Co zrobić by dziecko rano dłużej spało?

Niemowlę, czy też małe dziecko potrafi już samodzielnie zasypiać, śpi większość nocy, ewentualnie budzi się na jedzenie, aż nagle zaczyna budzić się o 4-5 nad ranem. Sprawia wrażenie wyspanego albo wręcz przeciwnie płacze. Jedno je łączy, nie zasypia z powrotem. I tym sposobem wszyscy domownicy wstają i zaczyna się dzień.

O ile noworodki przesypiają większość doby i często po przebudzeniu na jedzenie znowu idą spać, o tyle im starsze niemowlę tym wyraźniejszy rytm dobowy i z dnia na dzień coraz większa aktywność. Od samego początku powinniśmy uczyć maleństwa odróżniania dnia od nocy. Oczywiste? Często jednak nieświadomie robimy rzeczy, które zakłócają maluszkowi tę równowagę.

 

Noc vs. dzień

Spanie w dzień

 1. W ciągu dnia, zwłaszcza kiedy dziecko drzemie zachowujcie się normalnie, wykonujcie wszystkie czynności przypisane tej porze dnia. Dzięki temu prostemu zabiegowi maluszek szybko pojmie, że drzemka w ciągu dnia różni się zasadniczo od snu nocnego. Wbrew pozorom dzieci wcale nie śpią lepiej w ciągu dnia, jeśli w domu jest cicho. Odgłosy donoszące się z mieszkania dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, wie że ktoś jest w mieszkaniu. My mamy z tego taką korzyść, że czas drzemki swojego dziecka możemy wykorzystać dowolnie, bez ograniczeń. Jeśli znamy już rytm dziecka, i wiemy ile mniej więcej śpi podczas każdej z drzemek, możemy zaplanować sobie wykonanie czynności głośniejszych na początku drzemy, kiedy to sen jest najgłębszy. Ostatnie 30-45 min to faza snu płytkiego, kiedy łatwo już dziecko wybudzić.
 2. Nie zasłaniajcie okien w pokoju na czas drzemki – niemowlę szybciej nauczy się odróżniać sen nocny od tego w ciągu dnia.

Spanie w nocy

 1. Warto wyrobić sobie i swojemu dziecku wieczorny rytuał. Wam-rodzicom łatwiej będzie się podzielić obowiązkami, a Wasz maluszek będzie spokojniejszy znając kolejność wykonywanych wokół niego czynności. O rytuale pisałam wcześniej tutaj i tutaj.
 2. Wraz ze zbliżającą się porą kąpieli przygaście w mieszkaniu światła, ściszcie muzykę (możecie też włączyć jakąś relaksacyjną) i co najważniejsze zachowujcie się spokojnie. Pośpiech, który często towarzyszy przygotowaniu kąpieli negatywnie wpływa na dziecko.
 3. Zadbajcie o przyjemną atmosferę podczas kąpieli (temperatura wody i pomieszczenia, oświetlenie) oraz stosowne do wieku zabawy w wodzie –  możecie kąpać się też razem :)
 4. Usypiajcie maleństwo w pokoju, w którym panuje półmrok i spokój.
 5. Dziecko powinno spać ciemnościach – zapalona lampka nocna jest zbędna.

 

Co zrobić kiedy dziecko budzi się bardzo wcześnie rano?

Jeśli sytuacja dotyczy niemowlęcia, które ciągle jeszcze ustala sobie swój dobowy rytm, prawdopodobnie mamy tu do czynienia z problemem „w pokoju zrobiło się jasno” albo „dziecko jest już wyspane”. Warto zadbać o to, by nauczyć dziecko wstawać później. Godziny pobudek przed 6 rano są niekorzystne nie tylko dla rodziców, ale również dla dziecka, gdyż żeby mogło przespać niezbędne do prawidłowego rozwoju 10-12 godzin musiało by chodzić spać wczesnym wieczorem (przykładowo niemowlę, które wstaje o 5 rano powinno chodzić spać 17-19).

 

Co możemy zrobić by dziecko rano dłużej spało?

1. Zaciemniony pokój.

Zadbajcie o to, by w pokoju w którym śpi dziecko było, bez względu na wschód słońca, cały czas ciemno. Niezbędne okazują się tutaj rolety bądź zasłony w całości pochłaniające światło (niestety żaluzje nie zdają egzaminu).

2.Przesuńcie porę pójścia spać na późniejszą.

Jeśli już wiecie, że Wasze dziecko potrzebuje w nocy nie 12, a 10 godzin snu, ustalcie jego porę pójścia spać, tak by wstało ono o pożądanej godzinie. Np. jeśli chcecie by maluszek wstawał o 7 rano, połóżcie go spać o 21.

