Nie-noszenie, czyli kiedy przestać nosić dziecko?

Noszenie dziecka wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i – wbrew pozorom – bardzo ułatwia życie rodzicom (o korzyściach wynikających z noszenia dziecka pisałam wcześniej TUTAJ). Dzieci noszone w chustach, bądź nosidełkach wykazują wyższy poziom zadowolenia od dzieci przyzwyczajonych do łóżeczek, kojców, leżaczków, wózków, czy krzesełek. Chustonoszenie rodzi jednak pytanie – kiedy przestać nosić?

Chustonoszenie – umiar i równowaga

Dziecko warto nosić zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje, dbając również o czas i możliwość swobodnej zabawy. Dzieci, które mają niezaspokojoną potrzebę bliskości, najczęściej swoje potrzeby sygnalizują płaczem. Dzieci, które są przez swoich opiekunów dużo noszone, przytulane, które śpią blisko swoich rodziców, których potrzeba bliskości jest zaspokojona, komunikują się z opiekunem za pomocą mowy ciała, a nie płaczu.

Noszenie starszaka

Okres noszenia dziecka jest stosunkowo bardzo krótki i zamiast zadawać sobie pytanie, kiedy przestać nosić dziecko, warto cieszyć się samym noszeniem, bo zaraz nie będzie już ono tego potrzebowało. Dziecko po uzyskaniu umiejętności samodzielnego chodzenia coraz częściej chce poznawać świat na własnych nogach i coraz rzadziej chce być brane na ręce, choć nie oznacza to, że noszenie dziecka dobiega końca. Chodzący maluszek nadal ma dużą potrzebę bliskości. Otaczający go świat może niejednokrotnie wydawać się przerażający, wówczas chęć bycia noszonym może być jeszcze większa.

Czy istnieje moment w którym należy po prostu przestać nosić dziecko? Ważne – by tak jak w każdym obszarze rodzicielstwa – zachować równowagę. Jeśli z jakichś względów nie możecie nosić dziecka albo dostaliście zalecenia mówiące o ograniczeniu noszenia, najlepiej będzie się po prostu do nich zastosować. Istnieją tzw. zamienniki noszenia, czyli zachowania, które – tak, jak noszenie – zaspokajają potrzebę bliskości u dziecka:

  • bycie z dzieckiem na jego poziomie (tzw. zejście do poziomu podłogi),
  • zabawa na podłodze,
  • sadzanie dziecka u siebie na kolanach,
  • częste przytulanie,
  • baraszkowanie, kokoszenie i leżakowanie,
  • siłowanki.

Kiedy przestać nosić dziecko?

Być może noszenie dziecka dla Was samych nie stanowi problemu, to od siebie mogę tylko dodać, że nie istnieje coś takiego, jak moment w którym należy przestać nosić dziecko. Około 3 roku życia dziecko samo odzwyczaja się od noszenia – ma coraz silniejsze mięśnie i jest bardziej wytrzymałe. Jednym z przywilejów dziecka jest między innymi bycie noszonym na rękach.

Jeśli noszenie dziecka źle odbija się na Waszym zdrowiu, bądź najzwyczajniej w świecie brakuje Wam siły – zadbajcie o siebie i zacznijcie przekazywać dziecku bliskość w innej formie.

Chcesz skonsultować rozwój dziecka, a może potrzebujesz wsparcia w zakresie rodzicielstwa?

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).
Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...