Zabawki dla niemowląt – do zabawy, do nauki, do rozwoju.

Zabawek dla dzieci są tysiące, a może nawet miliony. Nic dziwnego, że wchodząc do sklepu z zabawkami ciężko jest się na coś zdecydować. Przedstawiam Wam zabawkowy niezbędnik niemowlaka, czyli zabawki dla niemowląt, którymi dziecko naprawdę będzie się bawiło i które zapewnią mu optymalny rozwój.

Coś szumiącego

Może być to zwykłe radio z możliwością odtwarzania z USB, na którym nagramy biały szum – kojąco działający dla małe dzieci, bądź szumiący miś, do którego dziecko dodatkowo będzie mogło się przytulić.

Coś hałasującego

Nie uwierzycie ile można spotkać na rynku beznadziejnych grzechotek, które tak naprawdę nie nadają się do niczego – ciężkie, przez co w zasadzie nie nadające się dla niemowląt. Dlatego przy wyborze grzechotki zwracajcie uwagę na to, by były przede wszystkim lekkie. Im lżejsze tym lepsze.

Coś grającego

Dzieci źle znoszą ciszę, której z łona matki nie znają. Zdecydowanie bardziej wolą szum oraz spokojne dźwięki. Muzyka działa na dzieci kojąco. Proponuję zakup pozytywki, którą możecie zawiesić przy łóżeczku dziecka, czy wózku oraz płyty z muzyką dla bobasa.

Pozytywka

Coś szeleszczącego

Szelest jest dla bobasa niezwykle interesujący. Zabawki z szeleszczącymi elementami dostępne na rynku mają zazwyczaj dodatkowo jeszcze elementy o zmiennej fakturze, uważajcie by zabawka, która wybierzecie nie była nadto stymulująca. Małym dzieciom jednocześnie nie powinno się dostarczać więcej niż stymulacji 2 zmysłów.

Coś wiszącego

Może być to zwykła zawieszka montowana na lince do sufitu (LEKA IKEA), którą możecie zamontować nad przewijakiem albo karuzelka do łóżeczka. Najlepsza karuzelka dla dziecka to ta o wyraźnych kolorach – im bardziej czarno-biała tym lepsza, nie tradycyjna – nakręcana, tylko na baterie. Pamiętajcie, by każdą rzecz nad dzieckiem zawieszać na poziomie brzucha – nie oczu!

Coś do gryzienia

Małe dzieci słyną z wkładania wszystkiego do buzi – u jednych faza oralna utrzymuje się dłużej, u innych krócej. Niemniej porządny gryzak w domu, to podstawa. Polecam wam słynną żyrafkę Sophie, którą pokochały dzieci na całym świecie – chyba za te kopyta ;)

Coś metkowego

Niemowlęta kochają małe przedmioty, m.in. fascynują je metki. Pan metka i jego krewni z pewnością będą udanym prezentem dla niemowlaka.

Krowa metka

Coś do przeglądania

Na książki nigdy nie jest za wcześnie! Na początek najlepsze są książeczki gumowe, materiałowe oraz szeleszczące, z elementami sensorycznymi. Dziecko zanim nauczy się przewracać kartki będzie mogło zbadać oralnie książeczkę. Starszemu niemowlakowi spodoba się Księga Dźwięków i dźwięki wydawane przez czytającego.

Coś do poleżakowania

Dziecko może oczywiście leżeć na zwykłym kocu, ale można mu również kupić puzzle piankowe podłogowe, czy dużą lub małą matę interaktywną, na których będzie mu się leżało po prostu ciekawiej. Maty interaktywne posiadają dodatkowo pałąki, na których można pozawieszać dziecku zabawki, przez co zachęcić je do wyciągania rączek.

Coś edukacyjnego

Warto kupić dziecku zabawkę edukacyjną, która w zależności od naciśniętego przycisku wydaje z siebie różne dźwięki. Jednak, co za dużo, to nie zdrowo. Tego typu zabawek w otoczeniu niemowlaka nie może być zbyt wiele – niestety wywołują odwrotny od zamierzonego efekt – nie stymulują a przebodźcowują dziecko.

Coś do chodzenia

Niemowlę najpierw staje ostrożnie w oparciu o wasze ręce, później stoi przy wszystkim przy czym się da i sunie po podłodze czym popadnie, najczęściej jest to taboret albo krzesło. Możesz dziecku sprezentować pchacz lub stolik interaktywny, przy którym będzie stawiało pierwsze kroki i dodatkowo się nim bawiło.

Coś do przytulenia

Miś, kotek, piesek… Byleby przytulanka spełniała swoją funkcję, czyli dała się przytulić. My kochamy króliki – za ich długie, finezyjne uszy.

Krolik przytulanka

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).
Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...