Czas zabawy – jak i ile bawić się z dzieckiem?

Czas zabawy jest momentem w którym 100% uwagi rodzica jest skierowane na dziecko. Rodzic jest dla dziecka na wyłączność, nic go w tym czasie nie obchodzi: ani pranie, ani gotowanie, ani telefony, ani praca… Nic nie jest ważniejsze od zabawy z dzieckiem.

Czy wiecie, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę?

Warto codziennie bawić się z dzieckiem, tym samym dać o jego prawidłowy rozwój.

Zapracowany rodzic a czas dla dziecka

Oboje pracujecie? Jedno z Was pracuje w domu, drugie poza? A może tylko jeden rodzic pracuje, a drugi zajmuje się domem i dziećmi? W sumie nie ma większego znaczenia. W tym przypadku najważniejszy jest czas, jaki jesteście w stanie poświęcić własnemu dziecku. Ważne by w ciągu dnia znaleźć czas na zabawę z dzieckiem. Jest takie powiedzenie, praca nie zając, nie ucieknie. Rzeczywiście, obowiązki mogą poczekać np. do momentu położenia dziecka spać. Dzieci szybko rosną, jutro nie będą już takie jak wczoraj. Żadna zabawka nie zastąpi dziecku zabawy z rodzicem. Jeśli po powrocie z pracy rzeczywiście macie problem ze znalezieniem chwili na zabawę, możecie razem się wykąpaćwanna to też dobre miejsce do zabawy :)

Ile i jak bawić się z dzieckiem?

Ile czasu należy zarezerwować na „czas zabawy” z dzieckiem? To zależy… Zależy od dostępności emocjonalnej rodzica, od tego, ile macie faktycznie czasu, by być dla dziecka na 100%. Najważniejsze, by codziennie znaleźć czas tylko dla dziecka. Dzisiaj może to być 15 minut, ale jutro spędzicie razem fascynującą godzinę. W relacji z dzieckiem nad ilością wspólnie spędzonego czasu, ważniejsza jest jego jakość.

W zabawie z dzieckiem warto poruszyć wodzami wyobraźni, być kreatywnym i plastycznym. Małe dzieci mają krótkie okresy koncentracji, szybko się nudzą daną aktywnością i mają potrzebę zmiany, choć jeszcze przed minutą ochoczo rysowały, teraz mogą chcieć grać w piłkę.

Bądźcie dla dziecka tu i teraz, pozwólcie mu decydować o tempie zabawy. Poruszcie ciała. Zejdźcie na podłogę. Zacznijcie się wygłupiać, siłować.

  1. Proponujcie dziecku różne rodzaje i formy zabaw, ale nie narzucajcie mu swej woli.
  2. Wspierajcie dziecko w zdobywaniu nowych umiejętności, obserwujcie, ale nie wyręczajcie.
  3. Udostępnijcie dziecku przestrzeń na brudzenie się i naukę przez doświadczenie. Dbajcie o bezpieczeństwo w zabawie, ale pozwólcie na popełnianie błędów.
  4. Małe dzieci nie znają pojęcia czasu, dlatego zaplanujcie wspólny tak, byście nie musieli poganiać dziecka i sami też się nie spieszyli.
  5. Jeśli dziecko nie potrafi czegoś zrobić, to naprawdę tego nie potrafi, nie robi wam na złość, nie manipuluje wami. Dzieci rozwijają się skokowo, każde inaczej, w swoim własnym tempie.

Propozycje zabaw z dziećmi

Nic tak nie rozwija dziecka, jak zabawa w grupie. Warto bawić się z dzieckiem od urodzenia! Na początku jest to głównie związane z leżeniem na brzuszku, chwytaniem zabawek w rączkę, głużeniem, jednak z miesiąca na miesiąc ta oferta będzie się powiększać.

Moje propozycje na zabawy z dzieckiem:

  • siłowanki,
  • śpiewanie, karaoke, rymowanki,
  • tańczenie,
  • rysowanie,
  • uczenie się nowych dźwięków (najpierw mogą to być odgłosy zwierząt, później nauką gry na prostych instrumentach),
  • malowanie farbami,
  • wycinanki i naklejanki,
  • czytanki,
  • budowanie klocków,
  • wspólne gotowanie,
  • zabawy z lustrem,
  • układanie puzzli,
  • wspólne aktywności fizyczne (od prostej gimnastyki, jogi, po wyjścia na hulajnogę, rower, rolki, basen),
  • zabawa w sklep,
  • gra w piłkę i
  • wiele innych zabaw i gier do których poniesie was wasza wyobraźnia.

Ważne, by zabawa była dostosowana do wieku, zainteresowań oraz umiejętności dziecka.

Pamiętajcie, że każda zabawa wymyślona przez rodzica jest lepsza od posadzenia dziecka przed ekranem telewizora, komputera i uczynienia z niego homo tabletis.

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

2 Comments

  1. Justyna Bekier via Facebook says:

    Ja siedze z Malym w domku i bawimy sie caly cza
    poprostumatkawariatka.blogspot.com

  2. wiewiorka says:

    Hej,
    bardzo fajny wpis,
    ważne jest, żeby na tą magiczną godzinę zostawić gotowanie, zmywanie i inne ‘ważne’ sprawy
    i po prostu BYĆ Z I DLA,
    a jak się pracuje to tego czasu jest tak mało;(
    dzięki Aga;)

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...