Truskawka w diecie niemowlaka. Nie idź za tłumem, kupuj z głową!

Kto nie lubi truskawek? Ktoś taki w ogóle istnieje? Czy kochamy je wszyscy? Te czerwone owoce kuszą nas zewsząd swym pięknym i dorodnym kształtem oraz zapachem. Ze smakiem bywa różnie. Raz słodsze, raz bardziej kwaśne. Rzadko kiedy popsute. Truskawka w diecie niemowlaka nie jest zalecana, a jeśli już rodzic zdecyduje się ją dziecku zaserwować to dopiero po 10 mż. Dlaczego? Bo podobno może uczulać.

Jak jest z tymi truskawkami? Zdrowe? Niezdrowe? Czy faktycznie uczulają?

 

Wszyscy kupują truskawki, ale Ty tego nie rób!

Truskawki są bogate w witaminy i mikroelementy. Do tego zawierają mało kcal, więc to dobra przekąska, dodatek do ciast i koktajli. Samo zdrowie! Minusem jest tylko informacja jaką rodzice niemowląt otrzymują od pediatry, żeby nie podawać ich dzieciom poniżej 1 roku życia.
Z tym pierwszym się zgadzam, z drugim nie. Truskawki rzeczywiście są bardzo zdrowe, smaczne i do tego tanie! Można je wprost jeść bez ograniczeń. Ale uwaga! Truskawka truskawce nierówna. Wszystkie te ww. cenne właściwości posiadają truskawki z upraw własnych, niekoniecznie ekologicznych. Truskawki, które w ilościach masowych trafiają na polski rynek, tak naprawdę tylko koło truskawki leżały. Te wielkie owoce przypominają truskawkę, ale do prawdziwej truskawki im daleko. Smutne, ale prawdziwe…

Prawda o prawdziwej truskawce

 • bogata w witaminę C
 • dostarcza witaminę A oraz kwas foliowy
 • zawiera duże ilości potasu oraz flawonoidów
 • składa się przede wszystkim z wody (dobrze nawadnia i jest świetną przekąską)

 

Gdzie kupować truskawki?

Czy wiecie, że Polska jest liderem w produkcji truskawek, zwłaszcza przemysłowych? Trafiają one później do producentów przetworów oraz innych produktów spożywczych. Zachęcam do kupowania truskawek, które chcemy spożywać w czystej postaci ze sprawdzonych źródeł. Co niektórzy mogą się poszczycić własną uprawą :) I między innymi te osoby możecie zapytać o ich zdanie na temat smaku, wielkości oraz zapachu truskawek.

Truskawka 3

Prawdziwa truskawka bowiem

 • jest niewielkich rozmiarów
 • bardzo często jest ubrudzona ziemią
 • bywa, że je popsuta w środku (fuj! ten smak zna chyba każdy)
 • jest słodka lub kwaśna, soczysta, po prostu pyszna!
 • jest bardzo zdrowa i nie uczula!

 

Truskawka w diecie niemowlaka. Czy truskawki uczulają?

Truskawka może wyzwalać w organizmie histaminę wewnętrzną, której powstawanie prowadzi do różnego rodzaju pseudoalergicznych reakcji, które są rozpoznawane jako potocznie rozumiane uczulenie na truskawki. Podobne zjawisko zaobserwować można w przypadku skorupiaków, mięczaków i ryb. Sama truskawka nie ma właściwości uczulających! Uczulają pestycydy, nadmierne ilości azotanów i konserwanty użyte przy uprawie, zbiorze i przechowywaniu owoców!

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wiele osób o tym wie, w innym przypadku ludzie nie kupowali by truskawek zimą, które tylko wyglądają jak truskawki, bo w smaku nie przypominają niczego. Nie cieszyli by się oni tak na ich widok i nie wrzucali zdjęć na IG czy FB z truskawkowych kuchennych rewolucji. A już na pewno nie dawali ich do zjedzenia swoim dzieciom! Na szczęście świadomość tego co spożywamy z każdym dniem jest coraz większa. Dlatego zachęcam Was do podawania dzieciom tylko truskawki z ogródka, nie z uprawy przemysłowej!

Czy zdarzyło się Wam zjeść nieumytą truskawkę, kupioną gdzieś tam, nie wiadomo skąd pochodząca, a może nawet kupioną przy szosie? Mieliście może wysypkę? Nie jesteśmy w stanie dokładnie umyć truskawki, tak naprawdę najlepiej jeśli ją tylko opłuczemy. Dlatego tak ważne jest to, co cały czas podkreślam, żebyśmy kupowali truskawki te prawdziwe, nie przemysłowe!

 

A u nas…

Moje dzieci pierwszy raz w życiu zjadły truskawkę w wieku: PannaG – 8 m-cy, PannaZ – 6 m-cy. Jemy truskawki, których pochodzenie znamy – to podstawa. Niestety często w ograniczonych ilościach, nad czym ubolewam, ale powtarzam sobie, coś za coś.

To co istotne, nie dostrzegłam u swoich dzieci żadnych zmian podłoża alergicznego po zjedzeniu truskawek, pomimo młodego wieku. A myślę, że tego potwierdzenia potrzebujecie właśnie najbardziej :)

Truskawka 4

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama trzech Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

 • My z żoną również nie możemy naszej małej Kasi oderwać od truskawek :) Ona je wręcz uwielbia :) Jakoś nigdy jej ich nie żałowaliśmy, oczywiście zawsze bierzemy je ze sprawdzonego źródła, problemów przez to żadnych nie mieliśmy, wiadomo, truskawki to wiele witamin

  • Dzieci wiedzą co dobre :) Byle tylko owoce, których nie da się obrać, bądź nie mają grubej skóry zawsze kupować z pewnego źródła, bo plantacyjne często są przesiąknięte ołowiem :(

 • justyna

  moje dziecko ma 6 miesięcy i nie kieruje się książkowym schematem karmienia dziecka. Miśka smak truskawki poznała niedawno, szwagierka kupuje je na giełdzie od znanego jej handlarza, są właśnie malutkie lub średnie i czerrrrwone. pomimo braku uzębienia wciąga truskawkowy sok aż wiórki lecą:) trzyma moją rękę żeby jej tej truskawki nie zabrać, puszcza dopiero kiedy dziąsłami wyssie cały soczek i zostaje tylko skórka. No do 10 miesiący brakuje nam jeszcze troszke a do roczku tym bardziej. Nawet po dzisiajszej wizycie u naurologa pochwaliłam się truskawkami, kazał tylko dokładnie myć i patrzeć na rekacje, nic o limitach wiekowych. U nas bez wysypek, zaczerwien skórnych nic! A Miśka nadal je wciąga:)

 • Ja spróbowałam dziś sposobu z dzień dobry tvn do umycia truskawek, soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie i potem do octu na chwilke. Zrobiłam sobie koktail do makaronu na mleku sojowym no bo mały ma skazę białkową. No a że go karmię to zobaczę reakcję, mam nadzieje że obędzie się bez problemów. Podobno takie mycie owoców zabija te wszystkie chemie i pestycydy itp. No zobaczymy….. A właśnie powiedz mi czy wiesz, np przetworzone truskawki w sensie dżem czy placek, one mogą jakąś reakcję dawać? Przecież są przetworzone, wysoka temperatura… hmmm… zastanawia mnie to.

  • Chemia w żywności nie ginie moim zdaniem podczas obróbki… :(

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...