Profilaktyczne podawanie witaminy K niemowlętom – niezbędne, czy szkodliwe?

Witamina K, odpowiedzialna głównie za krzepliwość krwi, podawana jest noworodkom w pierwszej dobie życia w dawce od 0,5 do 1 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie, a następnie zaleca się w przypadku dzieci karmionych piersią podawanie 0,025 mg witaminy do 3 miesiąca życia.

Niegdyś witamina K była podawana w szczególnych sytuacjach – niemowlętom z krwawieniem śródczaszkowym. W chwili obecnej witaminę K otrzymują (profilaktycznie) wszystkie noworodki, podczas gdy witamina ta dla dorosłych dostępna jest ciągle tylko i wyłącznie na receptę!

 

Fizjologiczny niedobór witaminy K

Dziecko przychodzi na świat z fizjologicznym niedoborem witaminy K w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ witamina przechodzi przez łożysko jedynie w śladowych ilościach.

Witamina K odpowiedzialna jest m.in. za:

 • działanie białek,
 • różnicowanie komórek,
 • biotransformację ksenobiotyków,
 • aktywność enzymów I fazy (zwiększa) i II fazy (zmniejsza).

Poziom witaminy K płodu celowo utrzymywany jest na tak niskim poziomie!

Za wytworzenie witaminy K2 odpowiadają bakterie układu pokarmowego (znajdujące się w jelicie cienkim), który podobnie do układu odpornościowego, jest nie w pełni jeszcze rozwinięty. Dostarczana jest ona również z pożywieniem (K1) – w przypadku niemowląt wraz z mlekiem.

Czy to możliwe by matka natura aż tak bardzo się pomyliła i by mleko matki nie było wystarczającym pokarmem (!!!) i trzeba było suplementować niemowlę tą witaminą od samego początku? Zapotrzebowanie na witaminę K w okresie niemowlęcym wynosi 1 mcg/kg/dobę. Zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi ok. 0,25 mcg/100 ml i nie pokrywa dobowego zapotrzebowania. Mleko modyfikowane zawiera od 3 do 9 mcg witaminy K w 100 ml. Najpierw proponowano kobietom dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym z domieszką witaminy K lub bezpośrednie doustne podawanie witaminy, aż w końcu zastrzyk z witaminy K stał się obligatoryjny.

 

Nadmiar witamin K

Więcej niestety mówi się o niedoborze witaminy K, podczas gdy jej nadmiar może być równie szkodliwy i powodować:

 • rozpad krwinek czerwonych,
 • niedokrwistość,
 • nadmierne wydzielanie potu,
 • uczucie gorąca,
 • żółtaczkę (u niemowląt),
 • uszkodzenia tkanki mózgowej (u niemowląt).

Ponadto rodzice dzieci, które otrzymywały doustnie witaminę K opisują, że po jej odstawieniu niemowlę, które do tej pory przeraźliwie płakało, było niespokojne, kapryśne i miało problemy ze snem wyciszało się i przestawało cierpieć z powodu bólu brzuszka.

Najnowsze brytyjskie badania pokazują, że ryzyko nowotworu u dziecka jest większe, kiedy podaje mu się witaminę K w postaci zastrzyku domięśniowego, niż w przypadku suplementacji doustnej, zaś u dzieci którym podano syntetyczną witaminę K prenatalnie ryzyko choroby nowotworowej podwaja się (źródło: British Journal of Medicine 305, 1992, 341; Ärzte Zeitung Nr. 229, 17.12.1992/2)! Ponadto syntetyczna forma witaminy K (menadion) podawana kobiecie w ciąży, może przyczyniać się do żółtaczki u noworodka (źródło: The Medical Letter Nr 19, 01.10.1984)

Czy to kolejna nagonka ze strony koncernów farmaceutycznych, czy rzeczywiście natura zawiodła na tym etapie?

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

4 thoughts on “Profilaktyczne podawanie witaminy K niemowlętom – niezbędne, czy szkodliwe?

 1. Badania sprzed 20 lat to nie sa „najnowsze badania”. Od tego czasu związek witaminy K i chorob nowotworowych badany był kilkukrotnie i nie znalazł potwierdzenia.

 2. Dokładnie trzeba uważać kiedy się podaje miałam koleżankę co podano na noc i dziecko miało kolki :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...