Pływanie niemowląt – pierwsze wyjście na basen z dzieckiem.

Pływanie pomaga w rozwoju zarówno fizycznym, jak i psychicznym dziecka. Woda dostarcza nowych bodźców, których nie sposób doznać w domowym środowisku. Część z Was, może mieć wątpliwość, co do wpływu basenu na zdrowie, zwłaszcza w okresie zimowym. Ja osobiście nie mam żadnych! Woda hartuje, oczyszcza drogi oddechowe, pomaga dzieciom zdrowo się rozwijać. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, gorąco zachęcam Was do chodzenia z dzieckiem na basen. Ta forma aktywności posiada same plusy! Fakt, zajmuje ona nam około 1,5-2 godzin (zwłaszcza zimą, kiedy trzeba chwilę odczekać, zanim wyjdzie się na dwór), ale czego się nie robi dla zdrowia!

 

Co daje chodzenie z dzieckiem na basen?

 • stymuluje rozwój ruchowy
 • zacieśnia więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem
 • stanowi wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów
 • wspomaga proces rehabilitacji u dzieci, u których stwierdzono problemy z układem kostno-stawowym
 • jest świetną profilaktyką w chorobach kręgosłupa
 • wspomaga odporność na choroby
 • stanowi rozrywkę, zabawę, dostarcza nowych wrażeń
 • dziecko rozwija się szybciej od rówieśników
 • woda jest dla dziecka środowiskiem dobrze znanym i dającym poczucie bezpieczeństwa

 

Kiedy zacząć chodzić na basen z dzieckiem?

Dziecko, które przychodzi na świat jest doskonałym pływakiem z wrodzonym odruchem bezdechu pod wodą (średnio do 6-8 miesiąca życia utrzymuje się odruch z życia płodowego, który niestety potem zanika – dzieci nie boją się wody i nie otwierają ust, kiedy zanurzają się). Aż żal byłoby tego nie wykorzystać! Warto więc przygodę z wodą rozpocząć od codziennych kąpieli w wanience, bądź wiaderku, by w wieku 2-4 miesięcy pójść pierwszy raz na pływalnię/basen.

 

Jaką pływalnię wybrać na naukę pływania?

Najważniejsze, by była czysta! Nie tylko dla nas, ale i dla służb sanitarnych (to one badają stan wody). Kluczowy w wyborze jest również brodzik. Przyjemniej jest dziecku się pluskać w wodzie o temperaturze 34°C. Dużym udogodnieniem są również obiekty posiadające szatnię dostosowaną do potrzeb rodziców z małymi dziećmi. Dobrze jeśli na wybranym przez Was obiekcie, będą prowadzone zajęcia z nauki pływania dla niemowląt – fajnie, gdy ktoś Wam pokaże jak trzymać dziecko w wodzie i oswajać je z basenem. Oczywiście nie musicie tego robić, ale gorąco Was do tego zachęcam, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z nauką pływania niemowląt. Te zajęcia są tak naprawdę dla Was – rodziców. Macie szansę posiąść wiedzę o samodzielnym pływaniu niemowląt, nurkowaniu, czy skokach do wody. Wielce prawdopodobne również, że po prostu na pewne ćwiczenia sami byście się nie odważyli, jak np. zanurzyć maleństwo pod wodą albo pozwolić mu pod nią swobodnie pływać :)

 

O czym należy pamiętać idąc z dzieckiem na basen?

Dziecko powinno być min. 30 minut po jedzeniu – dobrze też, jeśli następna pora karmienia nie wypada za godzinę, bo woda wzmaga apetyt i uczucie głodu może pojawić się szybciej.

Lista na basen

 

Co zrobić, by pierwszy raz był udany?

