Pierwszy kubek dla dziecka – jaki i kiedy?

Kubek niekapek, kubek kapek, kubek 360°, kubek doidy, bidon, bidon ze słomką… Jak wybrać pierwszy kubek dla dziecka? Co jest dobre na konkretny wiek dziecka i co na co wpływa? Możliwości jest wiele. Na co się zdecydować? Co wybrać? A może pozostać przy tradycyjnej butelce ze smoczkiem?

 

Kiedy rozpocząć naukę picia z kubeczka?

Dziecko rodzi się z umiejętnością ściągania płynu górną wargą, można więc by rzec, że zaraz po narodzinach potrafi pić – może nie z kubka, ale z kieliszka już tak! Nauki picia z kubeczka możemy więc w ogóle nie rozpoczynać, bo dziecko po prostu wie o co chodzi i szybciej napije się ze szklanki niż z kubka niekapka.

Kiedy zacząć podawać dziecku wodę w kubku? Zalecenia WHO mówią o wyłącznym karmieniu dziecka mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy życia (dzieci karmione MM należy dodatkowo przepajać wodą – z butelki lub kieliszka), mówi się o tym, że najlepszym wiekiem do rozpoczęcia przygody z kubkiem jest 4-6 miesiąc życia.

 

Kubek czy butelka ze smoczkiem?

Czy typowa butelka niemowlęca ze smoczkiem nie nadaje się do podawania wody? Nadaje bardzo dobrze, a dzieci wręcz uwielbiają z niej pić, bo jest wyposażona w smoczek i oprócz zaspokojenia pragnienia, dodatkowo jeszcze wyzwala odruch uspokajania poprzez ssanie. Niemniej dobrze jeśli dziecko posiądzie umiejętność picia z kubka – im szybciej tym lepiej – picie z kubka wymaga zupełnie innego ułożenia, pracy ust i mięśni innych niż przy ssaniu piersi, czy smoczka od butelki oraz lepszej koordynacji przy przełykaniu – warto z tego skorzystać.

Wybierając kubek ułatwiamy sobie oraz dziecku nieco życie. Nie martwimy się później:

 • jak odzwyczaić dziecko od picia z butelki
 • że dziecko nie chce pić z niczego innego, poza butelką ze smoczkiem
 • że dziecko za mało pije, jeśli nie dostanie picia w butelce ze smoczkiem
 • że dziecko za długo pije z butelki ze smoczkiem…

Rozstanie z butelką nie musi być trudne dla rodzica ani bolesnym dla dziecka, o ile odpowiednio wcześnie nauczymy maluszka picia z kubka. Dobrze jest cały proces przeprowadzić przed pierwszymi urodzinami, kiedy zobaczymy, że dziecko jest już na niego gotowe.

 

Jakie mięśnie pracują podczas picia z kubka i za co one odpowiadają?

Podczas prawidłowego picia wargi, policzki oraz pozostałe części twarzy uczestniczą w dozowaniu płynu i szczelnym utrzymaniu brzegu kubka lub rurki do picia. Wargi maluszka próbują być szczelne, by uniknąć „zalania się” oraz dozują odpowiednią ilość płynu, by nie dopuścić do zakrztuszenia. Dzięki temu ich ruchy są coraz bardziej precyzyjne i niezależne. Doskonalą się również siła i aktywność mięśni twarzoczaszki, regulacja połykania i oddychania. To bardzo istotne ze względu na rozwój mowy oraz zapobieganie pojawieniu się ewentualnych wad wymowy oraz zgryzu w wieku późniejszym.

Dziecko pijąc z kubeczka korzysta ze wszystkich mięśni ust, policzków, żuchwy i języka, natomiast podczas picia przez słomkę wargi są mocno wysunięte do przodu i zebrane w tzw. dziubek. Pijąc przez rurkę maluszek silnie angażuje mięśnie, przede wszystkim mięsień okrężny ust, co wpływa bezpośrednio na umiejętność artykułowania dźwięków, kształtuje również długość fazy wdechu i wydechu, a to z kolei wpływa na jakość emisji głosu.

 

Jaki kubek wybrać dla niemowlęcia?

Większość dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia, a nawet i dłużej ma odruch wypychania języka co uniemożliwia szczelne domknięcie ust, a co za tym idzie, pewna ilość płynu podanego z kubeczka wypłynie i będzie ściekać przez kąciki. Na tym etapie większość dzieci również ma problem ze spokojnym odstawieniem kubeczka na stół. Zazwyczaj robią to zbyt energicznie albo po prostu rzucają kubek na podłogę. Około 6-8 miesiąca życia dziecko wkracza w etap, że wiele rzeczy chce robić samo, tak więc również może na tym etapie nie chcieć pomocy przy trzymaniu kubka – na ten moment idealnym rozwiązaniem jest bidon ze słomką (im krótsza tym lepsza dla małego dziecka).

 

Doidy Cup

Doidy to kubeczek bez przykrywki, skonstruowany z myślą o najmłodszych – dzięki ukośnym ściankom dziecko widzi zawartość kubeczka oraz podczas picia nie musi odchylać głowy mocno do tyłu.

Wiek: 3+

DoidyCupKubek 360°

Kubek 360° to kubeczek imitujący szklankę – nie posiada tzw. dziubka (ustnika). Płyn wydostaje się po przechyleniu oraz zassaniu (bez względu na miejsce – z każdego brzegu kubka). Został tak skonstruowany (gumowa uszczelka), by być jednocześnie niekapkiem. Dziecko pije niemal jak z otwartego kubka, ale bez rozlewania.

