Świnoujście – najlepszy nadbałtycki kurort.

Świnoujście ma w sobie jakąś magię. Tam się nie jedzie jeden raz. Świnoujście przyciąga, jak magnes. Wyjeżdżając z Krainy 44 Wysp czuje się niedosyt. Chciałoby się jeszcze i pewnie dlatego pojechaliśmy w tym roku po raz drugi do Świnoujścia, a po powrocie znowu czuję, że na pewno nie raz jeszcze tam pojedziemy…

FullSizeRender(1)

Świnoujście, miasto położone na 44 wyspach!!! Przyciągające hasło nie wiele ma wspólnego z rozmieszczeniem mieszkańców Świnoujścia, którzy zamieszkują tylko trzy wyspy: Wolin, Uznam i Karsibór.

80% populacji Świnoujścia zamieszkuje wyspę Uznam. Jest to część administracyjno-usługowa, z dzielnicą nadmorską i Promenadą.

Część miasta położona na wyspie Wolin pełni rolę dzielnicy przemysłowej. To tutaj znajduje się port rybacki, terminal promowy (Szwecja, Dania), dworzec PKS i PKP. W chwili obecnej trwa budowa terminalu gazowego.

Najbardziej dzika i najspokojniejsza część Świnoujścia, Wyspa Karsibór – moim zdaniem najpiękniejsza – rozwija się w kierunku agroturystyki. Stanowi też azyl wspaniały dla wędkarzy.

Powierzchnia Świnoujścia wynosi 197,2 km² i z każdym rokiem się powiększa poprzez nanoszenie piasku na plażę przez prądy morskie.

Atrakcje w Świnoujściu, czyli co zobaczyć trzeba!

  1. Stawa Młyny – pomalowany na biało, z czarnym dachem, stojący na końcu falochronu zachodniego wiatrak o wysokości 10 metrów, stał się symbolem Świnoujścia wpisanym w logo miasta. Na jego szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym.
  2. Latarnia Morska – najwyższa na polskim wybrzeżu (68 m i 308 stopni) wzniesiona w 1858 roku. Znajduje się po wschodniej części miasta (wymaga przeprawienia się promem) – dobry pomysł na wycieczkę rowerową.
  3. Podziemne Miasto – sieć podziemnych korytarzy na wyspie Wolin łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami.
  4. Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Gerharda – świnoujskie fortyfikacje z XIX wieku wchodzące w skład Twierdzy Świnoujście.
  5. Ostoja Ptaków na Wyspie Karsibór – enklawa dzikiego ptactwa, posiadająca rangę europejską (obserwuje się tu około 140 gatunków ptaków). Droga do ambony wiedzie przez podmokły teren, na którym można zaobserwować pasące się konie. Niby nic, a jednak przy ogłuszającym wręcz śpiewie ptaków, to naprawdę wyjątkowe miejsce!
  6. Park Zdrojowy – zabytkowy park w centralnej części miasta o powierzchni 58 ha z licznymi ścieżkami, fontannami, placami zabawa, ale przede wszystkim pięknymi drzewostanami.
  7. Ahlbeck – cesarskie uzdrowisko, miasto po stronie niemieckiej niemalże graniczące ze Świnoujściem z przepiękną architekturą. Będąc w Ahlbeck przenosimy się w czasie! Wszystkie domy są odrestaurowane i odnowione z pietyzmem po zjednoczeniu Niemiec, prezentując się niemalże obrazkowo. Obowiązkowo wybierzcie się na molo (którego w Świnoujściu niestety brak). Na placu przed wejściem na molo znajduje się słynny secesyjny zegar szafkowy.
  8. Plaża – w sumie prawie 10 km (3,7 km po stronie wschodniej i ponad 6 km po stronie zachodniej) piaszczystej, czystej i najszerszej na polskim wybrzeżu plaży! Poprzez cofanie się morza świnoujskie kąpieliska są płytkie. Dla stroniących od tłoku oraz niemających ochoty na wysłuchiwanie handlu obwoźnego dodam, że po wschodniej części oraz tuż przy granicy niemieckiej znajdują się plaże znacznie mniej popularne od tych znajdujących się przy Promenadzie.
  9. Promenada – promenada nadmorska w Świnoujściu to przedwojenny bulwar graniczący z dzielnicą uzdrowiskową. Część Promenady została wyremontowana i przy niej znajdują się apartamentowce oraz lokale gastronomiczne. Stara Promenada to zabytkowe kamienice (głównie pensjonaty i hotele), gastronomia bardziej w formie food trucków, budki z pamiątkami, grajkowie, breakdancowcy i ławeczki zajęte przez niemieckich emerytów.

