Jednym z podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci są nawilżane chusteczki, zwane często mokrymi chusteczkami. Używa je większość rodziców np. podczas przewijania dziecka. Mokre chusteczki niewątpliwie są wygodne, ale czy bezpieczne dla wrażliwej skóry niemowlęcia? Czy faktycznie tak, jak zapewnia niejeden producent, składają się głównie z wody?

Cała prawda o nawilżanych chusteczkach

Nawilżane chusteczki w swoim składzie oprócz wody zawierają masę innych substancji, niejednokrotnie są nimi konserwanty i parabeny.

Szkodliwe substancje zawarte w mokrych chusteczkach dla niemowląt i dzieci:

  • Propylene Glycol – humektant, możne podrażniać,
  • Phenoxyethanol – konserwant (dopuszczalne stężenie 1%),
  • Methylparaben – konserwant,
  • Ethylparaben – konserwant,
  • BHT – konserwant, przeciwutleniacz,
  • Sodium Benzoate – konserwant (dopuszczalne stężenie 0,5%),
  • Potassium Sorbate – konserwant (dopuszczalne stężenie 0,5%),
  • Propylparaben – konserwant,
  • Butylparaben – konserwant,
  • Isobutylparaben – konserwant,
  • Hexamidine Diisethionate – konserwant,
  • Benzoic Acid – konserwant,
  • Dehydroacetic Acid – konserwant.

Chusteczki mogą uczulać

Pediatrzy i położne widząc wysypkę na pupie niemowlaka, niejednokrotnie zwracają uwagę rodziców na chusteczki bądź pieluszki, które bezpośrednio i przed długi okres stykają się z bardzo wrażliwą skórą maluszka, mogąc wywoływać alergie, a nawet pieluszkowe zapalenie skóry. Zmiana marki pieluszek albo chusteczek często okazuje się najlepszym lekarstwem.

Konserwanty niestety znajdziecie w każdych chusteczkach. Pamiętajcie jednak, że kolejność w jakiej składniki zostały wymienione ma znaczenie. Na początku są te, których jest najwięcej, i odwrotnie tych z końca jest najmniej.

Do czego używasz zazwyczaj chusteczek? Do przewijania, mycia twarzy dziecka po jedzeniu, a może rączek na spacerze? Wszędzie tam, gdzie mokra chusteczka styka się z błonami śluzowymi (głównie pupa) wywiera szkodliwy wpływa na zdrowie dziecka.

Poniżej przedstawiam Wam zestawienie chusteczek nawilżanych dla niemowląt i dzieci – tych o dobrym składzie i tych, których kupowania nie polecam. Jeśli nie odnajdziecie swoich chusteczek na żadnej z poniższych list – spróbujcie pokusić się o samodzielną analizę ich składu, pamiętając o zasadzie, że na pierwszych miejscach są substancje, których w danym produkcie jest najwięcej. Chusteczki, które na drugim miejscu mają konserwant Phenoxyethanol nie powinny być stosowane do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. 

Dobre i bezpieczne nawilżane chusteczki dla niemowląt i dzieci

1
Dobre i bezpieczne nawilżane chusteczki dla niemowląt i dzieci – lista zgodna ze stanem na rok 2016

Tych chusteczek nawilżanych nie kupuj!

  • Babydream, chusteczki do pielęgnacji Comfort Classic,
  • Babydream, chusteczki nawilżane dla dzieci,
  • Bambino, Chusteczki dla niemowląt,
  • Bella Baby Happy, chusteczki nasączone, jedwab i bawełna,
  • Bella Baby Happy, chusteczki nasączone, sensitive z aloesem,
  • Bella Baby Happy, chusteczki nasączone, witamina E i allantoina,
  • Bobini Baby Sensitive, Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt,
  • Bobini Baby, Chusteczki dla niemowląt,
  • Bobini Baby Hypoalergiczne chusteczki nawilżane mleczkiem owsianym,
  • Carrefour Baby Sensitive,
  • Chicco Soft Cleansing Baby Wipes, Chusteczki nawilżane,
  • Dada Premium extra soft sensitive,
  • Dada Premium extra soft naturals,
  • Gaga Premium Fresh Zapachowe chusteczki dla dzieci,
  • Gaga Premium Sensitive,
  • Huggies Natural Care,
  • Huggies Pure Chusteczki nawilżane,
  • Hygienic Baby Aloes,
  • Hygienic Baby Rumianek,
  • Lewiatan chusteczki nawilżane,
  • Lidl Toujours Sensitive Baby Wipes,
  • Linteo, chusteczki nawilżane,
  • Pampers Fresh,
  • Pampers Sensitive,
  • Tesco Loves Baby Niezwykle miękkie chusteczki bezzapachowe,
  • Tesco Value.

