Zabawy podwórkowe dają dzieciom mnóstwo radości i poczucia spełnienia. W zabawie dzieci pokonują własne słabości, uczą się podejmować decyzje i dokonywać wyborów. Zabawa wpływa również na poczucie własnej wartości oraz przynależności do grupy, czy szacunku dla innych.

Zabawa tym lepsza im mniej zorganizowana i im mniej w niej osoby dorosłej. Zabawa rówieśnicza nie powinna być ukierunkowana ani przez rodzica ani przez nauczyciela. Nieocenione są korzyści rozwojowe płynące ze spontanicznej, niekontrolowanej zabawy.

Zabawy i gry można podzielić na dwie grupy: indywidualne oraz w grupie. Niewątpliwie każdy – w tym również dziecko – czasami potrzebuje pobyć sam ze sobą, a czasami po prostu na podwórku brakuje kolegów czy koleżanek, wówczas zabawy w pojedynkę stanowią doskonałe rozwiązanie, alternatywę do siedzeniu w domu. Niemniej to zabawy grupowe stanowią ważny element rozwoju dziecka. W zabawie grupowej dzieci uczą się współpracy, uczą się przegrywać. Wspólna gra integruje, pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości, przełamuje stereotypy.

Indywidualne zabawy podwórkowe

Jakie zabawy indywidualne na świeżym powietrzu jesteście w stanie wymienić? Jakie pamiętacie z własnego dzieciństwa? W co można było samemu pobawić się na podwórku? Jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze, gra w piłkę, zabawa w piasku/błocie, malowanie kredą, gra w klasy, skakanie na skakance… W większość z tych zabaw można bawić się nie tylko w pojedynkę, ale również w mniejszej lub większej grupie.

Rzut obręczą do celu lub bumerangiem są kolejnymi zabawami, w które można bawić się zarówno samemu, jak i z kolegami.

Niedawno odkryłam zabawę w Diabolo, polegającą na obracaniu figury w kształcie klepsydry za pomocą dwóch kijków połączonych ze sobą sznureczkiem. Chodzi o to, by tak wprawić w ruch Diabolo, aby trzymało się sznureczka. Można z jego użyciem wykonywać różne sztuczki, podrzucać do góry lub robić pętle, tak aby Diabolo było cały czas w ruchu.

Ciekawą alternatywną dla zwykłego, choć twórczego i kreatywnego rysowania kredą po betonie jest korzystanie z szablonów zwierząt do odrysowywania przy pomocy kredy, przy użyciu których można stworzyć ciekawe podwórkowe grafiki. Zabawa równie dobra w pojedynkę, co integrująca.

Grupowe zabawy podwórkowe

W większość z wymieniowych wyżej zabaw indywidualnych może być zaangażowana większa liczba osób, co daje nam wniosek, że zabawy indywidualne mieszczą się w zbiorze zabaw grupowych. Zabawy grupowe wymagają współpracy co najmniej dwóch osób. Trudno wyobrazić sobie jednoosobową grę w badmintona czy samotne przeciąganie liny (TUTAJ możecie kupić gotowy zestaw: linę z włókien konopi, linie start i meta wraz z kołeczkami do umocowania w miękkim podłożu).

W co można bawić się z kolegami na świeżym powietrzu? Jakie zabawy angażują tylko mięśnie i umysł? Wyścigi, berek, podchody, zabawa w chowanego, ciuciubabka…

Ile znacie zabaw z użyciem piłki? Piłkę można kopać, podrzucać, odbijać, kozłować, można się nią bawić samemu lub w grupie. Można grać w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, w zbijaka, w głupiego jasia, można ją do siebie turlać lub podawać. A pamiętacie taką grę? Dzieci ustawiają się w szeregu, przed nimi staje jedno dziecko z piłką. Piłkę należy rzucać do uczestników zabawy wypowiadając przy tym nazwy kolorów. Na hasło „czarny” piłki nie wolno złapać. Kto złapie, ten odpada. Wygrywa osoba, która utrzyma się w grze najdłużej i w następnej rundzie to ona rzuca piłkę.

Świetną propozycją dla dzieci lubiących zabawy w parach jest zabawa liną animacyjną do przeciągania z balansującą piłką o średnicy 13 cm. Uczy współpracy i daje dużo radości. Można ją kupić w sklepach stacjonarnych SMYK oraz na stronie internetowej.

Miłośnicy aktywnych gier zespołowych na świeżym powietrzu odnajdą się w grze mini-baseball lub tzw. palancie – zestaw do gry zawierający 2 kije do odbijania, bazę, piłeczkę oraz 4 kołki do oznaczenia boiska do gry znajdziecie TUTAJ.

Pamiętacie Bing Bang? Z puszek należy utworzyć wieżę. Zadaniem gracza jest trafienie piłeczką tak, by zdobyć jak najwięcej punktów (każda puszka oznaczona jest odpowiednią punktacją). Wygrywa ten kto zdobędzie najwięcej punktów lub strąci wszystkie puszki za jednym razem.

Moją ostatnią propozycją zabaw na świeżym powietrzu jest uważny spacer, np. w poszukiwaniu zwiastunów wiosny w lesie. Radość, jaką niosą swoboda ruchu, zapach przyrody budzącej się do życia oraz bycie w grupie, stanowią wspaniałe doświadczenie, którym warto dzielić się z innymi.

Żadna najatrakcyjniejsza, angażująca wiele zmysłów, najbardziej twórcza zabawa w domu nie zastąpi zabawy podwórkowej w grupie rówieśniczej.

Warto zachęcać dzieci do brania udziału w zabawach grupowych. Pomocne przy pokonywaniu barier, związanych chociażby z lękiem, są zorganizowane, atrakcyjne zabawy podwórkowe. Struktura gry daje uczestnikom jasność i swoistą lekkość komunikacyjną. Ogranicza konflikty związane z kwestiami organizacyjnymi. Dzieci mogą się skupić na grze oraz współpracy jej towarzyszącej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmami mBridge oraz SMYK.

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...