Fazy snu dziecka, czyli czemu niemowlęta się tak często budzą?

Noworodki i niemowlęta śpią bardzo dużo, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Często słyszę od młodych rodziców, że ich malutkie dziecko NIE ŚPI W OGÓLE. W tłumaczeniu znaczy to, że CO CHWILA SIĘ BUDZI. Odruchem matki małego dziecka jest przystawienie go do piersi (podanie butelki). Skoro się obudziło, pewnie jest głodne. Niemowlęta, owszem budzą się z powodu uczucia głodu, ale nie jest to jedyny powód!

Czasami chcą po prostu possać, co może potwierdzić każda mama karmiąca piersią, że po przystawieniu do piersi nie zawsze jej maleństwo chce jeść, czasami chce po prostu zaspokoić potrzebę ssania, bądź się poprzytulać się, czyli mamy tutaj do czynienia z dwoma potrzebami: potrzebą bliskości i potrzebą ssania.

 

Jak śpi niemowlę?

Niemowlęta i dorośli mają dwa rodzaje snu:

1. Sen głęboki – podczas niego odpoczywamy.

2. REM – podczas, którego obserwujemy wysoką aktywność mózgu (porządkowanie informacji zgromadzonych w ciągu dnia oraz marzenia senne).

 

Faza snu głębokiego

Podczas snu głębokiego śpimy jak zabici. To właśnie podczas tej fazy snu niemowlęta spokojnie oddychają i słodko się uśmiechają (wcale nie jest to ich reakcja na nagromadzone gazy, jak to co niektórzy mówią, tylko ćwiczenie tego, czym niedługo zaskoczą swoich rodziców). Sen głęboki stanowi 50% całości snu niemowlęcia.

Faza REM

Jak łatwo się domyślić, stanowi ona drugie 50% całości snu maluszka, czyli około 8-10 godzin. Dla porównania dorosły człowiek w fazie REM przebywa około 2 godzin! Skąd taka różnica? Dzień małego dziecka obfituje w nowe doświadczenia. Dzień dorosłego człowieka w większej mierze opiera się na rutynie. Faza REM jest fazą snu płytkiego, jesteśmy wówczas świadomi, co się dookoła nas dzieje, łatwo się też wybudzamy. Jest to główny powód niespokojnego snu małych dzieci.

 

Cykl snu niemowlęcia

U niemowlęcia fazy snu głębokiego i płytkiego (REM) następują po sobie falami przez całą noc. Przejście od fazy głębokiej do REM zajmuje maluszkowi około 60 minut. Właśnie podczas tych 60 minut może, ale nie musi nastąpić przebudzenie.

Fazy snu

Co zrobić by niemowlę przespało całą noc?

Pisałam już wcześniej przy okazji PAUZY, że nie należy od razu wstawać do dziecka. Że nie każde przebudzenie może oznaczać głód, pragnienie, czy brudną pieluszkę. Dzieci budzą się w ciągu nocy, bo taki mają rytm snu. Wstając do wiercącego, a nie wzywającego rodzica maleństwa, niepotrzebnie czasami je rozbudzamy.

Jeśli niedawno maluszek jadł, nie robi już kupek w nocy, więc mała szansa, że pieluszka jest brudna, po prostu poobserwujcie chwilkę swoje dziecko i dajcie mu szansę na ponowne zaśnięcie :) Jeśli jednak, Wasze maleństwo nie może zasnąć spróbujcie pomóc w ponownym zaśnięciu :)

 

Niemowlę wybudza się i nie potrafi samo ponownie zasnąć?

Zastosowanie metody 5’S’ bardzo poprawia jakość snu maluszka. Poprzez naśladowanie warunków panujących w brzuchu mamy możecie sprawić, że Wasze maleństwo (i Wy również) będziecie spać słodko do samego rana!

1. Spowijanie.

Ciasne zawinięcie w kocyk pozwala wydłużyć sen dziecka zwykle o godzinę, czyli z 3 do 4 godzin, ale zdarza się, że nawet do 6! Kokonik musi być ciasny, by utrzymał się przez całą noc.