Najlepsza jest woda

W domu do pielęgnacji skóry dziecka najlepiej jest używać wody, co nie znaczy, że podczas przewijania za każdym razem macie wsadzać dziecko pod bieżącą wodę. Są dwa prostsze sposoby:
Sposób 1. Wystarczy mieć waciki oraz miseczkę z wodą, które trzymacie przy przewijaku (byle w bezpiecznym miejscu, gdzie trudno o rozlanie).
Sposób 2. Potrzebujecie wacików, wody oraz lunchbox’a lub innego plastikowego zamykanego pudełko. Nasączacie płatki kosmetyczne wodą i umieszczacie je w pudełku. Robicie swoje własne opakowanie „mokrych chusteczek”, które nawet nadają się do zabrania w teren.

Chusteczki 3

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

28 Comments

  1. Ja od niedawna też zrezygnowałam z chusteczek nawilżanych bo nasz maluch ma atopowe zapalenie skóry i pupcia była bardzo podrażniona i ciężko nam to teraz wyleczyć. Korzystamy z płatków kosmetycznych nasączanych wodą. Pozdrawiam!

  2. A ja od dawna używam chusteczek kindii i nigdy żadne z dzieci nie miało alergii czy podrażnień. Mają bardzo delikatny zapach.

  3. Dzieki, za ten tekst :-) podoba się mi to co piszesz. No i używam bezpiecznych :-P Baby dream extra sensitive Freucht Comforttucher ;-) z Rossmana

  4. Dobry pomysł z tym pudełkiem na mokre waciki, wiem, że waciki są najlepsze, ale nie wpadłam do tej pory na pomysł utworzenia do tego pudełka z mokrymi już wacikami :-)

  5. Od czasu publikacji artykułu pojawiło się niewiele nowych chusteczek nawilżanych, a już na pewno nie tych, godnych polecenia. Proszę zauważyć, że chusteczki najczęściej są używane do przemywania szczególnie wrażliwych miejsc, jak właśnie pupa, pachwiny, dłonie, twarz… Po co niepotrzebnie stykać dziecko z chemią i dostarczać organizmowi szkodliwych składników…? Chusteczki z dodatkiem PEów i parabenów nie umyją dokładniej niż te, które są od nich wolne.

    1. Jest to prawda. Nie możemy powiedzieć, że chusteczki bez PEGów i parabenów umyją gorzej lub lepiej. Ale moim zdaniem sama woda nie jest wystarczająca by wytrzeć zanieczyszczenia z pupy dziecka, a one mogą spowodować podrażnienie skóry jak i zakażenie układu moczowego. Lepiej jest jednak użyć płynu ze środkiem myjącym niż samej wody. Oprocz tego chusteczka zawiera substancje natłuszczające, łagodzące podrażnienia i emoliencyjne, czyli mycie + pielęgnacja.

  6. Bo najlepsza jest woda i waciki. Od poczatku uzywalam wlasnie takiego sposobu do przemywania corki i o jakichkolwiek zaczerwienieniach nie ma mowy. A dodatkowy pomysl z artykulu o swoim lunchboxie i platkach jest genialny :-) My uzywamy i w domu i w podrozy.

  7. Mój mały a raczej jego skóra na pupci nie toleruje chusteczek żadnych. Ciepła woda i waciki i pupa zdrowa :)

  8. Mój numer jeden to chusteczki Auchan, mięciutkie i dobrze nawilżone :) Czasem używam też wacików z wodą, ale nie wpadłam na pomysł zamknięcia ich w pudełku! Genialne! ;)

  9. Waciki i woda to zestaw idealny :)

  10. Wszystko super! Lecz dziwi mnie fakt ze tak pięknie opisany artykuł świadczy o tym ze.autor jest świadomy tego co opisuje i jest obeznany w danej dziedzinie ?
    A nie wie podstawowej rzeczy! ? ?
    Chować płatki nasączone woda w pudełku ? ! ok rozumiem wziąść płatek lub pieluszke i umyć pupę od razu i wyrzucic lub wyprać ! Ale nie trzymać w pudełku …toć to raj dla bakterii bo przecież we wodzie się one najszybciej rozmnażają. ! A tym bardziej w zamkniętym pudelku ;/ …
    Pozdrawiam

    1. Nie popadajmy w paranoję bakteryjną – przygotowanie rano zestawu wacików na cały dzień nasączonych wodą – przegotowaną, filtrowaną, butelkowaną, czy też zwykłą z kranu – i zamknięcie ich w pudełku jest dla mnie równoznaczne z trzymaniem wody w bidonie przez cały dzień.

