Jak wybrać dobre nosidło – dla dziecka i dla siebie?

Nie ma nosideł idealnych. Zarówno chusty (o których pisałam ostatnio tutaj), jak i nosidła mają swoje wady i zalety, dlatego wybór formy noszenia jest kwestią bardzo indywidualną. Samych nosideł na rynku mamy nie mniej niż chust. O ile w chuście dużo zależy od materiału oraz sposobu wiązania, o tyle w nosidle najważniejsze, by było ono ergonomiczne i oczywiście wygodne. 

 

Czym się kierować przy wyborze nosidła?

 • nosidełko musi być przede wszystkim wygodne dla dziecka oraz dla noszącego – nie może nigdzie uwierać ani wywoływać dyskomfortu
 • nosidełko powinno mieć szerokie siedzisko, które nie daje możliwości na noszenie dziecka przodem do otoczenia (nosidełko twarde, tzw. wisiadełko umożliwia noszenie dzieci przodem do świata, co dostarcza dziecku zbyt dużo bodźców rozwojowych i uniemożliwia naturalne ułożenie nóżek w pozycji żabki oraz jest niezdrowe dla kręgosłupa)
 • nosidełko powinno zapewniać fizjologiczną pozycję ułożenia nóżek dziecka, co wspomaga zdrowy rozwój stawów biodrowych (w nosidełku twardym nóżki dziecka przybierają pozycję niefizjologiczną i cały ciężar dziecka spoczywa na kroczu)
 • nosidełko nie może być usztywniane, powinno dopasowywać się do ciała dziecka (w wisiadełkach dziecko ma niefizjologicznie wyprostowany kręgosłup)

 

Zalety nosidła ergonomicznego:

 • umożliwia noszenie dziecka w fizjologicznej pozycji żabki
 • jest miękkie, nieusztywnione, przez co dopasowuje się do ciała dziecka
 • jest dużo prostsze w użyciu od chusty (nie wymaga motania się z wiązaniem) i można je łatwo założyć i później zdjąć
 • umożliwia prosty sposób noszenia na plecach
 • wykonane jest z miękkich materiałów (często jest to bawełna organiczna tkana krzyżowo), ma miękkie wykończenia (nie obciera ani dziecka ani rodzica)
 • można w nim karmić piersią
 • zajmuje mało miejsca

 

Nosidło Mei Tai

Jest to azjatyckie miękkie nosidło. Składa się ono z panela, który otula plecki dziecka i czterech pasów, którymi przywiązuje się nosidło do siebie. Idealnie nadają się dla siedzących już dzieci.
Ciężar dziecka równomiernie rozkłada się na oba ramiona i biodra noszącego. Może być ono używane przez wiele osób o różnych gabarytach.
Pozwala ono na noszenia dziecka z przodu lub na plecach, ale zawsze twarzą do noszącego.

 

Nosidło ergonomiczne

Jest ono unowocześnioną wersją nosidła Mei Tai. Składają się z panela, który otula plecki dziecka, ramiączek jak w plecaku i pasa biodrowego zapinanego na klamrę, bądź rzep (gorsza wersja dla osób bardzo szczupłych – klamra może uwierać w biodrach).
Jest ono niezwykle proste w obsłudze (zapinasz pas biodrowy, podnosisz dziecko i przytulasz do siebie, okrywasz dziecko panelem i zakładasz ramiączka), lekkie i kompaktowe.
Nosidło ergonomiczne nadają się do noszenia dzieci zazwyczaj powyżej 6 miesiąca życia, choć są producenci, którzy oferują nosidła przeznaczone dla dzieci od urodzenia.
Możemy w nim nosić dziecko zarówno z przodu, jak i z tyłu (zawsze twarzą do noszącego). Pas biodrowy i ramiączka są miękkie, by zwiększyć komfort noszącego. Nosidło pasuje niemal na każdego, dzięki możliwości regulacji ramiączek.

Jestem wielką fanką noszenia – moje zdanie na ten temat mogliście poznać w artykule bezpośrednio poświęconym chustonoszeniu :) Chusty w domu mamy dwie, ale zdecydowanie bardziej przypadło nam do gustu nosiło. Używaliśmy i nadal używamy nosidełka firmy Hoppediz – Bondolino.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

2 thoughts on “Jak wybrać dobre nosidło – dla dziecka i dla siebie?

  1. Moim zdaniem tak samo wygodne jak chusta tkana, czyli odpowiadając na Twoje pytania – tak, bardzo wygodne :) Niestety w przeciwieństwie do chusty tkanej daje możliwość noszenia w zasadzie tylko w dwóch pozycjach: na klatce piersiowej oraz na plecach. Mimo tylko tych dwóch sposobów noszenia sprawdza się wyśmienicie w każdych warunkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...