2. Stabilna pozycja na boku.

Ułożenie na boku lub brzuszku pomaga w wyciszeniu – do łóżeczka zawsze odkładajcie dziecko do pleckach, lub podparte na boczku!

3. Wyciszanie.

Niemowlęta wbrew pozorom nie śpią dobrze w ciszy. Dużo lepiej zasypiają przy akompaniamencie szumu, który pozwala też wydłużyć ich sen.

4. Skołysanie.

Kołysanie sprzyja zasypianiu. Mało jest dzieci, które potrzebują rytmicznych ruchów przez cała noc, co nie znaczy, że takich maluszków nie ma. Jeśli macie w domu wielbiciela kołysania, wielce prawdopodobne, że najlepiej będzie mu się spało w kołysce, np. wielofunkcyjnej z funkcją automatycznego kołysania :)

5. Ssanie.

Ssanie smoczka czy piersi bardzo pomaga się uspokoić, nie ma jednak większego znaczenia jeśli chodzi o utrzymywanie dziecka w fazie snu głębokiego, może jedynie pomóc mu ponownie zasnąć (należy pamiętać, by wyjąć śpiącemu maleństwu smoczek z usteczek).

 

 

Spróbuj! Jakoś snu Twojego maleństwa może zmienić już sam biały szum i smoczek. Wszyscy w nocy się budzimy. Od niemowląt różni nas umiejętność samodzielnego zasypiania. Ilość nocnych pobudek nie  zmniejszy się samoistnie – co prezentują poniższe diagramy. W drugim półroczu niemowlę może gorzej sypiać, niż kiedy było mniejsze – dlatego to bardzo ważne, co teraz zrobisz, by ułatwić swojemu dziecku przesypianie całych nocy.

 sleep-infographic-528x396sleep-infographic-6+-months

Dużą grupę moich klientów stanowią rodzice nie-śpiących dzieci. Jeśli chcesz zasięgnąć porady, skorzystać z konsultacji lub zapisać się na wizytę domową zajrzyj tutaj. Zapraszam do kontaktu!

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

11 thoughts on “Fazy snu dziecka, czyli czemu niemowlęta się tak często budzą?

 1. sylwia pisze:

  Ratunku pomocy… Super artykuł, ale jak pomóc mojemu synkowi i mi przespać noc? Bartek ma 11 miesięcy i nie pamiętam przespanej nocy… jego rówieśnikom się to zdarza aż nadto a on przebudz sie co 1-1,5-2 godz, zaczyna klepać po sobie rączkami, czym wybudza mnie i męża i płacz tzn nasilający się krzyk. Gdy dostanie smoczka albo napije się wody usypia. Czy jest dla mnie jakiś ratunek? :-( nie uda mi się go otulić kocykiem a i niestety nie znajdzie sam smoczka klepiąc się po udach :-(

 2. Niektórzy maja to szczescie , ze ich dzieci podobno przesypiają cała noc praktycznie od urodzenia i nie mowie tu u nas 😔 my tyle szczęścia nie mieliśmy 🙄

 3. A co ze spaniem w ciągu dnia? Nasz 2 miesiące, kładziemy spać o 21 pobudka o 2 i potem o 6 więc noc fajna. Za to w ciągu dnia zero snu. I ciągle marudzenie.

  1. Marudzenie pewnie podyktowane jest zmęczenie, a zmęczenie brakiem snu, w który tak malutkie dziecko ma najwyraźniej problem by spokojnie zapaść. Próbowaliście chustonoszenia?

 4. To coś o moim synku :)
  Malutki od urodzenia jest spokojnym Chłopczykiem, …
  Kapany jest ok 20;00 potem zjada mleczko zasypia kolo 20:30-21;00 i śpi do 2-3 w nocy …zje porcję mleka i śpi dalej do 7;00 … aktualnie ma 2 miesiące

 5. Moja córcia do.6 mca spala od 32 do 5 rano bez budzenia,dopiero w czasie ząbkowania to się zepsuło, Terax ma 5 lat i problem z zaśnięciem w nocy,zwykle około 23,co odbija się na porannym wstawania do przedszkola.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...