Owsiane czy kokosowe. Przepis na domowe mleko roślinne.

Mleko owsiane – słodko-słone, delikatne, idealne do płatków, czy białej kawy, nadające niesamowitą puszystość naleśnikom… I mleko kokosowe, którego głównie używamy w porze śniadaniowej, do przygotowania jaglanki, lub zalania płatków śniadaniowych. Mleko roślinne to nie jest mleko – mawiają niektórzy. Faktycznie! Mleko roślinne to napój roślinny wyglądem przypominający mleko. Od niemal 4 lat nie spożywamy mleka – żadnego, poza tym roślinnym, które przecież mlekiem nie jest 😉 Poniżej przestawiam Wam przepis na dwa mojego ulubione mleka roślinne: owsiane i kokosowe. 

 

Przepis na domowe mleko roślinne

Mleko owsiane

Składniki:

  • 10 łyżek płatków owsianych
  • 1 l wody
  • pół łyżeczki soli

Przygotowanie:

Blendujemy płatki owsiane. Zalewamy płatki połową gorącej wody (ok.1/2 litra), ponownie miksujemy, a następnie odciskamy całość przez gazę (u mniej jest to pielucha tetrowa). Wytłoczki (odciśnięte z wody zblendowane płatki owsiane) ponownie wrzucamy do garnka i zalewamy resztą gorącej wody, kolejny raz miksujemy i ponownie odciskamy.

Powstałe w ten sposób mleko owsiane przelewamy do naczynia i wstawiamy do lodówki.

 

Mleko kokosowe

Składniki:

  • 100 g wiórków kokosowych
  • 1 l wody

Przygotowanie:

Mleko kokosowe przygotowujemy analogicznie do mleko owsianego 😊 Blendujemy wiórki kokosowe – im dłużej tym lepiej, nawet na masło. Zalewamy wiórki połową gorącej wody (ok.1/2 litra), ponownie miksujemy, a następnie odciskamy całość przez gazę (u mniej jest to pielucha tetrowa). Wytłoczki (odciśnięte z wody zblendowane wiórki kokosowe) ponownie wrzucamy do garnka i zalewamy resztą gorącej wody, kolejny raz miksujemy i ponownie odciskamy.

Powstałe w ten sposób mleko kokosowe przelewamy do naczynia i wstawiamy do lodówki. Kiedy zawartość naczynia się ustoi najpewniej oddzieli się od mleka śmietanka, którą warto zebrać, by później wykorzystać w kuchni.

 

Domowe mleko roślinne przechowywane w lodówce może stać w lodówce jeszcze 2-3 dni.

Smacznego 😋

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...