Pamiętnik dziecka, a w nim kruchość i ulotność.

Album dla dziecka, pamiętnik albo po prostu zwykły zeszyt, a wszystko to po to, by uwiecznić myśli ulotne. Wielkie osiągnięcia Małego Człowieka szybko niestety wylatują rodzicom z głowy. Pomimo ogromnych trudów po pewnym czasie nie sposób jest sobie przypomnieć, ile miało dziecko, kiedy usiadło albo kiedy wyszedł pierwszy ząb. A przecież to wszystko można zapisać :)

 

Dlaczego warto prowadzić pamiętnik dziecka?

To się naprawdę zapomina i to bardzo szybko! Po niespełna kilku miesiącach nie pamiętamy już, jak kruchy jest noworodek, a po roku ciężko jest sobie przypomnieć schemat wprowadzania nowych produktów do diety dziecka. Myśli krążą wokół małej istoty i jest ich tyle, że brakuje nam miejsca, by wszystko spamiętać. Siłą rzeczy, część wspomnień jest wymazywana z pamięci i jeśli ich w porę nie spiszemy stracimy je na zawsze…

Jakże przydatne okazują się tego typu zapiski przy drugim dziecku! Nie chodzi tutaj o żadne porównywanie ze sobą rodzeństwa, tylko zwykłe odniesienia. To naturalne, że po jakimś czasie w pamięci pozostają nam tylko dobre i miłe wspomnienia – łatwo wówczas wysunąć przypuszczenia, że u starszego dziecka (dzieci) tego typu problemy nie występowały etc., podczas gdy my po prostu JUŻ ich nie pamiętamy.

 

Co warto zapisywać?

 • pierwsze małe-wielkie osiągnięcia (pierwszy uśmiech, pierwszy ząb, pierwsze gaworzenie, pierwsze pełzanie, siadanie, raczkowanie…)
 • trudy okresu niemowlęcego (zasypianie, przesypiane noce, częstotliwość karmień…)
 • dolegliwości dziecka (kolka, ból brzuszka, napięcie mięśniowe, wysypki, alergie…)
 • choroby wczesnego dzieciństwa
 • reakcje po szczepieniach
 • sprawdzone sposoby łagodzenia bólu
 • metody uspokajania
 • rytm dnia
 • godziny i czas drzemek
 • pierwsze słowa i słownik dziecka
 • ulubione zabawy
 • ulubione książeczki, wierszyki i bajki
 • wzrost i wagę

 

Gdzie zapisywać to, co ważne i warte przekazania?

Bez trudu kupicie tzw. Album Dziecka, czy Pamiętnik Dziecka, czyli produkt przeznaczony właśnie na umieszczanie w nim wspomnień z życia dziecka. Zazwyczaj posiadają one miejsce nie tylko na zapiski,  ale i na wklejenie zdjęcia, kosmyka włosów etc., ponadto są bardzo ładne :)

Do zapisków może posłużyć również zwykły (bądź niezwykły) zeszyt – nie będziemy w nim niewątpliwie ograniczeni ilością znaków ;-) Sami możemy go ładnie oprawić i nadać mu swój własny niepowtarzalny styl.

Tak naprawdę nie ważne na co się zdecydujemy, ważne po prostu byśmy spisywali, to co wydaje nam się o naszym dziecku ważne :)

 

Jak było u nas?

Posiadamy zarówno Pamiętnik PannyG, jak i Album PannyZ – otrzymaliśmy je w prezencie, sama zaś zakupiłam zeszyt, w którym miałam ambitny plan zapisywać wszystkie ważne informacje dotyczące moich córek – miało się w nim znaleźć wszystko to, co teraz zawarte jest w codzienności, ale już za parę tygodni przejdzie do przeszłości i może zostać przez nas zapomniane.

Ambitny plan w dalszym ciągu jest planem, choć już w trakcie realizacji ;-) Powoli uzupełniam Pamiętnik Gabrysi, Album Zosi staram się uzupełniać na bieżąco. Zeszyt to skarbnica wiedzy na temat rytmu dnia, rytuałów, czy „Gabusiowego słownika” :)

Spisujecie tego typu wspomnienia? Prowadzicie (prowadziliście) pamiętnik swojego dziecka?

Album dziecka

Album dziecka 2

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...