Coś na ząb – gdzie w Świnoujściu można dobrze zjeść?

Większość z nas jadąc nad polskie morze w myślach ma świeżą rybkę z patelni. Świeża ryba latem nad Bałtykiem to jednak rzecz rzadko spotykana, a już na pewno nie w Świnoujściu. Podawana latem ryba w nadbałtyckich smażalniach jest mrożona, często nawet nie pochodzi z Bałtyku… To samo dotyczy ryb wędzonych.

Poniżej polecam kilka sprawdzonych przez nas miejsc, gdzie smacznie można zjeść w Świnoujściu.

Willa Marina w Karsiborze – absolutny hit na miarę 5*. Świeża ryba (w sezonie letnim słodkowodna, czasami dostępna jest flądra lub łosoś), wyśmienicie podana, wyśmienicie przyrządzona, w wyśmienitej atmosferze, z wyśmienitą obsługą.

Stara smażalnia przy Promenadzie prowadzona przez „babcię i wnuczkę”. Najpierw należy zlokalizować pierwszą smażalnię na starej Promenadzie (tuż za postojem bryczek) o wymownej nazwie „Pstrąg”. Polecana przeze mnie smażalnia mieści się za „Pstrągiem” (jako trzecia od Promenady w stronę plaży). Niewyględna, z plastikowymi stolikami i krzesłami. Trzeba liczyć się z tym, że jedzenie zostanie podane na papierowych talerzykach. Niemniej właśnie w tej smażalni, rodem z lach ’70, zjecie pysznego dorsza w mące, a nie jak w większości miejsc w cieście.

Coffe Bar – kawiarnia w porcie, której nie da się ominąć! Tutaj wypijecie naprawdę pyszną kawę! Lokal serwuje również ciasta, ciasteczka, babeczki, torty i inne słodkie pyszności wypiekane na miejscu. Będąc w Świnoujściu Coffee Bar po prostu trzeba odwiedzić!

Cafe Kredens – kawiarnia na odnowionej części Promenady – cudowny prowansalski wystrój i wyśmienity sernik z czekoladą!

Stołówka/jadłodalnia – naprzeciw smażalni “Pstrąg” (o której wspominałam powyżej) znajduje się stołówka z domowymi obiadami. Sprawdziliśmy dwukrotnie. Za każdym razem obiad był smaczny i  obyło się bez sensacji żołądkowych (co niestety towarzyszyło kilku innym miejscom, których nie wymieniłam). Zestaw zupa + drugie danie w cenie 14,90 PLN. Taniej w Świnoujściu chyba nie zjecie ;)

Dlaczego tak kochamy Świnoujście?

Jednym przeszkadzają rezydujący w Świnoujściu Niemcy, innych denerwują przeprawy promowe, jeszcze inni doszukują się błędów w turystyce, która jest bardziej nastawiona na zachodniego klienta, niż Polaka. Nam to jednak nie przeszkadza. Na wakacjach szukamy przede wszystkim spokoju, który w Świnoujściu zawsze odnajdujemy. Las, nieprzeludnione plaże, liczne ścieżki rowerowe, długa szeroka promenada, deptak na wydmach, atrakcje na niepogodę, super droga dojazdowa z Warszawy, płytkie kąpieliska i w końcu śmietniki na plażach sprawiają, że ten letni kurort aż prosi się, by wybrać go na kolejne wakacje ♥

IMG_5175
IMG_5434
IMG_5498
FullSizeRender(3)
FullSizeRender
FullSizeRender(1)
IMG_5963
FullSizeRender(2)

I ♥ Świnoujście

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).
Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...