Metody uspokajania niemowląt – stabilna pozycja na boku.

Niemowlę im bardziej zdenerwowane, tym mniej zadowolone z leżenia na pleckach. Zastosowanie jednej z metod uspokajania niemowląt poprzez położenie maleństwa na boku lub brzuszku może w kilka sekund uruchomić w nim odruch uspokajania!

 

Dlaczego pozycja na brzuszku lub boku jest lepsza od leżenia na pleckach?

Płód nigdy nie przyjmuje pozycji na wznak. Większość czasu znajduje się w pozycji embrionalnej, czyli z główką opuszczoną do piersi, zaokrąglonym kręgosłupem i kolanami przyciągniętymi do brzuszka. Od setek lat ta pozycja uruchamia odruch uspokajania – nawet dorośli ją przyjmują w bardzo trudnych dla siebie sytuacjach! Ponadto stabilna pozycja na boku lub brzuszku zapobiega uruchomieniu się odruchu moro, który potrafi wybić maluszka ze słodkiego snu.

Tak naprawdę są trzy pozycje, w których maleństwo czuje się bezpiecznie i które skutecznie uruchamiają w nim odruch uspokajania.

 

Pozycja 1. Chwyt odwrotny do karmienia.

1. Zawińcie (lub nie) maleństwo w kokonik.

2. Usiądźcie i połóżcie sobie dziecko na kolanach. Powinno leżeć na prawym boku, z główką na Waszych kolanach o stópkami dotykającymi Waszego lewego biodra.

3. Wsuńcie lewą rękę pod główkę i szyjkę maleństwa, tak by spoczywały one na szeroko rozłożonych palcach Waszej dłoni.

4. Przeturlajcie dziecko na Wasze lewe przedramię, tak by jego brzuszek opierał się na Waszej ręce. Przytulcie maluszka do swojego ciała, delikatnie przyciągając jego plecki do swojej piersi.

5. Prawą rękę podłóżcie pod lewą.

6. Wasz kciuk powinien znajdować się pod bródką maluszka.

Oczywiście możecie zamienić strony, czyli główkę trzymać w prawej dłoni itd.

Pozycja na boku 1

 

Pozycja 2. Chwyt futbolowy.

1. Zawińcie (lub nie) maleństwo w kokonik.

2. Połóżcie maluszka na swoich kolanach, tak by jego twarzyczka była skierowana w Waszą lewą stronę. Wsuńcie swoją rękę po główkę i delikatnie podtrzymujcie kciukiem bródkę dziecka.

3. Pochylcie maluszka delikatnie do przodu i ułóżcie go tak, by jego brzuszek spoczywał na Waszym lewym przedramieniu.

Ta pozycja ze względu na potrzebę silnego ramienia, jest dobra dla tatusiów :)

Pozycja na boku 2

 

Pozycja 3. Chwyt przez bark.

Zwykłe przewieszenie maluszka przez bark potrafi bardzo szybko wyzwolić w nim odruch uspokajania. Główną zaletą tej pozycji jest oparcie brzuszka o bark, czyli zapewnienie tzw. kontaktu brzuszkowego. Ważne by stosować ten chwyt ze spowitym maleństwem. Dzięki temu, nie obudzi się ono, podczas odkładania do łóżeczka etc.

Pozycja na boku 3

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...