Wiek: 9+360

Bidon ze słomką

W bidonie ze słomką dziecko musi trzymać kubeczek pionowo oraz zasysać płyn przez słomkę by ugasić pragnienie. Jedne dzieci szybciej uczą się picia przez rurkę, innym zajmuje to więcej czasu. Bardzo ważne, by dla tych najmniejszych dzieci słomka była krótka. Niewątpliwie bardzo ważne, by dziecko potrafiło pić w ten sposób i wzmacniało mięśnie okrężne ust

Wiek: 6+th_350x454x95_w0pr_image_6309

Bidon z ustnikiem

Bidon z ustnikiem wygląda i funkcjonuje podobnie do butelek z wodą z tzw. dziuóbkiem czy ustnikiem, dostępnych w większości sklepów spożywczych. Nie posiada funkcji niekapka.

Wiek: 12+Bidon 2

 

Moim zdaniem…

Naukę korzystania z kubeczka dobrze jest rozpocząć od tradycyjnego kubka/kieliszka (ewentualnie Doidy Cup) lub bidonu ze słomką. Dzieci uczą się poprzez obserwacje – jeśli nie macie w domu starszego brata lub siostry dla swojego maleństwa, które godnie by mogło naśladować postaracie się sami jak najwięcej pić przez słomkę lub zachęcać dziecko do picie ze szklanki wtedy, kiedy i Wy pijecie. Nie zniechęcajcie się zbyt prędko – im częściej kubeczek będzie w zasięgu małych rączek dziecka, tym szybciej ujrzycie owoce tej nauki.

POWODZENIA!

:)

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

17 thoughts on “Pierwszy kubek dla dziecka – jaki i kiedy?

 1. Ewelina Czaplińska-Filarowska via Facebook pisze:

  U nas niekapek odpadl. Logopeda zabronila ;)

 2. Fajny tekst. Właśnie zastanawiałam się czy już próbować z kubeczkami bo Haniula ma 6 miesięcy. Jutro lecę do sklepu po kubeczek:)

 3. Lenka ma prawie 7 m-cy i do 6 m-ca nie napila sie z niczego poza piersią. W 4 m-cu obrazila sie na butelkę- raz dziennie dostawała mm z dawka żelaza. Fortunę wydalam na testowanie butelek, smoczkow, niekapkow itd. Okazało sie, ze bidon z rurką Aventu za 32 zł (!) przypadł córce do gustu i nareszcie pije coś poza piersią.

 4. Sylwia Nabe via Facebook pisze:

  Mojej córce (6mcy) nie pasują nie kapitale. Pije ze zwykłego kubka, tyle że dla dzieci ( canon za 6 czy 7 zł). Połowa zazwyczaj ląduje na ubraniu, małej, ale co tam!

 5. Marianka pisze:

  Kubek 360 dla dziewięciolatka ?! Przecież to już absolutnie samodzielny człowiek,
  oczywiście pod względem spożywania i picia.

  1. Taki przedział wiekowy podyktował producent – być może gabarytowo odpowiedni jeszcze dla dziewięciolatka ;)

   1. Emilia pisze:

    Te przedziały wiekowe są przecież w miesiącach, a nie w latach. A co do niekapków to niestety są niezbyt korzystne dla rozwoju miesni warg, a co za tym idzie, mowy. Opisane we wpisie korzysci picia z kubka dotyczą tylko otwartego kubka, a nijak się mają do niekapków. Mechnizm picia z niekapka jest taki sam jak z butelki ze smoczkiem (o czym mało kto wie),, tylko kształt ustnika jest trochę inny. Wiec picie z niekapka to nie kolejny etap, a przedluzenie tego samego, w nieco zmienionej formie. Dlatego najlepiej jest od razu wprowadzać otwarty kubek lub bidon z rurką. No i jeszcze jedna uwaga – butelka służy tylko do mleka, nigdy do podawania kleiku czy kaszki.

 6. Patrysia pisze:

  my dalismy naszemu maluszkowi niekapek z akuku z miekkim ustnikiem ( tak doradzila nam pani w sklepie), jakos gdy mial 6 miesiecy, powoli uczyl sie z niego korzystac :)

 7. Wera pisze:

  U nas niekapek zrobił furorę już w pierwszych miesiącach, synek się w nim dosłownie zakochał! Potem zainwestowaliśmy w bidon Skip Hopa z rurką i na początku były małe problemy, ale teraz jest z nami już drugi rok i fajnie się sprawdza.

 8. Annna88 pisze:

  Ja jestem zadowolona z kubka Avent – kupiliśmy go prawie za darmo ostatnio na targach w Pati i Maksie – takie mieli promocje! W tym roku też mają być ale we wrześniu

 9. Matylda pisze:

  Ja mam (tzn. dziecię ma) bidon skip hop i jest super, głównie na spacery, chociaż teraz na zimę będę musiała pomyśleć o czymś trzymającym ciepło – jakieś rady? :)

 10. Karola pisze:

  Ja też polecam bidon ze słomką Skip Hop. Mają mnóstwo wzorów (wszystkie ze zwierzątkami) , mieliśmy już w domu chyba ze 3, każdy inny, wszystkie kupione w sklepie bibabu.pl , bo są z tego samego miasta co ja, więc nie muszę płacić za dostawę. Nie jest drogi, bo kosztuje 29 zł (na allegro czasem można kupić taniej), dostaje się też zapasową słomkę i co dla mnie najważniejsze – nie przecieka. Tyle, że przeznaczony jest dla dzieci powyżej roku, które umieją „pociągnąć” przez rurkę picie. Widziałam, że pokazały się ostatnio stalowe bidony Skip Hop’a, ale nie wiem jak długo trzymają temperaturę, może w zimie by się lepiej sprawdziły? Jeszcze ich nie przerabiałam :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...