fbpx

Knedle ze śliwkami, czyli jesienny obiad dla leniwych.

Przepis na knedle, jakim się z wami dzielę jest przepisem mojej świętej pamięci Babci. Knedle są jeszcze bardziej leniwą wersją tradycyjnych leniwych, nadającą się – UWAGA! – do mrożenia.

Knedle ze śliwkami

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 2 szklanki mąki
  • 2 jajka
  • łyżka masła
  • sól
  • około 15 śliwek
  • śmietana i cukier (wg. uznania)

Przygotowanie:

Ziemniaki (najlepiej dzień wcześniej) ugotujcie i zaraz po ugotowaniu potłuczcie lub później, już po ostudzeniu zmielcie w maszynce do mielenia.

Przygotujcie ciasto na knedle: ziemniaki, mąkę, jajko oraz masło połączcie i wyróbcie ciasto – ręcznie, bądź przy użyciu robota kuchennego.

Śliwki należy umyć i wydrylować – tak by śliwka była nacięta tylko w połowie.

Z ciasta uformujcie gruby wałek, który następnie pokrójcie na 13-15 równych kawałków. Każdy kawałek obtoczcie w mące, lekko go rozwałkujcie, do środka włóżcie śliwkę, którą zamknijcie w cieście, tworząc kulę. Starannie zamknijcie każdą, nawet najmniejszą dziurkę, obtoczcie kluskę w mące (by nie przylepiła się do stolnicy).

Jeśli chcecie część knedli zamrozić, teraz jest na to odpowiedni moment. Surowe knedle ułóżcie na posypanej mąką małej desce, tacce lub dużym talerzu i włóżcie na około 30 minut do zamrażalnika – dzięki czemu kluski się nie posklejają. Po tym czasie przełóżcie zamrożone już knedle do woreczka przeznaczonego na mrożonki i schowajcie do zamrażalnika.

W dużym garnku zagotujcie wodę, posólcie ją do smaku, dodajcie 2 łyżki oleju roślinnego i na gotującą się wodę wrzućcie knedle. Czas gotowania ok. 3-5 minut od wypłynięcia knedli na powierzchnię.

Podawajcie posypane cukrem ze śmietaną lub jogurtem.

Smacznego !!!

Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

You May Also Like

One thought on “Knedle ze śliwkami, czyli jesienny obiad dla leniwych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...