Świnoujście – najlepszy nadbałtycki kurort.

I ♥ Świnoujście

Świnoujście ma w sobie jakąś magię. Tam się nie jedzie jeden raz. Tam się wraca, bo Świnoujście przyciąga, jak magnes. Wyjeżdżając z Krainy 44 Wysp czuje się niedosyt. Chciałoby się jeszcze i pewnie dlatego pojechaliśmy w tym roku po raz drugi do Świnoujścia. I po powrocie znowu czuję, że na pewno nie raz jeszcze tam pojedziemy…

FullSizeRender(1)

Świnoujście, miasto położone na 44 wyspach!!! Przyciągające hasło nie wiele ma wspólnego z rozmieszczeniem mieszkańców Świnoujścia, którzy zamieszkują tylko trzy wyspy: Wolin, Uznam i Karsibór.

80% populacji Świnoujścia zamieszkuje wyspę Uznam. Jest to część administracyjno-usługowa, z dzielnicą nadmorską i Promenadą.

Część miasta położona na wyspie Wolin pełni rolę dzielnicy przemysłowej. To tutaj znajduje się port rybacki, terminal promowy (Szwecja, Dania), dworzec PKS i PKP. W chwili obecnej trwa budowa terminalu gazowego.

Wyspa Karsibór, moim zdaniem najpiękniejsza część Świnoujścia, najbardziej dzika, najspokojniejsza rozwija się w kierunku agroturystyki. Stanowi też azyl dla wędkarzy.

Powierzchnia Świnoujścia wynosi 197,2 km² i z każdym rokiem się powiększa poprzez nanoszenie piasku na plażę przez prądy morskie.

 

Atrakcje w Świnoujściu, czyli co zobaczyć trzeba!

  1. Stawa Młyny – wiatrak o wysokości 10 metrów, pomalowany na biało, z czarnym dachem, stojący na końcu falochronu zachodniego stał się symbolem Świnoujścia wpisanym w logo miasta. Na jego szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym.
  2. Latarnia Morska – najwyższa na polskim wybrzeżu (68 m i 308 stopni) wzniesiona w 1858 roku. Znajduje się po wschodniej części miasta (wymaga przeprawienia się promem) – lepsza wycieczka rowerowa lub samochodem, aniżeli piesza :)
  3. Podziemne Miasto – sieć podziemnych korytarzy na wyspie Wolin łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami.
  4. Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Gerharda – świnoujskie fortyfikacje z XIX wieku wchodzące w skład Twierdzy Świnoujście.
  5. Ostoja Ptaków na Wyspie Karsibór – enklawa dzikiego ptactwa, posiadająca rangę europejską (obserwuje się tu około 140 gatunków ptaków). Droga do ambony wiedzie przez podmokły teren, na którym możemy zaobserwować pasące się konie. Niby nic, a jednak przy ogłuszającym wręcz śpiewie ptaków, to naprawdę coś! :)
  6. Park Zdrojowy – zabytkowy park w centralnej części miasta i powierzchni 58 ha z licznymi ścieżkami, fontannami, placami zabawa, ale przede wszystkim pięknymi drzewostanami.
  7. Ahlbeck – cesarskie uzdrowisko, to miasto po stronie niemieckiej niemalże graniczące ze Świnoujściem z przepiękną architekturą. Będąc w Ahlbeck przenosimy się w czasie! Wszystkie domy są odrestaurowane i odnowione z pietyzmem po zjednoczeniu Niemiec, prezentując się niemalże obrazkowo. Obowiązkowo wybierzcie się na molo (którego w Świnoujściu niestety brak). Na placu przed wejściem na molo znajduje się słynny secesyjny zegar szafkowy.
  8. Plaża – w sumie prawie 10 km (3,7 km po stronie wschodniej i ponad 6 km po stronie zachodniej) piaszczystej, czystej i najszerszej na polskim wybrzeżu plaży! Poprzez cofanie się morza świnoujskie kąpieliska są płytkie. Dla stroniących od tłoku oraz niemających ochoty na wysłuchiwanie handlu obwoźnego dodam, że po wschodniej części oraz tuż przy granicy niemieckiej znajdują się plaże znacznie mniej popularne od tych znajdujących się przy Promenadzie :)
  9. Promenada – promenada nadmorska w Świnoujściu to przedwojenny bulwar graniczący z dzielnicą uzdrowiskową. Część Promenady została wyremontowana i przy niej znajdziemy bogate apartamentowce oraz lokale gastronomiczne rodem z Nowego Światu w Warszawie. Stara Promenada to zabytkowe kamienice (głównie pensjonaty i hotele), gastronomia bardziej w formie food trucków, budki z pamiątkami, grajkowie, breakdancowcy i ławeczki zajęte przez niemieckich emerytów.

