Moja recepta na spokojne i rodzinne Święta.

Z czym Wam się kojarzą Święta? Z pysznym jedzeniem, spotkaniami rodzinnymi, spokojem, wolnym czasem, Szklaną Pułapką, a może z porządkami, nadmiarem obowiązków i ogólnym zamieszaniem?

Dla dzieci Święta to przede wszystkim Mikołaj oraz czas zabawy z rodzicami. Niewątpliwie Gwiazdka postrzegana jest przez dzieci inaczej niż przez dorosłych…

 

Święta okiem dziecka

W ferworze świątecznych przygotowań zdarza nam się zapomnieć o najmłodszych. Czasu dla dzieci mamy jeszcze mniej niż zwykle. Jesteśmy zabiegani, niewyspani, zmęczeni… Irytują nas przedświąteczne korki uliczne, długie kolejki w sklepach oraz coraz wyższe ceny karpia. Nie mamy siły na zabawę z dziećmi i jedyne czego pragniemy to spokój. Nasze pociechy – świetni obserwatorzy – widzą rodziców zdenerwowanych i zapracowanych, jeszcze bardziej niż zwykle.

Wasze nastawienie do Bożego Narodzenie może być zupełnie inne od wyżej przedstawionego, choć nastawienie nastawieniem, a w rzeczywistości i tak bywa inaczej. Niemniej na pewno nie taką tradycję chcemy przekazać najmłodszym. Niestety często sami gubimy się w wartościach, jakie niesie ze sobą Gwiazdka…

 

Spokojne święta

Tegoroczne Święta postanowiłam spędzić inaczej. W dalszym ciągu będzie to Boże Narodzenie spędzone w domu. Nigdzie nie wyjeżdżamy, choć przeszła mi przez głowę myśl o świętach w górach, gdzie największa szansa na śnieg. Zostajemy przy naszej rodzinnej tradycji, czyli święta w Warszawie.

Kupiliśmy choinkę – którą ubraliśmy wcześniej – nie w Wigilię – żeby szybciej wsadzić ją do wody, bo może wtedy dłużej postoi i będziemy mogli nacieszyć się świątecznym drzewkiem.

Zrobiliśmy zakupy przez internet. Zapakujemy kupione na początku grudnia prezenty, które pod nieobecność dzieci ułożymy w Dzień Bożego Narodzenia pod choinkę – a może uda się zorganizować Mikołaja… :)

Zamiast suto zastawionego stołu będzie kilka smacznych potraw, które wiem, że zjemy i nic się nie zmarnuje, nic nie będzie jedzone na siłę, nic nikomu nie wpychane do lodówki znowu na siłę i znowu by się nie zmarnowało. Koło się zamyka.

Zamiast świąt przy stole marzą mi się święta z dziećmi na podłodze. Chciałabym w końcu się nimi nacieszyć. Chciałabym by one nacieszyły się mamą i tatą razem, w tym samym momencie. Byśmy w końcu mogli pobyć dłużej razem, w czwórkę.

W planach mamy pójście na pasterkę – z dziećmi – o ile nie zaśpimy :)

Pójdziemy na długi świąteczny spacer. Spotkamy się z najbliższymi – na spokojnie, bez patrzenia na zegarek, a wieczorem zrobimy wspólną kąpiel.

Wieczorem – wtulona w męża z lampką ulubionego wina – obejrzę  dobrą świąteczną komedię i będę cieszyć się tym świątecznym czasem.

A teraz moja serdeczna prośba do Was! Uczyńcie wszystko, by Boże Narodzenie było dla Was czasem wyjątkowo rodzinnym, spokojnym i pełnym nadziei. To przecież my – rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wartości, jakie przekażemy własnym dzieciom. Wróćcie więc myślami do wspomnień z dzieciństwa. Czy nie najważniejsze w tym świątecznym czasie jest:

 • ubieranie choinki,
 • wypatrywanie pierwszej gwiazdki,
 • dzielenie się opłatkiem,
 • składanie sobie życzeń,
 • rozpakowywanie prezentów,
 • kolędowanie i
 • wspólnie spędzony czas?

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

9 thoughts on “Moja recepta na spokojne i rodzinne Święta.

 1. Jestem już dorosły jednak zawsze będę patrzył na święta jako na magiczny czas. Może to przez to jak wspominam święta właśnie z czasów kiedy byłem młody. W tym wpisie jest sporo prawdy.

 2. Ciekawe spostrzeżenia. To prawda, że w czasie świąt wielu rodziców ma dla swoich pociech jeszcze mniej czasu niż na co dzień. Warto jednak dołożyć wszelkich starań do tego, aby dziecko zapamiętało ten czas jako wyjątkowy, przywołujące najmilsze wspomnienia rodzinne.

 3. tomekprusik pisze:

  najbardziej uwielbiam wyglądać pierwszej gwiazdki z najmłodszym synem no i oczywiście mikołaja :) w tym roku niestety był już chyba ostatni raz kiedy uwierzył w Mikołaja :)

 4. Marcin pisze:

  Może już po świętach ale….
  …dla mnie najważniejszy jest czas spędzony z rodziną gdyż na co dzień praktycznie nie mam go wcale. Jeżeli Święta są magiczne to ta magia objawia się zatrzymanym czasem dla bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...