Za dawnych czasów do mycia delikatnej skóry niemowlęcia używano wody przegotowanej lub zalecano kąpiel w rumianku. Dzisiaj półki w aptekach i drogeriach uginają się pod specjalistycznymi preparatami do kąpieli, a alergie skórne pojawiają się coraz częściej. Jak i w czym kąpać dziecko, by chronić skórę przed podrażnieniami i łagodzić reakcje alergiczne? Jak można zapobiec suchej skórze u dziecka po kąpieli?

5 kroków do zdrowej pielęgnacji skóry małego dziecka

1. Postawcie na minimalizm

Wraz z narodzinami dziecka w łazience pojawiają się wcześniej wam nie znane kosmetyki: emolienty, płyny do kąpieli, do włosów, do ciała, do masażu… Tymczasem zdrowej skórze niemowlęcia do kąpieli wystarczy sama woda! Jeśli dziecko ma liczne fałdki i mocno się poci, do umycia jego ciałka można użyć odrobiny (wielkości orzecha laskowego) płynu do mycia niemowląt. Emolienty należy dodać do kąpieli tylko wtedy, kiedy skóra zaczyna być atopowa.

2. Pod lupę skład kosmetyku

Każdy kosmetyk ma etykietę, na której znajdziecie jego skład. Może się okazać, że w ulubionym kosmetyku jest wysuszający skórę SLS (sodium lauryl sulfate) albo parafina (parrafinum liquidum), pod którą skóra nie może oddychać i po jakimś czasie zaczyna się łuszczyć. Zazwyczaj im krótszy skład kosmetyków do pielęgnacji dziecka, tym lepszy.

3. Zadbaj o podstawę

Woda kranowa zawiera związki chloru, a także sole wapnia i magnezu, które wysuszają i podrażniają skórę. Często są one główną przyczyną problemów skórnych u dziecka. Na rynku znajdziecie są w bardzo fajnej cenie filtry prysznicowe z KDF (wysokiej jakości złoże cynkowo­miedziowe), które zmiękczają wodę, neutralizują chlor, zatrzymują metale ciężkie i wszelkie inne zanieczyszczenia wody.

4. Zaufaj naturze

Jeśli skóra dziecka wymaga dodatkowej troski, warto przed sięgnięciem po drogie preparaty apteczne, spróbować naturalnych metod: do kąpieli dolać działający kojąco i antyseptycznie wywar z nagietka lub z rumianku (jedna herbatka z certyfikatem EKO/BIO – tylko taki na pewno nie wywoła uczulenia), kąpiele z dodatkiem krochmalu przyniosą ulgę w łojotokowym zapaleniu skóry, a olej z migdałów wyleczy ciemieniuchę.

5. Stwórz miły klimat

Przed przystąpieniem do kąpieli zadbajcie o atmosferę – minimum stanowi ciepłe pomieszczenie i przygaszone światło, można do tego dodać relaksującą muzykę w tle, czy masaż Shantala. Woda do kąpieli nie może być gorąca, dlatego mniej doświadczonym rodzicom poleca się sprawdzenie jej temperatury za pomocą termometru kąpielowego ­ – powinna mieć ok. 36 – 38 °C. Za ciepła woda nie tylko może oparzyć dziecko, szkodzi również delikatnej skórze, a zwłaszcza tej skłonnej do podrażnień i uczuleń.

Filtr prysznicowy jest do samodzielnego montażu. Montuje się go albo pomiędzy kranem a wężem prysznicowym, albo pomiędzy wężem a słuchawką prysznica. Możemy go używać zarówno pod prysznicem, jak i w wannie.

Blisko Dziecka poleca filtr prysznicowy!

Filtr prysznicowy

Podczas użytkowania filtra prysznicowego FITaqua zauważyłam, że moja skóra przestała się wysuszać – dodam, że nie używam żadnych balsamów, oliwek, emulsji etc. Skóra jest gładka i sprężysta, wcześniej miała skłonność do przesuszeń i do tzw. łuski. Włosy dłużej po umyciu zachowywały swoją świeżość, poprawiła mi się również cera :) Wyczuwam, że woda jest bardziej miękka, dzięki czemu nawet sprzątanie łazienki jest łatwiejsze.

