Kiedy jest dobry czas na kolejne dziecko?

Druga ciąża jest czasami dla pary po prostu miłym zaskoczeniem, czasami jest planowana, a czasami nie ma jej wcale. Większość z nas ma wybrany model rodziny. Jasno określa on między innymi to, czy chcemy mieć jedno, dwoje, czy troje dzieci. Jeśli z góry założyliśmy, że chcemy mieć więcej, niż jedno dziecko, pojawia się się po jakimś czasie pytanie, kiedy kolejne? Czy istnieje w ogóle odpowiedni czas na drugie dziecko?

 

Biologiczny zegar tyka

Natura rządzi się swoimi prawami, choć medycyna coraz bardziej rozszerza margines błędu i odchylenie od tych naturalnych ram czasowych. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na prokreację jest u kobiety do 25 roku życia. Z obserwacji oraz statystyk wiemy jednak, że coraz częściej młodzi ludzie decydują się na założenie rodziny po skończeniu 30 lat, a wcześniejsze ciąże, zwłaszcza te szkolne, czy studenckie określane są mianem wpadki, czy też ciąży nieplanowanej, niechcianej. O ile świadomość młodych, ale już dorosłych ludzi uzależniona jest od rozsądku, który skutecznie tłumi instynkt biologiczny i wygłusza coraz głośniejsze tykanie zegara biologicznego, o tyle ciąż młodych przyszłych mam nie można wrzucać do jednej szuflady z etykietą „ciąża niechciana”. Warto pamiętać, że część kobiet decyduje się na wczesne posiadanie dziecka również świadomie z pobudek osobistych lub zdrowotnych, jak np. choroba, która uniemożliwiłaby późniejsze zajście w ciąże. Nastoletnie i te trochę starsze mamy mogą również pragnąć dziecka i po prostu chcieć założenia rodziny. Bycie dobrą i spełnioną mamą nie zależy od wieku.

Młodzi ludzie coraz częściej podejmują decyzję o założeniu rodziny, gdy czują pewny grunt pod nogami – mają stałą pracę, mieszkanie (choć niestety zazwyczaj w kredycie), samochód, trochę oszczędności. Często, gdy już to wszystko uda im się osiągnąć odkładają decyzję z poczęciem dziecka o rok, dwa, by mieć jeszcze chwilę dla siebie, na podróże, wybawienie się… W końcu nadchodzi ten moment, podejmują decyzję i rozpoczynają starania o dziecko. Niektórym się udaje od razu, niektórym po roku, a jeszcze innym po kilku latach. Są i tacy, którzy potrzebują pomocy medycznej. W życiu nie da się wszystkiego zaplanować i dotyczy to głównie planów, którym na drodze może stanąć zdrowie.

 

Kiedy jest dobry czas na kolejne dziecko?

Część rodziców planuje kolejną ciąże, część zaś zdaje się na los, szczęście, naturę, przypadek. Będzie, kiedy będzie. Nic na siłę. Pełen spontan :) Podejście to jest bardzo zdrowe, bo przede wszystkim mniej stresogenne. Planowaniu ciąży często towarzyszy wyliczanie dni płodnych, comiesięczne wyczekiwanie na dwie kreski na teście ciążowym, a po paru miesiącach nieudolnych prób napłynięcie wątpliwości, czy aby wszystko jest w porządku.

Podejmując decyzję o chęci posiadania kolejnego dziecka rodzice odpowiadają sobie na szereg pytań:

  • Jaka różnica wieku pomiędzy dziećmi będzie najlepsza?
  • Czy nas stać?
  • Czy mamy warunki mieszkalne?
  • Czy będziemy musieli zmienić samochód?
  • Czy nam się chce?

Oczywiście, każde „za” i „przeciw” trzeba rozważyć, bo tej sfinalizowanej decyzji – nie oszukujmy się – cofnąć się raczej nie da. Najważniejsze są jednak kwestie psychologiczne, materialne i rodzinne. Zajście w ciążę nie powinno naprawiać związku, czy być próbą odmłodzenia swojej osoby. By kolejna ciąża dostarczała nam radości, a narodziny dziecka wniosły do naszego domu nową, dużą porcję miłości, oboje rodzice powinni w równym stopniu chcieć kolejnego dziecka. Bez względu na to, czy decydują się na wersję spontaniczną, czy planowaną maluszek, który pojawia się na świecie powinien być chciany i kochany.

 

Jak jest u nas?

Decyzja o chęci posiadania dziecka zapadła u nas jeszcze zanim się pobraliśmy :) Jedno z nas pragnęło tego nawet bardziej, niż wspólnego nazwiska (zgadnijcie które? :P). PannaG pojawiła się w naszym życiu rok po tym, jak przysięgaliśmy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Podobają nam się małe różnice wieku pomiędzy rodzeństwem, nie tylko ze względu na lepszy kontakt pomiędzy dziećmi, ale również dlatego, że choć może rodzicom na początku jest trudno, nawet bardzo i mają oni mało chwil wytchnienia oraz czasu dla siebie, to po roku mają już dwoje dzieci, które zajmą się sobą, po dwóch latach pojadą razem do dziadków na weekend, a po dekadzie już się w ogóle nie pamięta, że kiedyś były małe. Osobiście, gdybym mogła to wybrałabym różnicę wieku 1,5 roku pomiędzy dziećmi. Na to jest już jednak za późno, a z przyczyn medycznych (CC), było by to nawet niebezpieczne.

 

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

One thought on “Kiedy jest dobry czas na kolejne dziecko?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...