Jak dobrze wychować dziecko?

Bycie rodzicem to ciężka praca, za którą nikt Wam nie płaci. Wasz trud nie zawsze zostanie doceniony. Nie rzadko rzucone zostaną Wam kłody pod nogi, będziecie wystawiani na próbę cierpliwości, testowane będą Wasze słabości. A wszystko po to, byście byli jeszcze lepsi i jeszcze silniejsi. Małe dzieci – mały kłopot… Dzieci nie muszą i nie powinny być kłopotem. Problemy wychowawcze były – są – i będą. Wynikają one z rozwoju dziecka i trudnych okresów (zarówno dla niego samego, jak i jego rodziców) przez które musi dziecko przejść, a które rodzic musi przeczekać, po prostu być i dawać bezwarunkową akceptację oraz miłość.

W byciu rodzicem dobrze jest mieć plan. Plan tego, jak chciałoby się wychować własne dziecko i przede wszystkim jakie wartości mu przekazać.

Jeszcze zanim moja pierwsza córka przyszła na świat rozmawialiśmy z mężem o tym, jak chcielibyśmy żeby wyglądało nasze życie w trójkę. Nie baliśmy się tej zmiany, okrzykniętej wielką. Przygotowywaliśmy się do niej. Dużo rozmawialiśmy o „ograniczeniach”, jakie stawiają dzieci. Przyjęliśmy, że wszystko zależy od nas, Rodziców. To my zarządzamy swoim czasem. Dzieci dostosowują swój rytm do rytmu swoich rodziców.

Oczywiście wraz z przyjściem dziecka na świat wiele rzeczy ulega zmianie – i tego nie kwestionuję – dochodzą nowe obowiązki, nieporównywalna do niczego odpowiedzialność za drugą – jakże malutką – osobę, która na początku jest w pełni zależna od nas. Dobrym posunięciem na początek jest dobrze zaplanowany swój czas i wdrożenie we własny rytm dziecka, tak by wzrastało ono przy nas, nie obok nas.

Wspólnie ustalone zasady ułatwią Wam funkcjonowanie w nowych rolach – Mamy i Taty. Pisząc zasady, mam na myśli podział obowiązków oraz model, według którego chcielibyście wychowywać swoje dziecko.

 

Model wychowywania dziecka

Nikt jeszcze do tej pory nie napisał podręcznika „Jak dobrze wychować dziecko”. Nie napisał, bo napisać się tego nie da. Różnimy się od siebie – my dorośli oraz nasze dzieci. Różnimy się przede wszystkim na poziomie temperamentalnym. To dlatego tak ciężko jest znaleźć złoty środek na problemy wychowawcze. Niemniej śmiem twierdzić, im mniej błędów wychowawczych popełnimy na samym początku, w okresie wczesnego dzieciństwa, tym mniej ich będziemy mieć później, w okresie średniego dzieciństwa, szkolnym i dorastania.

Poniżej przedstawiam Wam opracowany przeze mnie model wychowania dziecka.

Model wychowywania

Jak dobrze wychować dziecko?

  • daj mu poczucie bliskości (przytulaj, okazuj czułość i miłość, masuj – więcej o bliskości możesz przeczytać TUTAJ)
  • posiądź podstawową wiedzę o rozwoju psychicznym dziecka, a w sytuacji wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych skorzystaj z porady specjalisty (więcej TUTAJ)
  • rozmawiaj (zawsze i o wszystkim, a zwłaszcza wtedy, gdy się nie rozumiecie – więcej o rozmowie możesz przeczytać TUTAJ)
  • jedzcie wspólne posiłki i celebrujcie ten czas (nie ważne czy papka, czy BLW, ważne by jeść w tym samym czasie, najlepiej oczywiście to samo, dzieci chętniej jedzą w grupie, kiedy widzą, że inni też w tym czasie to robią – więcej o przygotowywaniu zdrowych posiłków pisałam przy okazji wpisu o BLW – klik)
  • czas zabawy (przeznacz dla dziecka – i tylko dla niego – minimum godzinę dziennie – więcej o czasie zabawy TUTAJ)
  • jasno wytyczone granice w domu pomagają dziecku zrozumieć porządek świata (więcej o granicach TUTAJ)
  • dzięki działaniom rutynowym świat dla dziecka staje się przewidywalny, przez co czuje się na nim bezpieczniej (więcej o rutynie TUTAJ)
  • rytuał – brat rutyny – daje dziecku poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa (więcej o rytuale TUTAJ)
  • zaakceptuj frustrację dziecka i pohamuj własną (więcej o frustracji TUTAJ)
  • najwięcej złoszczenia przypada na okres albo zmęczenia, albo głodu, ponadto sen jest potrzebny dziecku do harmonijnego rozwoju (więcej o czasie snu TUTAJ)

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...