 • pokażcie dziecku basen, niech poprzygląda się nowemu otoczeniu
 • podczas wchodzenia z dzieckiem do basenu trzymajcie je blisko siebie, mocno przytulając
 • przy pierwszej próbie położenia dziecka na brzuszku złapcie je pod paszkami i równocześnie podłóżcie kciuk pod jego bródkę (dzięki czemu nie wpadnie do wody) – początkowo trzymajcie dziecko blisko, potem stopniowo oddalajcie, żeby poczuło się bardziej samodzielne i wykazało nieco więcej własnej inicjatywy
 • warto powrzucać do wody zabawki, dzięki czemu dziecko chętniej będzie podnosiło główkę
 •  optymalny czas na pierwszy raz to 20-30 minut (dajcie maluszkowi czas na oswojenie się z tak dużą wodą :)

Za drugim razem – kiedy dziecko jest już oswojone z wodą – możecie się z nim trochę pobawić, np. połaskotać, trochę pochlapać wodą. Możemy kłaść niemowlę raz na plecki, raz na brzuszek i tak z nim spacerować wzdłuż brodzika. Zachęcam do chlapania malca, w ten sposób będzie się ono jeszcze bardziej oswajało z wodą – jest to dobry wstęp do pierwszego zanurzenia :)

Z każdą kolejną wizytą na basenie róbcie coraz więcej :) Samo zanurzenie malca pod wodę powinno odbywać się małymi kroczkami. Najpierw bródka, następnie dolna warga, cała buzia, nosek, aż w końcu główka, by zakończyć zanurzeniem całego ciała. Warto robić to w taki sposób, by dziecko wiedziało, że za chwilę pójdzie pod wodę, np. raz-dwa-trzy, albo energiczne zanurzanie, a za trzecim razem hop pod wodę.

Chodzenie z dzieckiem na basen powinno być dla Was przyjemnością. Jeśli Wy tego nie polubicie, mało prawdopodobne, żeby Wasze dziecko to pokochało… Widok zrelaksowanego maluszka w wodzie jest niepowtarzalny i zapisuje się na długo w pamięci. Jest to też świetna forma na aktywne spędzanie razem czasu!

Oto i zdjęcia z początków naszej basenowej przygody :)

Basen 1

Basen 3

Basen7

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

16 thoughts on “Pływanie niemowląt – pierwsze wyjście na basen z dzieckiem.

 1. Kamila Mankiewicz via Facebook pisze:

  Stasio plywa od 4mca polecam wszystkim! Basen Super wplywa na rozwoj dziecka

 2. Jak córka miała 4 miesiące. Niestety Maje po każdej wizycie siedziały uszy i musieliśmy zrezygnować z zanurzania ale teraz ma rok i bardzo lubi pływać z nami ;)

 3. My poszliśmy jak miała 9 miesięcy, ale zimna woda nie przypadła jej do gustu, wolała pluskac się w jaccuzzi. Ale jak miała rok zabraliśmy ja na wczasy i tam chętnie pluskala się z dziećmi w podgrzewanym brodziku :)

 4. No ja rozumiem ze niestac kazdego,, na dziecko ci szkoda wyda kasy ? Zeby troche poplywalo w basenie ? Raz zobaczysz. ..do 10 zl za 1 godzine czy cos takiego ..wiec ci nic sie nie stanie jak raz pojdziesz z malenstwem

 5. Bartosz Kacper Łuszczak via Facebook pisze:

  5:)

 6. Mieszko miał skonczone 3 miesiace jak zapisalismy sie do grupy 3-12a teraz ma 11 i nadal kontynuujemy pływanie. Dziecko rozwija się pod każdym względem no i kontakt z innymi dziećmi jest nieoceniony.

 7. Beata Baziak via Facebook pisze:

  A miala nie cale 4 mies. bardzo sie jej podobalo .

 8. Gosia Szubarczyk via Facebook pisze:

  ja z corka ide w maju. bedzie miala 4,5miesiaca :-)

 9. Anna Bączek via Facebook pisze:

  Moja znajoma na 5 dobę po porodzie już mała była wodowana.

 10. Ula Armusen via Facebook pisze:

  Chyba musze sie ze swoja wybrac bo ma już 7 mies. ☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...