Truskawka w diecie niemowlaka. Nie idź za tłumem, kupuj z głową!

Kto nie lubi truskawek? Ktoś taki w ogóle istnieje? Czy kochamy je wszyscy? Te czerwone owoce kuszą nas zewsząd swym pięknym i dorodnym kształtem oraz zapachem. Ze smakiem bywa różnie. Raz słodsze, raz bardziej kwaśne. Rzadko kiedy popsute. Truskawka w diecie niemowlaka nie jest zalecana, a jeśli już rodzic zdecyduje się ją dziecku zaserwować to dopiero po 10 mż. Dlaczego? Bo podobno może uczulać.

Jak jest z tymi truskawkami? Zdrowe? Niezdrowe? Czy faktycznie uczulają?

 

Wszyscy kupują truskawki, ale Ty tego nie rób!

Truskawki są bogate w witaminy i mikroelementy. Do tego zawierają mało kcal, więc to dobra przekąska, dodatek do ciast i koktajli. Samo zdrowie! Minusem jest tylko informacja jaką rodzice niemowląt otrzymują od pediatry, żeby nie podawać ich dzieciom poniżej 1 roku życia.
Z tym pierwszym się zgadzam, z drugim nie. Truskawki rzeczywiście są bardzo zdrowe, smaczne i do tego tanie! Można je wprost jeść bez ograniczeń. Ale uwaga! Truskawka truskawce nierówna. Wszystkie te ww. cenne właściwości posiadają truskawki z upraw własnych, niekoniecznie ekologicznych. Truskawki, które w ilościach masowych trafiają na polski rynek, tak naprawdę tylko koło truskawki leżały. Te wielkie owoce przypominają truskawkę, ale do prawdziwej truskawki im daleko. Smutne, ale prawdziwe…

Prawda o prawdziwej truskawce

 • bogata w witaminę C
 • dostarcza witaminę A oraz kwas foliowy
 • zawiera duże ilości potasu oraz flawonoidów
 • składa się przede wszystkim z wody (dobrze nawadnia i jest świetną przekąską)

 

Gdzie kupować truskawki?

Czy wiecie, że Polska jest liderem w produkcji truskawek, zwłaszcza przemysłowych? Trafiają one później do producentów przetworów oraz innych produktów spożywczych. Zachęcam do kupowania truskawek, które chcemy spożywać w czystej postaci ze sprawdzonych źródeł. Co niektórzy mogą się poszczycić własną uprawą :) I między innymi te osoby możecie zapytać o ich zdanie na temat smaku, wielkości oraz zapachu truskawek.

Truskawka 3

Prawdziwa truskawka bowiem

 • jest niewielkich rozmiarów
 • bardzo często jest ubrudzona ziemią
 • bywa, że je popsuta w środku (fuj! ten smak zna chyba każdy)
 • jest słodka lub kwaśna, soczysta, po prostu pyszna!
 • jest bardzo zdrowa i nie uczula!

 

Truskawka w diecie niemowlaka. Czy truskawki uczulają?

Truskawka może wyzwalać w organizmie histaminę wewnętrzną, której powstawanie prowadzi do różnego rodzaju pseudoalergicznych reakcji, które są rozpoznawane jako potocznie rozumiane uczulenie na truskawki. Podobne zjawisko zaobserwować można w przypadku skorupiaków, mięczaków i ryb. Sama truskawka nie ma właściwości uczulających! Uczulają pestycydy, nadmierne ilości azotanów i konserwanty użyte przy uprawie, zbiorze i przechowywaniu owoców!

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wiele osób o tym wie, w innym przypadku ludzie nie kupowali by truskawek zimą, które tylko wyglądają jak truskawki, bo w smaku nie przypominają niczego. Nie cieszyli by się oni tak na ich widok i nie wrzucali zdjęć na IG czy FB z truskawkowych kuchennych rewolucji. A już na pewno nie dawali ich do zjedzenia swoim dzieciom! Na szczęście świadomość tego co spożywamy z każdym dniem jest coraz większa. Dlatego zachęcam Was do podawania dzieciom tylko truskawki z ogródka, nie z uprawy przemysłowej!

Czy zdarzyło się Wam zjeść nieumytą truskawkę, kupioną gdzieś tam, nie wiadomo skąd pochodząca, a może nawet kupioną przy szosie? Mieliście może wysypkę? Nie jesteśmy w stanie dokładnie umyć truskawki, tak naprawdę najlepiej jeśli ją tylko opłuczemy. Dlatego tak ważne jest to, co cały czas podkreślam, żebyśmy kupowali truskawki te prawdziwe, nie przemysłowe!

 

A u nas…

Moje dzieci pierwszy raz w życiu zjadły truskawkę w wieku: PannaG – 8 m-cy, PannaZ – 6 m-cy. Jemy truskawki, których pochodzenie znamy – to podstawa. Niestety często w ograniczonych ilościach, nad czym ubolewam, ale powtarzam sobie, coś za coś.

To co istotne, nie dostrzegłam u swoich dzieci żadnych zmian podłoża alergicznego po zjedzeniu truskawek, pomimo młodego wieku. A myślę, że tego potwierdzenia potrzebujecie właśnie najbardziej :)

Truskawka 4

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

5 thoughts on “Truskawka w diecie niemowlaka. Nie idź za tłumem, kupuj z głową!

 1. My z żoną również nie możemy naszej małej Kasi oderwać od truskawek :) Ona je wręcz uwielbia :) Jakoś nigdy jej ich nie żałowaliśmy, oczywiście zawsze bierzemy je ze sprawdzonego źródła, problemów przez to żadnych nie mieliśmy, wiadomo, truskawki to wiele witamin

  1. Dzieci wiedzą co dobre :) Byle tylko owoce, których nie da się obrać, bądź nie mają grubej skóry zawsze kupować z pewnego źródła, bo plantacyjne często są przesiąknięte ołowiem :(

 2. justyna pisze:

  moje dziecko ma 6 miesięcy i nie kieruje się książkowym schematem karmienia dziecka. Miśka smak truskawki poznała niedawno, szwagierka kupuje je na giełdzie od znanego jej handlarza, są właśnie malutkie lub średnie i czerrrrwone. pomimo braku uzębienia wciąga truskawkowy sok aż wiórki lecą:) trzyma moją rękę żeby jej tej truskawki nie zabrać, puszcza dopiero kiedy dziąsłami wyssie cały soczek i zostaje tylko skórka. No do 10 miesiący brakuje nam jeszcze troszke a do roczku tym bardziej. Nawet po dzisiajszej wizycie u naurologa pochwaliłam się truskawkami, kazał tylko dokładnie myć i patrzeć na rekacje, nic o limitach wiekowych. U nas bez wysypek, zaczerwien skórnych nic! A Miśka nadal je wciąga:)

 3. Ja spróbowałam dziś sposobu z dzień dobry tvn do umycia truskawek, soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie i potem do octu na chwilke. Zrobiłam sobie koktail do makaronu na mleku sojowym no bo mały ma skazę białkową. No a że go karmię to zobaczę reakcję, mam nadzieje że obędzie się bez problemów. Podobno takie mycie owoców zabija te wszystkie chemie i pestycydy itp. No zobaczymy….. A właśnie powiedz mi czy wiesz, np przetworzone truskawki w sensie dżem czy placek, one mogą jakąś reakcję dawać? Przecież są przetworzone, wysoka temperatura… hmmm… zastanawia mnie to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...