Pamiętnik dziecka, a w nim kruchość i ulotność.

Album dla dziecka, pamiętnik albo po prostu zwykły zeszyt, a wszystko to po to, by uwiecznić myśli ulotne. Wielkie osiągnięcia Małego Człowieka szybko niestety wylatują rodzicom z głowy. Pomimo ogromnych trudów po pewnym czasie nie sposób jest sobie przypomnieć, ile miało dziecko, kiedy usiadło albo kiedy wyszedł pierwszy ząb. A przecież to wszystko można zapisać :)

 

Dlaczego warto prowadzić pamiętnik dziecka?

To się naprawdę zapomina i to bardzo szybko! Po niespełna kilku miesiącach nie pamiętamy już, jak kruchy jest noworodek, a po roku ciężko jest sobie przypomnieć schemat wprowadzania nowych produktów do diety dziecka. Myśli krążą wokół małej istoty i jest ich tyle, że brakuje nam miejsca, by wszystko spamiętać. Siłą rzeczy, część wspomnień jest wymazywana z pamięci i jeśli ich w porę nie spiszemy stracimy je na zawsze…

Jakże przydatne okazują się tego typu zapiski przy drugim dziecku! Nie chodzi tutaj o żadne porównywanie ze sobą rodzeństwa, tylko zwykłe odniesienia. To naturalne, że po jakimś czasie w pamięci pozostają nam tylko dobre i miłe wspomnienia – łatwo wówczas wysunąć przypuszczenia, że u starszego dziecka (dzieci) tego typu problemy nie występowały etc., podczas gdy my po prostu JUŻ ich nie pamiętamy.

 

Co warto zapisywać?

 • pierwsze małe-wielkie osiągnięcia (pierwszy uśmiech, pierwszy ząb, pierwsze gaworzenie, pierwsze pełzanie, siadanie, raczkowanie…)
 • trudy okresu niemowlęcego (zasypianie, przesypiane noce, częstotliwość karmień…)
 • dolegliwości dziecka (kolka, ból brzuszka, napięcie mięśniowe, wysypki, alergie…)
 • choroby wczesnego dzieciństwa
 • reakcje po szczepieniach
 • sprawdzone sposoby łagodzenia bólu
 • metody uspokajania
 • rytm dnia
 • godziny i czas drzemek
 • pierwsze słowa i słownik dziecka
 • ulubione zabawy
 • ulubione książeczki, wierszyki i bajki
 • wzrost i wagę

 

Gdzie zapisywać to, co ważne i warte przekazania?

Bez trudu kupicie tzw. Album Dziecka, czy Pamiętnik Dziecka, czyli produkt przeznaczony właśnie na umieszczanie w nim wspomnień z życia dziecka. Zazwyczaj posiadają one miejsce nie tylko na zapiski,  ale i na wklejenie zdjęcia, kosmyka włosów etc., ponadto są bardzo ładne :)

Do zapisków może posłużyć również zwykły (bądź niezwykły) zeszyt – nie będziemy w nim niewątpliwie ograniczeni ilością znaków ;-) Sami możemy go ładnie oprawić i nadać mu swój własny niepowtarzalny styl.

Tak naprawdę nie ważne na co się zdecydujemy, ważne po prostu byśmy spisywali, to co wydaje nam się o naszym dziecku ważne :)

 

Jak było u nas?

Posiadamy zarówno Pamiętnik PannyG, jak i Album PannyZ – otrzymaliśmy je w prezencie, sama zaś zakupiłam zeszyt, w którym miałam ambitny plan zapisywać wszystkie ważne informacje dotyczące moich córek – miało się w nim znaleźć wszystko to, co teraz zawarte jest w codzienności, ale już za parę tygodni przejdzie do przeszłości i może zostać przez nas zapomniane.

Ambitny plan w dalszym ciągu jest planem, choć już w trakcie realizacji ;-) Powoli uzupełniam Pamiętnik Gabrysi, Album Zosi staram się uzupełniać na bieżąco. Zeszyt to skarbnica wiedzy na temat rytmu dnia, rytuałów, czy „Gabusiowego słownika” :)

Spisujecie tego typu wspomnienia? Prowadzicie (prowadziliście) pamiętnik swojego dziecka?

Album dziecka

Album dziecka 2

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...