Do kąpania dzieci zawsze korzystam z przefiltrowanej wody – to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku niedojrzałej i delikatnej skóry wcześniaczków, jakim jest PannaH.

U nas filtr sprawdził się rewelacyjnie – polecam!

Artykuł powstał przy współpracy z marką FITaqua.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

11 Comments

  1. Witajcie! Chętnie wyprobowalabym ten filtr z prostej przyczyny- mam dzieciątko alergika , że skóra od zawsze problemy… Mieszkamy w mieście i w sumie mnie oswieciliscie, bo może fakt że nie mogę mu tej skóry nigdy do końca wygoic… Trzymam kciuki ze nam się uda wygrać 😊 Pozdrawiam.

  2. HEJ :) u nas też problemy skórne u jednej z córek… alergolog, dermatolog i tak w kółko… kąpiele ograniczone do minimum, a biedaczka tak lubi się pluskać w w wodzie… może filtr pomógłby i w końcu mogłaby się pluskać do woli :)

  3. Witam :) mieszkamy w miejscowości w której nagminne są problemy z jakością wody … Jestesmy rodzicami niespełna dwuletniego szkraba u którego wciaz borykamy sie z problemami skórnymi … Woda nie nadaje sie do spożycia nawet po przygotowaniu a kąpiel to prawdziwa udręka kończąca się pogłębianiem problemu … Będziemy bardzo wdzięczni za możliwośc sprawdzenia filtra dzieki któremu nasz syn bedzie miał możliwość spokojnej i radosnej kąpieli … Pozdrawiam :)

  4. Tymek lubi kąpiele, ale jego skóra już mniej. Chętnie wypróbujemy filtr co może poprawi nawilżenie skóry i problemy skórne znikną raz na zawsze.

  5. Obie z córką mamy problemy ze skórą, u nas to rodzinne. Lekarze nie proponowali mi takiego rozwiązania. Byłabym bardzo zainteresowana, gdyż każde nowe rozwiązanie jest szansą na poprawienie jakości naszego życia :)

  6. Dzień dobry! Mieszkamy w Zielonej Górze na jednym z typowych blokowisk. Woda lecąca z naszych kranów bardzo śmierdzi chlorem – czasem mniej, a czasem tak, że aż szczypie w oczy. Moja skóra i mojego męża po kąpieli jest sucha i swędzi. Właśnie spodziewamy się dziecka (termin na koniec kwietnia) i już się boję na samą myśl o kąpaniu Naszego Maluszka w takiej wodzie :( Byłoby super gdybyśmy mogli od pierwszych dni życia zapewnić dziecku jak najlepszy kąpielowy start z filterm FITaqua :)

  7. Super pomysł, wart wypróbowania – w naszym przypadku każda kąpiel pogłębia problemy skórne u naszego roczniaka – suche czerwone plamy z każdą kąpielą zaostrzają się, pomimo stosowania w kąpieli oleju kokosowego… fajnie byłoby móc pozwalać maluchowi bez obaw dłużej się chlapać, co uwielbia… pozdrawiam!

  8. Zalety filtra są baaardzo kuszące! I bardzo chciałabym sprawdzić czy przyniesie ulgę wrażliwej, a przez to podrażnionej skórze mojego synka, który bardzo lubi kąpiel! A i mojej wiecznie przesuszonej skórze też mógłby pomóc :)

  9. Dziękujemy :) zaraz wyślę wiadomość :) nie możemy doczekać się testowania :)

  10. gratulujemy! a tych którym się nie udało, zapraszamy na nasz fan page – będą kolejne konkursy.

  11. A co uważacie o takich wanienkach? Są one Waszym zdaniem dobrym wyborem? Z góry wielkie dzięki za porady w tym zakresie tematycznym.

Comments are closed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...