Pierwsza kąpiel dziecka.

Kąpiel dziecka powinna być przyjemnością przede wszystkim dla kąpanego, ale i kąpiącego. Obowiązek ten często przypada tatusiom, którzy z natury mają większe dłonie i lepiej radzą sobie z trzymaniem maluszka w wodzie. Skoro tak, niech będzie :) Generalnie bardzo dobrze jeśli młodzi rodzice dzielą się nowymi obowiązkami :)

 

Pierwsza kąpiel dziecka

Pierwsza kąpiel dziecka coraz rzadziej ma miejsce w szpitalu, odchodzi się od tych zabiegów albo są one na życzenie. Dlaczego? Dobrze jeśli pozwolimy, żeby płaszcz lipidowy pobył na skórze dziecka parę dni. Dlatego pierwszy raz kąpiemy coraz częściej w swojej własne łazience. Towarzyszy temu (zwłaszcza przy pierwszym dziecku) stres, głównie związany z brakiem doświadczenia, niemniej ponieważ kąpiel jest w zasadzie codziennością szybko nabieramy wprawy, a co za tym idzie pewności siebie :)

 

Jak często kąpać?

Zauważyłam, że zdania na temat częstotliwości kąpania niemowląt są podzielone. Osobiście uważam, że o ile pierwszą kąpiel warto odroczyć w czasie (dać czas pępowinie na całkowite obeschnięcie, ale również dziecku pozwolić się zaadaptować do nowych warunków), to później dobrze jest kąpać dziecko codziennie – jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań. Kąpiel to nie tylko obmycie małego ciałka z bakterii i zarazków, ale i relaks dla małego człowieka oraz wielka przyjemność, poprzez powrót do środowiska naturalnego.

Skoro kąpiesz się codziennie nie odmawiaj tego swojemu dziecku.

 

Niezbędnik kąpieli

 • wanienka lub wiaderko do kąpieli
 • miękki, duży ręcznik
 • waciki i patyczki do uszu
 • sól fizjologiczna
 • czysta pieluszka i krem ochronny do pupy
 • oliwka
 • piżamka
 • ewentualnie mydełko do kąpieli

 

Przygotowanie kąpieli

Przygotowanie kąpieli to nie tylko nalanie wody do wanienki, choć w niektórych przypadkach właśnie tak to wygląda. Jeśli waszemu dziecku zdarza się płakać podczas kąpieli, warto sprawić, by kąpiel stała się pewnym rytuałem, by dziecko wiedziało, co za chwilę nastąpi.

Na rytuał kąpieli mogą się składać np. wieczorne wyciszenie (przygaszenie światła w mieszkaniu, włączenie spokojnej muzyki), czy pomasowanie małego ciałka, np. metodą Shantalla.

Warto zadbać o odpowiednio nagrzane pomieszczenie, w którym będziemy kąpać dziecko (optymalna temperatura to około 25-28 stopni Celsjusza), nie będzie dzięki temu czuło takiego dyskomfortu podczas wyjmowania z wody.

Przygotujmy sobie wcześniej przewijak, ręcznik, pieluszkę, oliwkę, piżamkę, waciki oraz wszelkie inne niezbędne akcesoria przy wieczornej pielęgnacji. Jeśli Wasze dziecko ssie smoczek, również warto go mieć w pobliżu.

Najlepsza temperatura wody do kąpieli to 38-40°C. Zazwyczaj początkujący rodzice używają do ustawienia temperatury wody termometru, wraz z wprawą sprawdza się ją po prostu poprzez zanurzenie własnego łokcia. Woda powinna być trochę cieplejsza od własnego ciała. W wanience dobrze jest położyć na dno mały ręcznik bądź pieluszkę flanelową (ciałko dziecka nie będzie się tak ślizgać).

Każde oświetlenie jest lepsze od głównego górnego, które po prostu leżące w wanience maleństwo będzie raziło w oczy.

 

Wanienka tradycyjna, profilowana, a może wiaderko do kąpieli?

Odradzam zakup wanienki profilowanej:

 • dziecko nie jest w niej w całości zanurzone w wodzie
 • brak zbawiennego dotyku
 • starcza na krótko

Na początek moim zdaniem najlepsze jest wiaderko do kąpieli. Później oczywiście możemy zakupić tradycyjną wanienk lub od razu przejść na kąpiel w dużej wannie.  około roku przejść do dużej wanny :)

Kikut pępka dobrze jest dokładnie przemywać, np. przy użyciu wody utlenionej. Niemniej pamiętajcie – i dłużej pozostanie on bez kontaktu z wodą, tym szybciej odpadnie.  Nie bójcie się go podważyć i wyczyścić od spodu patyczkiem.

Uszy maleństwa należy dobrze ususzyć ręcznikiem i dodatkowo możecie wyczyścić małżowinę przy użyciu patyczków dla niemowląt (z grubą końcówką).

Warto zadbać o to, by maleństwo nie było ani głodne, ani zbyt zmęczone podczas kąpieli.

 Pierwsza kapiel 2

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...