3. Ograniczcie drzemki w ciągu dnia.

Zwróćcie uwagę na ilość snu, jaka przypada na drzemki. Być może Wasze dziecko tak ustaliło swój rytm, że sen nocny nadrabia w ciągu dnia. Jeśli tak jest, ograniczcie mu to, niech drzemek będzie mniej, albo niech trwają krócej. Być może Wasz maluszek bardzo szybko rano idzie na pierwszą drzemę. W tej sytuacji również pomocna może okazać się reorganizacja. Jeśli pokażecie dziecku, że nie warto budzić się tak wcześnie rano, bo już za chwilę jest bardzo zmęczone, ogromna szansa na to, że zmieni ono swoje przyzwyczajenia.

4. Zastosujcie pauzę.

Jeśli maluszek nie płacze, tylko się wierci, bawi etc. Nie wstawajcie do niego! Udawajcie, że śpicie. Wielka szansa na to, że stwierdzi ono, że też jeszcze sobie pośpi :)

Pamiętajcie!!!

To Wy pomagacie swojemu dziecku ustalić rytm dnia!

Zmiana rytmu dnia trwa około 2-4 tygodni! Nie zniechęcajcie się więc po kilku dniach :)

Jeśli Twoje dziecko budzi się wcześnie rano, długo nie może wieczorem zasnąć, często budzi się w nocy, mało sypia w ciągu dnia, a może pojawiły się u Ciebie jakieś inne wątpliwości opiekuńczo-wychowawcze,  coś Cię niepokoi lub z jeszcze innego powodu chciałbyś skonsultować się z psychologiem – zajrzyj tutaj!

Możesz skorzystać z konsultacji telefonicznej/mailowej lub zapisać się na wizytę domową. Zapraszam do kontaktu i zachęcam do zapoznania się z moją ofertą psychologa dziecięcego (KLIK).

 

Jak było u nas?

Jak tylko zakończyliśmy okres noworodkowy starałam się ustalić dzieciom rytm dnia:

 • stałe pory drzemek w ciągu dnia;
 • stałe pory spacerów;
 • karmienie na żądanie (również w noc – bez wybudzania co 3 godziny);
 • rytuał wieczorny…

Mimo wszystko, w przypadku PannyG nadeszły problemy z usypianiem w wieku 2 miesięcy (opisywałam je przy okazji metod uspokajania niemowląt), a w 5 miesiącu także pobudek o 4:30-5:00 rano! W tym przypadku zbawienne okazało się zasłonięcie okien (najpierw przy użyciu grubego koca – by sprawdzić, czy w ogóle zadziała, później wymianą rolet na zaciemniające). PannaG zaczęła spać do 7, z czasem do 8:30!!! Za drugim razem było nieco prościej – od razu w sypialni w której spaliśmy razem z PannąZ było ciemno. W przypadku młodszej latorośli dużą rolę odgrywa sen dzienny – im go więcej tym szybsza poranna pobudka i późniejsze pójście spać. Każde dziecko jest inne. Nie da się i nie powinno się dzieci porównywać. Na to pragnę zwrócić w sposób szczególny Waszą uwagę – Wasze pociechy są wyjątkowe i w ten sposób właśnie na nie patrzcie – indywidualnie :)

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

36 thoughts on “Co zrobić by dziecko rano dłużej spało?

 1. nasz 9-miesięczny syn obudził nas dzisiaj o 5.30 rano całkowicie wyspany. Spróbujemy powalczyć aby zmniejszyć ilość drzemek w ciągu dnia z dwóch do jednej ale na razie jest to nie do wykonania :-)

 2. Sonia Ziemba via Facebook napisał(a):

  Odkurzanie przy spiacym dziecku?

  1. Tak! Dźwięk odkurzacza działa na dzieci usypiająco – to jeden z tzw. białych szumów.

 3. Mój 8 miesięczny synek chodzi spać ok 20 potem muszę wykąpać starszą córkę i często Mały budzi się po pół godz.marudny i śpiący i muszę znów go usypiać, niby śpi całą noc ale dość często przebudza się na karmienie(jest na cycu)zje i śpi dalej rano wstaje 7 lub8 -8.30

 4. Sylwia Dankowska via Facebook napisał(a):

  Witam mam starsze dzieci i od narodzin mamy zawsze stały rytm dnia oraz rytual zasypiania. Pomimo tego dzieci i tak wstają 6-7dma. A maja 4 i 7 lat.

