Jak często się nie wysypiasz? Czas o siebie zadbać!

Łatwo zapominamy o sobie samych. Własne potrzeby zostają przyćmione potrzebami innych, niekonieczne nam bliskich osób. Jak często z braku czasu zdarza Wam się nie zjeść posiłku o stałej porze lub w ogóle? Jak często wstrzymujecie mocz, bo nie macie czasu, by pójść do toalety? Jak często się nie wysypiacie? Podstawowe potrzeby fizjologiczne przestają być zaspokajane w sposób uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niewyspani pomijamy kolejne posiłki, by wieczorem powiedzieć partnerowi, że jesteśmy zbyt zmęczeni na seks. Trudno mówić o pozostałych potrzebach z hierarchii Maslowa, jeśli fundament nie jest silny i stabilny.

Wartosci Maslowa

 

Dlaczego to takie ważne by kochać siebie?

Nie sztuką jest zapomnieć o sobie samym. Sztuką jest kochać siebie samego, wierzyć w siebie i swoje możliwości, znaleźć wewnętrzną siłę, spokój, harmonię i tym zarażać innych wokół siebie. Potrzeba ta w piramidzie Maslowa wymieniana jest na ostatnim miejscu – rozwój osobisty.

Dlaczego tak trudno przychodzi nam kochanie siebie samego? Nawykowo siebie krytykujemy, o coś obwiniamy, zmuszamy do rzeczy, których de facto wcale nie chcemy robić. Może to jest ten moment, w którym powinniśmy podarować sobie trochę czasu. Przestać robić rzeczy, na które nie mamy ochoty, wbrew sobie…?

 

Nie ma rzeczy niemożliwych

Nieplanowany i niezamierzony sukces pod hasłem jakoś to będzie? Niemożliwe? Nie ma rzeczy niemożliwych. Planowanie niesie ze sobą stres. Wolisz więc planować i się stresować, czy podejmować spontaniczne decyzje? Co wydaje Ci się lepsze? Co fajniejsze? Pewniejsze? Sprawniejsze? Co sprawia, że czujesz, że żyjesz? Ile razy planowany długo wyjazd okazał się niewypałem?

Dużo pytań otwartych – zabieg celowy. Chcę Was poruszyć. Chciałabym byście spojrzeli wgłąb siebie, byście stali się dla siebie ważni, byście pokochali siebie samych.

Całe życie się uczymy. Możemy pracować nad sobą, zmieniać swoje życie, kiedy tylko chcemy. To od nas zależy co – jak – gdzie – kiedy. Za mną trzydniowe całodniowe szkolenie, po którym inaczej patrzę nie tylko na siebie, ale na wszystkie kobiety. Widzę w płci pięknej siłę, jakiej do tej pory nie dostrzegałam. Wiem, że dzięki woli możemy zrobić wiele i na pewno na tyle dużo by poczuć się spełnionym, a szczęście jest przecież pełnią.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...