Jak widzi małe dziecko – czarno-białe obrazki dla niemowląt.

Nowonarodzone dziecko dobrze widzi tylko wyraźne (najlepiej czarno-białe obrazy) obrazy i to z odległości maksymalnie 40 cm. Wszystko inne jest zamazane. Dziecko na samym początku nie odróżnia kolorów i rozróżniając tylko różne odcienie szarości (jest to zabieg celowy chroniący noworodka przed przestymulowaniem). Mamę dziecko bardziej rozpoznaje po głosie i zapachu niż po wyglądzie.

Kalifornijskie badania (Barkeley) dowodzą, że już dwutygodniowe niemowlęta zaczynają reagować na kolory – preferują biały, czerwony i żółty od czarnego, niebieskiego i zielonego.

 

Stymulacja wzroku niemowlęcia

Zmysł wzroku można zacząć stymulować już w wieku 4-6 tygodni poprzez pokazywanie dziecku czarno-białych kart oraz kontrastowych książeczek i zabawek. Dobrze jest ćwiczyć u dziecka rozwój wzroku, niemniej należy pamiętać, że nie da się go przyspieszyć. Obrazki należy umieszczać po prawej i po lewej stronie dziecka (zmuszając je do przesuwania wzroku), a nie bezpośrednio nad jego główką, dobrze jest również zbliżać i oddalać karty od dziecka. W ten sposób dziecko uczy się o granicach przedmiotów, co bezpośrednio wpływa w późniejszych miesiącach na naukę chwytania przedmiotów.

Odpowiednie bodźce wzrokowe dla swojego dziecka możecie nabyć gotowe lub przygotować je sami. Wydawnictwo Sierra Madre oferuje rodzicom serię produktów Oczami Maluszka

 oczami-maluszka-calosc

czarno-białe książeczki

omkarty_rozlozone_nastrone

karty z żółtymi elementami

 

pol_pl_oczami-maluszka-harmonijka-3936_2harmonijkę z czerwonymi elementami

 

Czarno białe karty możecie przygotować również sami, ściągając grafiki na przykład od Kal Barteski, która udostępnia je na swojej stronie :)

12-800wi  10-800wi 9-800wi  7-800wi

 

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub zasięgnąć porady dotyczącej snu?

Zapraszam do zapoznania się z ofertą PORADNI i umówienia się na dogodną formę konsultacji.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...