 5. Sylwia DS Szuflińska via Facebook napisał(a):

  Moj syn jak brzydka pogoda szaro buro i ponuro śpi do 8 rano a jak piękna pogoda słoneczko świeci to 6 rano pobudka ale przesypia całą noc :)

 6. Wpis jest zbiorem rad i wskazówek dotyczących przestawienia dziecka na późniejsze wstawanie. Część JAK BYŁO U NAS dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, tego, jak to wyglądało w naszym przypadku :) Kto chce wybierze coś dla siebie. Kto nie – niech dalej wstaje z dzieckiem o 5 :)

 7. Magdalena Kaczmarek via Facebook napisał(a):

  Pobudka o godzinie 4 czy 5 to naturalny cykl życia człowieka. Tutaj nie ma z czym walczyć.

  1. Czyżby? A czy słyszała Pani o czymś takim, jak chronotyp? O naturalnym cyklu możemy mówić w naszej „naturalnej” strefie, czyli szerokości, gdzie przez cały rok dzień i noc trwają po 12 godzin.

 8. Mojej prawie 20mcna corce nocny sen zabiera 8godzin wstaje kolo 6-6:30 a zdarza sie ze wczesniej ale pobawi sie godzinke i dalej spac a stosujemy od urodzenia wszystkie wymienione podpowiedzi i nic poprostu trafil sie nam skowronek zamiast sowy w koncu dorosli nocne sowy i ranne ptaszki biora sie z bycia takim dzieckiem. Trzeba sie przyzwyczaic i probowac ogarnac ;-)

 9. daj spokój napisał(a):

  wstawanie przed 6:00 jest niekorzystne dla rodziców? Co jeśli rodzic ma do pracy na 6:30? Autorkę bloga wyobraziłem sobie teraz jako księżniczkę śpiącą do południa i chodzącą w papilotach po domu cały dzień.

  1. A co jeśli ma na 12:00 i wraca do domu o 21:00? Takie gdybanie jest pozbawione sensu. Rytm dnia dziecka zazwyczaj dostosowujemy po pierwsze do jego chronotypu i temperamentu, po drugie do swojej pracy.
   Jeśli o moją osobę chodzi – nie potrzebuję dużej ilości snu, jednak cieszy mnie fakt, kiedy moje dzieci wstają rano rześkie i wyspane, bez względu na to, o której godzinie budzi się ich mama. Jednakże znam rodziców, którzy nie czują się szczęśliwi budzeni o 6 rano przez swoje pociechy.

   1. Szanowna Czytelniczko, co ma Pani na myśli pisząc „mózg odpoczywa”? Mózg odpoczywa w stanie głębokiej hipnozy oraz medytacji, na pewno nie w trakcie snu.
    Skąd u Pani taka biegunowość: hałas vs. cisza? Dzieci zdecydowanie lepiej śpią przy odgłosach „domowego życia”, nie musi to być żaden hałas, raczej dźwięki świadczące o tym, że ktoś w domu jest. Niewątpliwie sen dziecka jest wówczas dużo spokojniejszy, więc i jego jakoś zdecydowanie lepsza Posiadanie tego typu wiedzy jest dbaniem o małego człowieka, a nie „wygodą rodziców”, jak to Pani określiła…

 10. „Wbrew pozorom dzieci wcale nie śpią lepiej w ciągu dnia, jeśli w domu jest cicho.”
  Co za straszna nie prawda. Oczywiście, ze cisza jest wskazana. Wtedy nasz mózg odpoczywa. Co za głupi zabobon, żeby przyzwyczajać dziecko do spania w hałasie. Opcja wygodna dla rodziców. Oczywiście zrozumiałe. Warto jednak zadbać o jakość snu naszego dziecka.

 11. Monika napisał(a):

  Moj syn spał do 9rano co mnie cieszyło, bo mogłam się wyspać, żeby mieć siły na aktywnie spędzony dzień z moim brzdacem. Od września wróciłam do pracy i moj w tej chwili 14miesieczny syn przestawił się na poranne wstawanie. Teoretycznie powinniśmy wstawać o 7:10, a budzi się o 6:00 więc ta godzina szybszej pobudki jest dla mnie ciężka. Chodzi do żłobka 3dni w tygodniu,jednak 7dni w tygodniu wstaje o 6… Nie wiem czy te porady w naszym przypadku się przydadzą,skoro dziecko jednak trzy dni musi wstawać z rana a 4pozostale to byłaby w tym przypadku moja wygoda,że mogłabym się wyspać i wziąć na spokojnie prysznic zanim wstanie.

 12. Witam jestem nowy na forum Myślę, że wiele z powyższych wypowiedzi są trafne. Z częścią się nie zgadzam, ale wynika to raczej z moich osobistych przekonań, aniżeli samej treści wypowiedzi.

