Urodziny dziecka – organizacja kinder party i nie tylko.

Urodziny dziecka są niezwykłe same w sobie. Odzywają się w nas wspomnienia z dnia narodzin Małego Człowieka, który już wcale nie jest taki mały. Tego dnia możemy bardziej niż kiedykolwiek sprawić radość swojemu dziecku. Jak? Przede wszystkim robiąc wszystko z myślą o nim.

 

Na którą godzinę zaprosić gości?

Przyjęcie porą poranną, południową popołudniową, czy wieczorną? Wybierzcie godzinę rozpoczęcia dziecięcej imprezy na moment dnia, kiedy Wasz malec jest w najlepszym humorze, czyli np. po drzemce (o ile jeszcze śpi w ciągu dnia). Ważne, by dziecko było w dobrym nastroju (pomogą na pewno wyspanie, dotlenie oraz pełen brzuszek). Starajcie się nie przemęczać malucha tego dnia, nie zapewniajcie mu dodatkowych atrakcji. Samo przyjęcie będzie źródłem licznych bodźców. Bez względu na wiek dziecka, uprzedźcie je o zbliżających się gościach (reakcje na niespodzianki bywają różne).

 

Urodzinowe menu

Na urodzinach dziecka słone przekąski zazwyczaj zostają zjedzone przez rodziców, słodkości natomiast trafiają do małych brzuszków. Menu ustalcie w zależności od godziny rozpoczęcia przyjęcia oraz pory roku. O ile latem grill jest strzałem w dziesiątkę, o tyle zimą będzie rzeczą wręcz niewykonalną. Organizacja spotkania w porze popołudniowej daje nam niemal 100% pewność, że zaproszeniu goście będą po obiedzie – wówczas wystarczy, że zaserwujemy przekąski.

Bawiące się dzieci nie mają czasu na jedzenie, więc jeśli chcemy by maluchy podczas przyjęcia urodzinowego cokolwiek przekąsiły przygotujmy dania na tzw. jeden hapsik. Postarajcie się postawić na stole rzeczy zdrowe i jak najmniej przetworzone. Zamiast chipsów – chrupki kukurydziane, bądź chipsy owocowe. Słodkie napoje oraz napoje gazowane zastąpcie naturalnymi sokami i świeżymi owocami. Mini kanapeczki, humus, czy tortilla to także świetny pomysł na przekąskę dla najmłodszych.

 

Jaki tort dla małego jubilata?

Smaczny, słodki i najlepiej bajkowy :) Jestem zwolenniczką domowych wypieków oraz fanką masy lukrowej, z której można tworzyć prawdziwe cuda! :) Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy jest urodzonym cukiernikiem, a tym bardziej nie każdy ma czas na hand made… Jeśli zdecydujecie się na kupny tort postarajcie się wybrać sprawdzoną cukiernię, w której ciasta i torty przygotowywane są ze świeżych produktów – chodzi nie tylko o smak, ale i zdrowie najmłodszych uczestników imprezy. Myślę, że dobrym wyborem będzie tutaj zakup tortu śmietanowo-owocowego, bądź czekoladowego. Inne maślane kremy mogą smakować dorosłym, niekoniecznie maluchom.

Masa lukrowa służy do zdobienie tortów! Nie musimy, a nawet nie powinniśmy jej jednak zjadać. Pod jej słodką warstwą kryje się równie słodki tort :) Zdobienie tortów to w tej chwili prawdziwa sztuka, a powstałe ciasta są na miarę cukierniczych arcydzieł!

tort-masa-lukrowa

 

Przyjęcie w domu czy bawialni?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zorganizowanie urodzin dziecka w sali zabaw. Ta forma, jak każda inna, ma oczywiście swoje plusy i minusy.

Przyjecie w sali zabaw

Przyjecie w domu

O ile wyprawienie urodzin w sali zabaw jest kosztownym zabiegiem, praktycznie w ogóle nie angażuje rodzica w jakiekolwiek przygotowania (choć często zdarza się, że jest to tylko jedno przyjęcie z dwóch).

Zorganizowanie urodzin dziecka w domu wiąże się nie tylko z ułożeniem menu, ale również zadbaniem o drobne akcenty dekoracyjne, jak balony, kolorowe nakrycia stołu (np. z ulubioną postacią z bajki), czy czapeczki.

