Poduszka ciążowa – super gadżet dla kobiety w ciąży.

Wiele kobiet w okresie ciąży skarży się na problemy ze snem. Ciężko o pozycję w której wygodnie będzie zarówno mamie, jak i dziecku – zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Poduszka do spania dla kobiet w ciąży, zwana też poduszką ciążową to sprawdzony i pewny gadżet dla przyszłej mamy. Pomaga przybrać wygodną pozycję podczas snu i nie budzić się w nocy w niewygody.

 

Poduszka dla kobiet w ciąży

Poduszki dla ciężarnych do Polski trafiły stosunkowo niedawno, ale z każdym dniem zyskują nową rzeszę zwolenników – nie tylko pań w ciąży, ale i ich mężów ;) Poduszka ciążowa przypomina nieco zakrzywioną kiełbaskę. Bez względu na swój kształt zawsze jest podłużna i długością powinna odpowiadać wzrostowi kobiety. Umożliwia przyjęcie dogodnej pozycji podczas snu, podkładając górną część pod głowę, a dolną umieszczając między nogami.

 

Jaką poduszkę do spania w ciąży wybrać?

Decydując się na kupno poduszki ciążowej warto jest zwrócić uwagę na:

 1. Rodzaj wypełnienia.
 2. Twardość (zależną od ilości wypełnienia).
 3. Kształt (profil) oraz wielkość.

Jednym z lepszych oraz trwalszych wypełnień jest poliester oraz silikon, ze względu na to, że włókna te mają wysoką sprężystość, przez co nie zużywają się tak szybko. Są również hipoalergiczne. Nie polecam natomiast styropianu, który jest… „głośny”!

Dobrze jeśli poduszka ciążowa jest twarda tylko w nogach, czyli miejscu, w którym ma podpierać biodra oraz miękka w pozostałej swojej części.

Wybór profilu oraz wielkości poduszki to już kwestia indywidualna. Na rynku dostępne są poduszki w kształcie:

 • listery „C” – zapewnia wsparcie całego ciała, ułatwia sen oraz odpoczynek, nadaje się do używania także jako poduszka do karmienia (gwarantuje wygodne wsparcie podczas karmienia piersią, zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej);

Poduszka ciazowa

 • cyfry „9” – została zaprojektowana w taki sposób, by wygodnie spało się przyszłej mamie na lewym boku i tym samym odciążyć ją od ciągłego i nie wygodnego poprawiania się, czy przekręcania z boku na bok (w tej pozycji prawy bok nie jest obciążony, żadne narządy nie są uciskane, a sama mama może cieszyć się zmianą pozycji i dalej spać wygodnie);

Poduszka ciazowa 3

 • litery „I” – bardzo plastyczna – można używać jej pod brzuch, między uda, jak i pod głowę.

Poduszka do spania dla kobiet w ciazy 2

 

Kiedy warto zaopatrzyć się w poduszkę dla ciężarnych?

O poduszce ciążowej warto pomyśleć, kiedy brzuszek zaczyna być już widoczny (około 16 tygodnia ciąży) i przyszła mama przestaje powoli dopinać się w swoje stare spodnie. Jest to oczywiście kwestia indywidualną – wiele Pań czeka z zakupem nawet do 8 miesiąca ciąży, kiedy przespana noc jest już na wagę złota :)

Poduszka dla kobiet w ciąży, jak sama nazwa wskazuje została zaprojektowana z myślą o kobietach spodziewających się dziecka. Świętnie sprawdza się również u osób cierpiących z powodu skurczy nóg, bóli pleców i kręgosłupa przekładających się na jakość snu.

 

Zastosowanie poduszek dla ciężarnych:

 • pomaga zasnąć i wygodnie przespać noc przyszłej mamie,
 • oparcie na brzuch,
 • podnóżek (ulga dla zmęczonych i opuchniętych nóg),
 • podpórka pod plecy,
 • poduszka do karmienia,
 • „kojec” dla dziecka,
 • pomocna w nauce siadania,
 • zabezpieczenie w pierwszych miesiącach samodzielnego spania  we własnym łóżeczku (odpowiednie ułożenie zapobiega spadnięciu dziecka z łóżka).

Jakość i ilość snu w ciąży są bardzo ważne. Badania naukowe przeprowadzone w Centrum Badań Prenatalnych w Swedish Medical Center, Seattle USA wykazały bezpośredni wpływ długości snu na ciśnienie tętnicze krwi kobiety w ciąży. Zarówno za mało jak i za dużo snu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiety i dziecka.

Także, nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam, drogie Ciężaróweczki, spokojnych i przespanych nocy :)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

6 thoughts on “Poduszka ciążowa – super gadżet dla kobiety w ciąży.

 1. Agnieszka pisze:

  Używam już od dawana poduszki dla kobiet w ciąży firmy http://supermami.pl i mimo że jestem po ciąży to poduszka ciążowa przydaje się do zwykłego spania. Wypełnienie już po tylu latach nie jest jak w nowej poduszce lecz nie utrudnia to spania ponieważ wypełnienie można przesuwać z góry do dołu :)

  1. Ada Sunkiewicz pisze:

   Kupiłam też tą poduszkę i powiem że jestem zadowolona mimo że już urodziłam. Wszystkie poduszki dla kobiet w ciąży supermami są super ja miałam typ 7 ponieważ inne poduszki dla kobiet w ciąży mi nie pasowały ponieważ mam wzrost większy niż 170cm

 2. Alina pisze:

  Poduszka super jak panie wyżej używam jej mimo że już jestem po ciąży 3 lata ! Nie oddam ją za skarby !! !!!

 3. luiza pisze:

  ja miałam poduszkę Fikuszkę z Fiki Miki, potem synek używał jej jako leżaczka bo ma takie sznureczki na końcach. A i do karmienia mi przydatna była. Super miękka, no i prać ją można . Także zdrowa i bezpieczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...