 13. Mama na pełen etat napisał(a):

  Moja córka ma prawie pół roku, w od jakiegoś miesiąca zaczęła wstawać o 3.00 nad ranem czasem o 5.00.. Od miesiąca nie przestała dłużej niż do 6.00. W jest karmiona butelka, w ciągu dnia śpi dwa trzy razy po godzinie czasem dłużej. Próbowałam ja przytrzymać i kłaść później ale i to nie pomagało, że teraz wiem ze zrobiłam błąd bo po jednym dwóch dniach rezygnowalam bo i tak nie wiedziałam w tym sensu. Po przeczytaniu tego postu wiem że trzeba dłuższego czasu i zamierzam spróbować.. Znowu mój dwu letni syn kładzie się spać po 20 i śpi przeważnie do 7.30 – 8.00 także gdy mała wstaje wcześnie rano często go budzi i przeszkadza w spania swoim marudzeniem, że bo niestety śpią w jednym pokoju.. Mała ma tak że czasem położy spokojnie ale tylko przez jakiś czas a później domaga się żeby się nią zainteresować i pomialkuje albo płacze.. Dlatego wszystkiego spróbuję żeby przedłużyć jej spanie przynajmniej do 7.00. Dziękuję za wskazówki am nadzieję że pomogą..

 14. U nas przy starszej przetrzymywanie wieczorne nie zdalo egzaminu ;) kończylo się na placzu. Moja córcia chodziła spać około 17:00-18:00 i wsrawala o 5:00 rano + w ciągu dnia 2-3 drzemki ;) i tak było do 10 miesiąca.

 15. Paulina napisał(a):

  Dziękuję Pani Agnieszko za porady! Cenię sobie Pani wiedzę i doświadczenie, dlatego od narodzin synka chętnie czytam Pani bloga. A jeśli mam jakiś problem najpierw sprawdzam czy i co na ten temat napisała Pani Agnieszka :) Serdecznie pozdrawiam!

 16. U nas nic nie działa. Syn 9 miesięcy ani jeden nocy przespanej. Chodzi spac o 22-23 czasem dalej i budzi sie co godzinę… Badania wyszły ok, chyba taki typ :(

 17. Hmmm..syn, 5mieś..zasypia ok 19.30-20… udawalo mu się już budzić ok 3ciej i spać do 7mej.. od kilku dni budzi się z płaczem co 1-2-3 godz..nie mam pomysłu jak to odkręcić :(

  1. Od siebie dodam, że większość dzieci w wieku 5 m-cy zaczyna budzić się często w nocy – pobudki te przypisuje się skokowi rozwojowemu – mijają stopniowo po 3-4 tygodniach. Ważne, by w tym okresie nie popełnić błędów, które utrudniają powrót do przespanych nocy. Zęby oczywiście mogą być przyczyną, ale wtedy są to pobudki w nocy z płaczem.

 18. Mam 3 dzieciaków i moje śpiochy śpią tak długo jak ja nie ma problemu wstaje O 7 one razem ze mną , wstane O 10 one też. Nigdy nie wstają szybciej o de mnie . Nie wiem od czego to zależy mają 6l, 2,5l. Roczek

 19. My wstajemy o 9-10 :) córka 3 lata. W pokoju ciemno jak nocą ale późniejsze chodzenie spać nigdy nic nie dało, czy poszła spać o 20 czy 1 w nocy budziła się o tej samej godzinie (wcześniej o 8-9)

 20. Moja 8 miesięczna córeczka w dzień śpi po 10 minut a w nocy roznie,jak idzie o 20.00 czy 21.00spac to przebudza się w nocy z płaczem może to związane z tym ze jest chora i katar ja meczy.Ale wstaje 6.00 góra 7.00

 21. Jestem mamą 4 dzieci. Mój pierwszy syn był zawsze rannym ptaszkiem, ale za to córcie do 10 rano każda pośpi, dodam że wszystkie karmione ponad rok piersią

 22. Jest podobno taka metoda niebezpieczna na suszarkę, że przyzwyczaja się dziecko do usypiania przy włączonej suszarce. Podobno malutch potem staje się bardziej odporny na wszelkie hałasy i dłużej śpi…

 23. Mama Tomcia napisał(a):

  „Być może Wasz maluszek bardzo szybko rano idzie na pierwszą drzemę. (…) Jeśli pokażecie dziecku, że nie warto budzić się tak wcześnie rano, bo już za chwilę jest bardzo zmęczone, ogromna szansa na to, że zmieni ono swoje przyzwyczajenia ” Jak to zrobić ? Moje dziecko budzi się rano i juz za 1.5 / 2 h idzie na drzemkę a tak naprawdę to wolałbym z nim pospać godzinę dłużej , tym bardziej ze nasze noce są bardzo ciężkie :-(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...