Test fotelika samochodowego Römer King Plus

Dzieci rosną, foteliki też, ale tylko do pewnego momentu… po którym to następuje zmiana na kolejną grupę. Po Cybex Aton 2 z grupy 0+ przyszła pora na większy fotelik – koniecznie przodem do kierunku jazdy (fotelików RWF z Pierworodną w ogóle nie braliśmy pod uwagę – choć oczywiście te byłyby najbezpieczniejsze – jednak w naszym przypadku byłaby to droga przez mękę – teraz może bym podjęła ten trud, wiedząc że foteliki RWF są aż pięciokrotnie bezpieczniejsze!). Fotelików z osłoną tułowia w ogóle nie braliśmy pod uwagę (kwestie bezpieczeństwa nadal są dziwnie niejasne, poza tym nie przemawia do mnie ta forma podróżowania dziecka). Po raz kolejny kierowaliśmy się wynikami testów bezpieczeństwa. Zastanawialiśmy się pomiędzy BeSafe Izi Comfort X3 a Römer King Plus, ale niestety szeroka podstawa bazy ISOFIX BeSafe uniemożliwiłaby montaż fotelika w samochodzie. Kupiliśmy więc Römera.

 

Römer King Plus

Fotelik z grupy 1, od 9 miesięcy do 4 lat, od 9 do 18 kg ma bardzo wygodny sposób zapinania, który pozwala zamontować go w każdym samochodzie wyposażonym w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Istnieje również możliwość kupienie fotelika montowanego na ISOFIX, choć jest on nieco droższy od tego montowanego na pasy, z pewnością przy częstym wypinaniu fotelika z auta dużo wygodniejszy. Ocena w testach bezpieczeństwa obu fotelików (montowanych na pasy oraz na ISOFIX) jest taka sama! To rzadkość, gdyż zazwyczaj ISOFIX wygrywa. Fotelik ten ma charakterystyczne dla firmy Römer 5-punktowe pasy bezpieczeństwa wyposażone w profilowane, amortyzujące ochraniacze. Dzięki rozbudowanemu zagłówkowi oraz szerokiemu siedzisku dziecko ma dużo miejsca – oczywiście fotelik rośnie wraz z dzieckiem.

 

Testy bezpieczeństwa ADAC, OAMTC, AA i ANWB

Fotelik otrzymał w testach ocenę 4  (wyniki testów dostępne TUTAJ (klik), na którą składały się oceny z kategorii:

 • bezpieczeństwa (4)
 • obsługi (4)
 • komfortu (4)
 • czyszczenia (4)

 

Charakterystyka fotelika

 • ochrona w razie uderzenia bocznego z głębokimi, miękko wyściełanymi ścianami bocznymi
 • odchylana skorupa umożliwia dostęp do prowadnicy pasa – nawet w samochodach z ograniczoną ilością miejsca (dotyczy modeli montowanych na pasy)
 • 7 stopniowa regulacja wysokości pasów
 • zagłówek z regulacją wysokości, regulowany od przodu
 • system 5-punktowych pasów wewnętrznych z centralną regulacją długość
 • regulacja kąta pochylenia fotelika (4 stopnia)
 • szelki wyposażone są w specjalne wkładki naramienne, które redukują obciążenie w okolicy szyi/głowy
 • na bokach fotelika umieszczone są wygodne w użyciu gumowe uchwyty do pasów bezpieczeństwa, ułatwiające przypinanie dziecka pasami
 • tapicerka jest miła w dotyku, można ją zdjąć i wyczyścić bez wyjmowania fotelika z auta
 • fotelik montowany jest przodem do kierunku jazdy
 • kanały wentylacyjne z tyłu wspomagające cyrkulację powietrza

 

Nasza opinia…

Fotelik Römer King Plus posiadamy od września 2013 roku (Pierworodna użytkowała go od 10 mż do 3,3 rż, Drugorodna od 13 mż do chwili obecnej). Nie wydamy opinii na temat bezpieczeństwa, bo na szczęście nie testowaliśmy go w tej kategorii – tutaj ufamy testom, których wyniki znajdziecie TUTAJ (klik).
Fotelik łatwo się montuje, także przy użyciu pasów (mamy model montowany na ISOFIX oraz na pasy samochodowe – zdecydowanie polecam przy częstym wypinaniu fotelika z auta fotelik montowany na ISOFIX). W King Plus dziecko ma dużo miejsca, dzięki czemu jest mu wygodnie. Tapicerka wykonana jest z bawełny, bardzo łatwo się ją zdejmuje (można prać w pralce). PannaG i PannaZ zdecydowanie mniej się pociły w Römer King Plus niż w Cybex Aton 2.
Fotelik w swojej grupie (1) wyróżnia się regulacją kąta nachylenie fotelika, który zapewnia dziecku komfort, zwłaszcza podczas snu, zapobiegając opadaniu główki. Zaczepy do pasów po bokach fotelika przydają się podczas wkładania dziecka.

Romer 2

Fotelik Römer King Plus otrzymuje od nas ocenę bardzo dobrą :)

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama trzech Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

 • Aga

  Witam

  Dlaczego nie wybraliście fotelika tyłem do kierunku jazdy? Sa przecież bezpieczniejsze.

  • Po traumatycznych doznaniach pierwszego dziecka w foteliku O+ (regularnie tyłem do kierunku jazdy) nie wchodził w grę RWF… I tak już zostało. Wiadomo – najbezpieczniejsze, jednak nie dla wszystkich.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...