  11. Nie ma nic o tych co ja używałam i używam aktualnie. Bardzo długo używałam pampers sensitive (oczywiste było dla mnie bez czytania składu, że bezzapachowe to i mniej chemii) a teraz od jakiegoś czasu używam fitty z biedronki, bo czytałam gdzieś ze są najbardziej naturalne, bez parabenów itp.. Byłam zadowolona z pierwszych i z drugich tez jestem bardzo. Ale tak naprawdę nic o nich nie wiem :-o aczkolwiek żadnych alergii ani podrażnień nie było

    1. Fitty OK, choć ich skład zależy od producenta – te o składzie w którym Phenoxyethanol występuje na drugim miejscu można od razu odrzucić, podobnie jest z Pampersami.

  12. Oj, a ja zazwyczaj kupowałam pampers, teraz to zmienię!

  13. Brakuje najlepszych jak dla mnie i moich dzieci, również że względu na skład, chusteczek Nivea Baby Soft&Cream

    1. A nie ma ich, bo powinny być raczej na “czarnej liście” za olej mineralny…

  14. Ja polecam jeszcze Tibelly Sensitive z Netto. Próbowałam jeszcze tylko różowych Babydream różowych i Clinic Skin Balance i tylko te z Netto nie podrażniły u nas małej pupy.

  15. Chusteczki nawilżane to genialny wynalazek, a te w wersji eko dla maluszków są rewelacyjne! Mogą ich używać również mamy, np. do zmywania makijażu ;) Osobiście polecamy chusteczki nawilżane do rąk i twarzy marki Biolane >> https://amedu.pl/p/pielegnacja-dzieci-niemowleta/mycie-cialo/biolane-baby-chusteczki-oczyszczajace-do-rak-i-twarzy-64-szt. Biolane to francuska firma, słynąca z organicznych, hypoalergicznych kosmetyków, również dla dzieci z AZS i o wyjątkowo wrażliwej skórze.

  16. Hm, a ja niedawno korzystałam z chusteczek Ebebe i trzeba przyznać, że spisują się świetnie ;) Nie mają alkoholu, parabenów i innych konserwantów, więc dzidzia zdrowa ;D

    1. My póki co lecimy wacikach i od święta Huggies Pure – bez parabenów, bez konserwantów, bez niczego. Nie wiem, czemu raz produkują z super składem, a razem chemiczne, ale póki udaje się kupować te naturalne, to korzystamy :)

  17. Phenoxyethanol jest w chusteczkach dada lavendowych także.

  18. Waciki nasączane wodą i przechowywane w plastikowym pudełku to idealne środowisko dla rozwoju bakterii……!!! Waciki nasączane wodą bezpośrednio przed użyciem są zdecydowanie bezpieczniejsze.

  19. A ja nie mogę sie zgodzić z artykułem. Polecane chusteczki cleanic maja b.dlugi skład i konserwanty na 3,4,5 miejscu!!!! Natomiast odradzane bambino maja krotki skład, jeden konserwant na miejscu drugim od końca. Niestety wiec trudno temu zaufać.

    1. Pogubiłam się już w tych chusteczkach i ich różnych składach. Czy to możliwe, żeby na rynku były dostępne różne partie?

      1. Nie wiem. Znalazłam chusteczki mokre Velvet, mają przyzwoity skład, bez parabenów, PEG-ów, phenoxyetanoli, czy czegoś tam jeszcze.mają Coco coś tam betaine, która uważana jest za kontrowersyjną, bo jedni twierdzą że może uczulac, a inni że nie, ale to tyle jej szkodliwości.

  20. Mam właśnie w ręku Linteo Baby (różowe opakowanie), tu konserwanty tj. Propylene Glicol, Dimethicobe, Citric Acid, Phenoxyethanol są dopiero na końcu (od 11 miejsca). Wcześniej skład był inny. Czy nadal są one tak bardzo złe?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...