Wiaderko do kąpieli, czyli jak w brzuchu u mamy.

Przy okazji nauki masażu Shantala nabyliśmy wiaderko do kąpieli niemowląt. Być może trudno jest Wam sobie wyobrazić kąpiel dziecka w takim wiaderku… Wcale się nie dziwię! Nam też było ciężko, do momentu w którym na własne oczy zobaczyliśmy kąpiącą się w nim Gabrysię! Jej błoga mina mówiła wszystko :

 

Kąpiel w wiaderku

Maluszek jest w pozycji embrionalnej :) Ciepła woda i pozycja przypominająca embrionalną pozwalają dziecku się zrelaksować. Siła nośna i wyporność dają dziecku o wiele więcej stabilności, niż podczas kąpieli w wanience.

 • Kształt wiaderka pozwala dziecku zagłębić się w ciepłej wodzie aż do ramion.
 • Woda jest dłużej ciepła niż w wanience o tradycyjnym kształcie, ponieważ ciepło ucieka mniejszą powierzchnią wody.
 • Dziecko cały czas utrzymuje kontakt wzrokowy z rodzicem, co daje mu poczucie bezpieczeństwa.
 • W takiej też pozycji rodzicom łatwiej jest kontrolować główkę dziecka (dotyczy to zwłaszcza maluszków słabiej ją trzymających).
 • Idealne dla dzieci cierpiących na kolki. Kąpiel w ciepłej wodzie, w pozycji, gdzie nóżki maluszka przyciskane są do brzucha i wypięta jest pupa przynosi ogromną ulgę. Woda rozluźnia i uspokaja, nóżki masują brzuszek, otwiera się zwieracz odbytu. Pojawia się uczucie ulgi, spokój i bezpieczeństwo. Dlatego z powodzeniem stosuje się wiaderka do łagodzenia kolki.

To czego się zapewne obawiacie, to stabilność wiaderka. Spokojnie, zostało ono tak zaprojektowane, że na 100% się nie przewróci!

Ogromnym plusem wiaderka jest jego wielkość i możliwość zabrania i użycia go np. podczas urlopu. My z wiaderka korzystaliśmy m.in. podczas pobytu na jachcie. Wodę z baniaka (około 3-5 litrów) podgrzewałam w garnku do pożądanej temperatury, przelewałam do wiaderka i kąpiel gotowa. Szybko i sprawnie w polowych warunkach :)

Kąpać dziecko w wiaderku trzeba się nauczyć i pierwszy raz wcale nie musi być łatwy, niemniej ta forma kąpania dziecka jest bardzo intuicyjna i maluszek zdecydowanie bardziej współpracuje z rodzicem niż podczas kąpieli w wanience. Niemniej nie bójcie się poprosić o pomoc położną środowiskową na wizycie patronażowej albo inną doświadczoną w tym osobę :)

Wiaderko najłatwiej kupić przez internet wpisując po porstu w wyszukiwarce hasło „wiaderko do kąpieli” albo „Tummy Tub”.

Wiaderko 4

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

8 thoughts on “Wiaderko do kąpieli, czyli jak w brzuchu u mamy.

 1. My zamiast wiaderka, zabieraliśmy mały dmuchany basen. Lekki i niesłychanie tani (4 zł).

 2. Agnieszka Szczecińska via Facebook pisze:

  Najlepszy wynalazek do kąpieli noworodka -polecam

 3. Asia Szwaj via Facebook pisze:

  Wiaderko jest super :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...