fbpx

Przywództwo w rodzinie – pierwsza ogólnopolska konferencja.

Często słyszymy o tym, że ,,dzieci potrzebują granic”, dużo wątpliwości dotyczy tego jakich zasad są w stanie przestrzegać kilkulatki, a jakich starszaki, a także w jaki sposób je egzekwować. Z drugiej strony coraz silniejszy staje się nurt ,,podążania za dzieckiem”, akceptowania go takim, jakim jest, z całym repertuarem zachowań i emocji. Jak odnaleźć siebie w tym labiryncie często sprzecznych rad i interpretacji?

Jeśli chcemy być autentycznymi przywódcami w swoich rodzinach i miejscach pracy, potrzebujemy nauczyć się bycia w kontakcie ze sobą, swoimi potrzebami i uczuciami i zaprzestać chować się za sztucznie wykreowanymi zasadami i maskami.

Regulaminy w przedszkolnych oraz szkolnych salach, fora dla rodziców z poradami jak przygotować tablicę reguł, żeby były zrozumiałe nawet dla maluchów, żelazna konsekwencja jako podstawa skutecznego wychowania – to wszystko daje dorosłym złudne poczucie bezpieczeństwa. Wypracowana w ten sposób kontrola może być formą wpływu, opartej na obawie przed karą oraz chęci sprostania narzuconym oczekiwaniom i otrzymaniu nagrody. Oddala nas jednak od rozwijania w dzieciach osobistej odpowiedzialności, przerzucając całą inicjatywę na otoczenie. Czasem dzieje się także odwrotnie – gdy w wyniku konfrontacji z własną historią i odrzucenia znanych z dzieciństwa autorytarnych metod, pozostaje pustka. Rodzice boją się podejmowania decyzji, żeby nie skrzywdzić syna lub córki. W takim modelu rodziny cała odpowiedzialność spada na dziecko i bywa dla niego przytłaczająca. Obydwa krańce kontinuum utrudniają pozostanie w relacji i zdrową współpracę.

Od pierwszych lat maluchy uczą się posłuszeństwa, rywalizacji o lepsze wyniki, kosztem świadomości własnych stanów emocjonalnych oraz potrzeb. Powyższe metody najczęściej wynikają z lęku i zagubienia – niektórzy dorośli sądzą, że granice stawiane innym są w stanie zastąpić im własną integralność. Łatwiej jest schować się za kanonem zasad niż zbudować osobisty autorytet oparty na poczuciu własnej wartości. Wychowujemy kolejne pokolenia kładąc nacisk na odpowiedzialność społeczną zapominając o tym, że społeczność tworzą jednostki. Dbając o dzieci poprzez rozwijanie ich poczucia własnej wartości wspieramy dorastanie empatycznego i umiejącego tworzyć zdrowe relacje pokolenia. Zmiana paradygmatu przywództwa wymaga wejścia na drogę rozwoju osobistego i odpowiedzi na pytanie ,,czego ja tak naprawdę chcę?”.

W ramach sieci Zielona Wieża postanowiliśmy zorganizować Konferencję ,,Przywództwo w rodzinie”.

Konferencję dedykujemy rodzicom, nauczycielom, nianiom, osobom na co dzień przebywającym z dziećmi, otwartych na rozwój oraz poszukujących nowych rozwiązań w miejsce autorytarnych strategii, opartych na strachu.

Wspólnie z zaproszonymi ekspertami, chcemy na nowo zdefiniować rolę dorosłego jako przewodnika w rodzinie.

Zapraszamy do zapisów: http://konferencja.zielonawieza.pl

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...