Wykaz szkodliwych składników kosmetyków.

W gąszczu milionów kosmetyków zalegających na sklepowych półkach ciężko jest wybrać odpowiedni dla siebie. Czym się kierujecie przy wyborze szamponu, mydła, żelu pod prysznic? Zapachem? Ceną? Etykietą? Kolorem? Reklamą? Dla mnie najważniejsze są ingredienty, czyli nic innego jak składniki kosmetyku. Im mniej parabenów i PEG-ów tym lepiej. Ale co oznaczają pozostałe chemiczne nazwy?

 

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki organiczne są najczęściej po prostu wolne od wszelkich chemikaliów, będąc w 100% naturalnymi.

Kosmetyki ekologiczne nie zawierają syntetycznych konserwantów. Producenci w tej kwestii posiłkują się dokładną selekcją surowców oraz stosowaniem witamin, olejków eterycznych i śladowych ilości czystego alkoholu roślinnego.

Kosmetyki naturalne bez wątpienia są dużo zdrowsze od kosmetyków konwencjonalnych. Czasami mniej się pienią, nie pachną tak intensywnie i czasami bywają droższe od swych chemicznych kolegów, ale nie zawsze.

 

Kosmetyczny minimalizm

Osobiście stosuję zasadę minimalizmu z sferze kosmetyków. Nie dlatego, że nie mamy miejsca w łazience, ale ze względów zdrowotnych. Nie analizuję na każdych zakupach składu kosmetyków (choć ten czasami ulega zmianie, więc co jakiś czas warto sprawdzić, czy w dalszym ciągu jest OK). Kosmetyk, który raz się u nas sprawdził zostaje na dłużej. I tak na brzegu wanny stoją dwa szampony (jeden dziewczynek, jeden nasz), mydło z Alleppo i żel do higieny intymnej. Nie używam żelu do twarzy ani odżywki do włosów – na które od czasu do czasu nakładam maskę odżywczą. Czasami do wody dodajemy płyn do kąpieli. Ponadto wszyscy używamy tej samej oliwki (HIPP). Dezodorantem (bez aluminium) dzielę z mężem, perfumami oczywiście już nie :)

 

Wykaz szkodliwych składników

Nie będę się rozpisywać o szkodliwości pojedynczych składników kosmetyków. Jeśli zechcesz o którymś dowiedzieć się czegoś więcej dziadek Google na pewno prawdę Ci powie. Dużo pracy włożyłam w sporządzenie wykazu szkodliwych składników dodawanych do kosmetyków. To co możesz teraz dobrego zrobić to zapoznać się z nim, wydrukować, zapisać w telefonie i podać dalej.

Wiem, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego w życiu codziennym staram się ograniczyć chemię (także w żywności) do minimum i zachęcam Cię do tego samego. Postaw na naturę – ona jest doskonała!

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Wykaz szkodliwych składników kosmetyków.

  1. www.meandmyspace.pl pisze:

    Dużo tego i faktycznie lepiej wydrukować sobie bo nie sposób spamiętać. Napracowałaś się mocno :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...