Jak widzi małe dziecko – czarno-białe obrazki dla niemowląt.

Nowonarodzone dziecko dobrze widzi tylko wyraźne (najlepiej czarno-białe obrazy) obrazy i to z odległości maksymalnie 40 cm. Wszystko inne jest zamazane. Dziecko na samym początku nie odróżnia kolorów i rozróżniając tylko różne odcienie szarości (jest to zabieg celowy chroniący noworodka przed przestymulowaniem). Mamę dziecko bardziej rozpoznaje po głosie i zapachu niż po wyglądzie.

Kalifornijskie badania (Barkeley) dowodzą, że już dwutygodniowe niemowlęta zaczynają reagować na kolory – preferują biały, czerwony i żółty od czarnego, niebieskiego i zielonego.

 

Stymulacja wzroku niemowlęcia

Zmysł wzroku można zacząć stymulować już w wieku 4-6 tygodni poprzez pokazywanie dziecku czarno-białych kart oraz kontrastowych książeczek i zabawek. Dobrze jest ćwiczyć u dziecka rozwój wzroku, niemniej należy pamiętać, że nie da się go przyspieszyć. Obrazki należy umieszczać po prawej i po lewej stronie dziecka (zmuszając je do przesuwania wzroku), a nie bezpośrednio nad jego główką, dobrze jest również zbliżać i oddalać karty od dziecka. W ten sposób dziecko uczy się o granicach przedmiotów, co bezpośrednio wpływa w późniejszych miesiącach na naukę chwytania przedmiotów.

Odpowiednie bodźce wzrokowe dla swojego dziecka możecie nabyć gotowe lub przygotować je sami. Wydawnictwo Sierra Madre oferuje rodzicom serię produktów Oczami Maluszka

 oczami-maluszka-calosc

czarno-białe książeczki

omkarty_rozlozone_nastrone

karty z żółtymi elementami

 

pol_pl_oczami-maluszka-harmonijka-3936_2harmonijkę z czerwonymi elementami

 

Czarno białe karty możecie przygotować również sami, ściągając grafiki na przykład od Kal Barteski, która udostępnia je na swojej stronie :)

12-800wi  10-800wi 9-800wi  7-800wi

 

Chcesz skonsultować rozwój swojego dziecka lub zasięgnąć porady dotyczącej snu?

Zapraszam do zapoznania się z ofertą PORADNI i umówienia się na dogodną formę konsultacji.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...