Kąpiel z płaczem, czyli dlaczego niemowlę płacze podczas kąpieli?

Niemowlęta uwielbiają kąpiel! To dla nich powrót do środowiska naturalnego! U Was jest inaczej? Prawdopodobnie Wasze dziecko chce Wam coś zasygnalizować. Postarajmy się wspólnie znaleźć przyczynę jego płaczu.

 

Dlaczego niemowlę płacze w kąpieli?

 • woda jest za zimn/za ciepła
 • w pomieszczeniu, gdzie kąpiecie jest za zimno
 • dziecku nie odpowiada pozycja, w której jest kąpana (wanienka vs. wiaderko do kąpieli)
 • rażące światło
 • głód
 • zmęczenie
 • ogólny niepokój i lęk

 

Ustawienie temperatury wody jest proste. Musicie tylko wyczuć, czy Wasze dziecko lubi wodę cieplejszą, czy chłodniejsza. Każdy od małego ma swoje preferencje.

Zdecydowanie przyjemniej jest się kąpać w ciepłym pomieszczeniu (około 25 st.C), ale też nie za ciepłym!

Być może Twoje dziecko nie jest gotowe na kąpiel w wanience, w której może nie czuć się bezpiecznie, bądź nie odpowiada mu pozycja leżąca. Być może problem rozwiąże przejście na wiaderko do kąpieli.

Lampka świecąca w oczy niewątpliwie może nie podobać się małemu człowiekowi – łatwo to przeoczyć.

Głód i zmęczenie to stali winowajcy płaczu w kąpieli. Zadbajcie więc o to, by Wasze dziecko było wyspane i najedzone. Warto nakarmić maluszka przed kąpielą, by podczas niej nie zaczęło mu doskwierać uczucie głodu. Nie należy również odkładać kąpieli na ostatnią chwilę, gdyż dla zmęczonego dziecka kąpiel będzie prawdziwą męczarnią.

Dobrze jest odpowiednio nastroić dziecko do kąpieli, np. poprzez wieczorny rytuał, czy masaż.

Niemowlęta bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, do której później jest im trudno wrócić. Często przyczyną płaczu może być nawet zbyt gwałtowne włożenie do wanienki. Warto pamiętać, by podczas kąpieli maleństwa być spokojnym, opanowanym i przede wszystkim nigdzie się nie spieszyć!

 

Koniec kąpieli

Kąpiel przebiega wzorowo. Maluszek zadowolony, zrelaksowany… Płacz zaczyna się w momencie wyjmowania z wanienki (rzadziej sytuacja ta dotyczy wyjmowania z wiaderka). Pierwsza myśl – pewnie dziecko protestuje przeciwko końcowi kąpieli. Najprawdopodobniej chodzi jednak o odpowiednie chwycenie dziecka przy wyjmowaniu go z wody.

Trzymamy maleństwo pod główką i pod kręgosłupem w okolicy pośladków (na pewno nie pod paszki!!!) Należy jednakże zwrócić uwagę na to, by bródka dziecka dotykała klatki piersiowej. Jeśli ten problem dotyczy właśnie Was – koniecznie wypróbujcie ten chwyt i przekonajcie się o jego magicznym działaniu.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Kąpiel z płaczem, czyli dlaczego niemowlę płacze podczas kąpieli?

 1. mmarta pisze:

  Za ten magiczny chwyt muszę Ci serdecznie podziękować, bo u nas właśnie tak to wyglądało, że maluszek wzorcowo zachowywał się podczas kąpieli, natomiast zaczynał płakać podczas wyjmowania z wanienki. O tym, żeby był najedzony i wyspany słyszeliśmy wielokrotnie na szkole rodzenia, w szpitalu od położnych itp. ale o tym co zrobić po kąpieli, żeby dziecko było spokojne to już nigdzie nie słyszałam. Ten chwyt chyba na prawdę działa! :)

  1. Super! Bardzo się cieszę! Pamiętam, że również nie mogłam uwierzyć w to, że jeden chwyt potrafi wyłączyć płacz. Dlatego nazwałam go magicznym, bo dla mnie było to jak magia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...