Jeśli brakuje Wam czasu, inspiracji albo najzwyczajniej w świecie talentu, warto zlecić udekorowanie kinder party twórczej osobie, zajmującej się na co dzień stylizacją przyjęć z wykorzystaniem prac hand-made (np. scrapbookingu).

Warto również zawczasu wymyślić zabawy dla dzieci, na wypadek, gdyby któryś z rodziców miał zamienić się w animatora :)

 

Lista prezentów na urodziny

Prezenty sprawiają mnóstwo radości najmłodszym, zwłaszcza podczas rozpakowywania. Niektóre są bardziej, inne mniej trafione. Niektóre się powielają, inne nie trafiają w gust dziecka. Oczywiście najlepiej jest zastosować się do zaleceń mamy i taty malucha, nie ryzykować i wybrać po prostu prezent z tzw. listy. Lista powinna być sporządzona przez rodziców (dla ich własnego dobra – po co zabawki mają się powielać).

 

Koperta – a w niej kartka i…

Krótko – małemu dziecku nie wypada dawać pieniędzy. Lepiej jest poprosić rodziców, by kupili coś w naszym imieniu dla malca, niż iść po najmniejszej linii oporu i włożyć do koperty banknocik. Co innego jeśli na przyjęciu urodzinowym znajduje się skarbonka (choć na kinder party się z tym osobiście nie spotkałam), do której goście wrzucają „co łaska”, bo dziecko zbiera w ten sposób na wymarzony prezent.

 

A może szczytny cel?

Jeśli Wasze dziecko ma dosłownie wszystko, Wy sami nie macie pomysłu na prezent, a co dopiero mówić, a spisaniu całej listy prezentów, zastanówcie się nad przekazaniem pieniędzy na jakiś szczytny cel, jak np. operacja chorego dziecka. Wówczas informujecie gości o całej akcji oraz zbiórce i podajecie (najlepiej w formie mailowej) instrukcje odnośnie możliwości zasilenia konta chorego dziecka etc. Cel oprócz tego, że sam w sobie szczytny, to Wy sami dajecie również dobry przykład swojemu dziecku – urodziny to nie tylko prezenty, ale przede wszystkim goście, którzy nas tego dnia odwiedzają i umilają czas jubilatowi.

Dodam jeszcze, że mało prawdopodobnym jest, by wszyscy goście przystali na tego typu zbiórkę. Babcia, dziadek, czy ciocia mogą okazać się tradycjonalistami, ale już np. Wasi znajomi podejdą do tematu bardziej entuzjastycznie :) Tak czy inaczej może się okazać, że z całej sytuacji wilk wyjdzie syty i owca cała – uda Wam się kogoś wspomóc, a Wasze dziecko dostanie i tak parę prezentów.

 

Jak jest u nas…

Dzień urodzin mojego dziecka jest dla mnie dniem ponad wszystko wyjątkowym. Do urodzin podchodzę w sposób szczególny dla danej osoby – ze wszystkich sił pragnę sprawić by bliska osoba tego dnia czuła się wyjątkowa i najważniejsza. Mamy swoją małą rodzinną tradycję, która sama w sobie czyni dzień domownika dniem wyjątkowym. Dla nas urodziny są świętem – tego dnia robimy sobie po prostu wolne (w miarę możliwości od wszelkich obowiązków)! Zamiast prezentów dajemy sobie czas, który jest przecież bezcenny i na wagę złota. Czynimy ten dzień innym, robimy rzeczy, na które w szarej codzienności nie starcza nam czasu. W nas pozostają wspomnienia, które staramy się uchwycić na zdjęciach i filmach.

Ciężko byłoby nam zorganizować jedno przyjęcie urodzinowe – z uwagi na dość liczną rodzinę i jeszcze liczniejsze grono znajomych z dziećmi – nasze mieszkanie mogłoby temu nie podołać. Dlatego zwykliśmy organizować przyjęcie dla rodziny oraz prawdziwe kinder party dla najmłodszych.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

4 thoughts on “Urodziny dziecka – organizacja kinder party i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...