, jak i tych spędzających teoretycznie więcej czasu z dzieckiem. Piszę teoretycznie, bo w praktyce przysłowiowym Paniom Domu również ciężko w ciągu dnia jest znaleźć czas.

 

Parę dobrych rad odnośnie zabawy z dzieckiem

Podczas magicznej godziny poruszcie wodze swej wyobraźni, bądźcie kreatywni i plastyczni.  Pamiętaj, że małe dzieci szybko się nudzą i choć jeszcze przed minutą ochoczo rysowały, teraz mogą chcieć grać w piłkę. Bądź dla dziecka tu i teraz, pozwól mu decydować o tempie zabawy. Rusz się. Zejdź na podłogę. Zacznij się wygłupiać.

 1. Nie narzucaj dziecku swej woli.
 2. Proponuj różne formy zabawy.
 3. Ucz nowych rzeczy, pomagaj dziecku zdobywać nowe umiejętności.
 4. Nie poganiaj i sam też się nie spiesz.
 5. Nie irytuj się, że dziecko nie potrafi czegoś zrobić, co od dawna mu pokazujesz (na pewno lada dzień posiądzie nową umiejętność).

 

Propozycje zabaw z dziećmi

Nic tak nie rozwija dziecka, jak kontakt z drugim człowiekiem i bezpośrednia rozmowa. Warto bawić się z dzieckiem od urodzenia! Na początku jest to głównie związane z leżeniem na brzuszku, chwytaniem zabawek w rączkę, głużeniem, jednak z miesiąca na miesiąc oferta edukacyjna się powiększa. Małe dzieci uwielbiają naśladować innych oraz bawić się manualnie. Warto wykorzystać tę wiedzę do wymyślania własnych zabaw.

A póki co, na dobry początek kilka propozycji na magiczną godzinę:

 • siłowanki
 • turlanki
 • śpiewanie
 • tańczenie
 • rysowanie
 • uczenie się nowych dźwięków
 • malowanie farbami
 • wycinanki i naklejanki
 • czytanki
 • układanie klocków
 • wspólne gotowanie
 • lustrzane odbicie
 • układanie puzzli
 • wspólna gimnastyka
 • zabawa w sklep
 • gra w piłkę
 • i wiele wiele innych zabaw planszowy, plenerowych, muzycznych, plastycznych, manualnych…

Najważniejsze, by dana zabawa była dostosowana do wieku, zainteresowań oraz umiejętności dziecka. Pamiętajcie, że każda zabawa wymyślona przez rodzica na potrzeby dziecka jest lepsza od posadzenia malca przed ekranem telewizora, komputera i czynienia z niego homo tabletis.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Magiczna godzina, czyli jak i ile bawić się z dzieckiem?

 1. Justyna Bekier via Facebook pisze:

  Ja siedze z Malym w domku i bawimy sie caly cza
  poprostumatkawariatka.blogspot.com

 2. wiewiorka pisze:

  Hej,
  bardzo fajny wpis,
  ważne jest, żeby na tą magiczną godzinę zostawić gotowanie, zmywanie i inne ‚ważne’ sprawy
  i po prostu BYĆ Z I DLA,
  a jak się pracuje to tego czasu jest tak mało;(
  dzięki Aga;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...