 

Coś na ząb – gdzie w Świnoujściu można dobrze zjeść?

Większość z nas jadąc nad polskie morze marzy o świeżej rybce z patelni. Świeża ryba latem nad Bałtykiem to jednak rzecz rzadko spotykana, a już na pewno nie w Świnoujściu. Tak więc, moi mili, ryba w nadbałtyckich smażalniach latem jest po prostu mrożona, często nawet nie pochodzi ona z naszego morza… To samo tyczy się ryb wędzonych. Dlatego, zwróćcie uwagę na to, by jeść po prostu zdrowo :)

Poniżej polecam kilka sprawdzonych przez nas miejsc, gdzie smacznie można zjeść w Świnoujściu.

Willa Marina w Karsiborze – absolutny hit na miarę *****. Świeża rybka (w sezonie letnim słodkowodna, ewentualnie dostaniemy flądrę lub łososia), wyśmienicie podana, wyśmienicie przyrządzona, w wyśmienitej atmosferze, z wyśmienitą obsługą. Zresztą sami oceńcie :)

Stara smażalnia przy Promenadzie prowadzona przez „babcię i wnuczkę”. Najpierw musimy zlokalizować pierwszą smażalnię na starej Promenadzie (tuż za postojem bryczek) o wymownej nazwie „Pstrąg”. Polecana przeze mnie smażalnia mieści się za „Pstrągiem” (jako trzecia od Promenady w stronę plaży). Niewyględna, z plastikowymi stolikami i krzesłami. Musimy liczyć się z tym, że jedzenie zostanie nam podane na papierowych talerzykach. Niemniej właśnie w tej smażalni, rodem z lach ’70, zjemy pysznego dorsza w mące, a nie jak w większości miejsc w cieście.

Coffe Bar – kawiarnia w porcie, której nie da się ominąć! Tutaj wypijecie naprawdę pyszną kawę i co ważne, dla koneserów i znawców parzenia, poprawnie przygotowaną! Lokal serwuje również ciasta, ciasteczka, babeczki, torty i inne słodkie pyszności wypiekane na miejscu. Tutaj po prostu trzeba przyjść będąc w Świnoujściu! Minus za brak możliwości płacenia kartą. Tylko gotówka :(

Cafe Kredens – kawiarnia na odnowionej części Promenady, którą polecam nie ze względu na jakość serwowanej kawy, a z uwagi na prowansalski wystrój i sernik z czekoladą – niebo w gębie!

Stołówka/jadłodalnia – naprzeciw smażalni „Pstrąg” (o której wspominałam powyżej) znajduje się stołówka z domowymi obiadami. Sprawdziliśmy dwukrotnie. Za każdym razem obiad był smaczny i  obyło się bez sensacji żołądkowych (co niestety towarzyszyło kilku innym miejscom, których nie wymieniłam). Zestaw zupa + drugie danie w cenie 14,90 PLN. Taniej w Świnoujściu chyba nie zjecie ;)

 

Dlaczego tak kochamy Świnoujście?

Jednym przeszkadzają rezydujący w Świnoujściu Niemcy, innych denerwują przeprawy promowe, a jeszcze inni doszukują się błędów w turystyce, która jest bardziej nastawiona na klienta zza zachodniej granicy, aniżeli Polaka. I wszyscy oni mają swoją rację. Nam jednak to nie przeszkadza. My na wakacjach szukamy przede wszystkim spokoju, który w Świnoujściu bez problemu odnajdujemy. Las, nieprzeludnione plaże, liczne ścieżki rowerowe, długa szeroka promenada, deptak na wydmach, atrakcje na niepogodę, super droga dojazdowa z Warszawy, płytkie kąpieliska i w końcu śmietniki na plażach sprawiają, że ten letni kurort aż prosi się, by wybrać go na kolejne wakacje :)

IMG_5175  IMG_5434

IMG_5498

FullSizeRender(3)

FullSizeRender FullSizeRender(1)

IMG_5963

FullSizeRender(2)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...