Oliwka pielęgnacyjna jest starym sposobem natłuszczania skóry dziecka. Oliwki stosowały nasze mamy, babcie, prababcie… Po kąpieli małe ciałko nacierano płynem, by nie uległo wysuszeniu i stale było natłuszczone. Teraz już wiadomo, że nie trzeba tego robić –  skóra maluszka nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia , o ile nie występują problemy skórne. Jednak oliwka w domu małego dziecka się przydaje, chociażby do pielęgnacji pupy, bądź przy leczeniu ciemieniuchy. Jaka oliwka jest dobra? Którą wybrać, a której nie kupować?

Skład oliwki pielęgnacyjnej

Przy zakupie oliwki zawszepatrzcie na skład. To z czego powinna składać się oliwka, a z czego niektóre firmy ją produkują to dwie różne bajki.
Wiadomo, lepszy jest krótszy skład kosmetyku. Im więcej w nim naturalnych składników tym lepiej. To czego absolutnie oliwka nie powinna zawietać to związków z grupy PEG oraz parabenów!

W większości oliwek występuje Mineral oil, Paraffinum liquidum lub Petrolatum, czyli parafina zwana również olejem mineralnym. Olej ten otrzymywany jest przez destylację ropy naftowej, smoły węgla brunatnego lub po prostu syntetycznie!!! Nie zawiera żadnych substancji odżywczych! Jego działanie nawilżające polega na tworzeniu warstwy “ochronnej” na powierzchni skóry. Wnika on w pory skóry, wypełniając je, niemożliwiając tym samym wydostanie się wody na zewnątrz, przez co skóra nie może oddychać – finalnie mogą rozwinąć się bakterie beztlenowe na skórze, może nastąpić zablokowanie wydzielania łoju i potu, a co za tym idzie – powstawanie potówek).

Ropie naftowej pod postacią pochodnych Mineral oil, Paraffinum liquidum lub Petrolatum, stanowczo mówimy NIE!!!

Jakie jeszcze niebezpieczne składniki możemy znaleźć w oliwkach? Silikon, BHA, Ethylparaben, Propylene Glycol, Citric Acid, czyli nic innego, jak konserwanty).

Podczas czytania etykiety oliwki przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kolejność wsytępowania składników, by w żadnym razie na pierwszym miejscu nie pojawił się Mineral oil, Paraffinum liquidum lub Petrolatum.

Jaka jest najlepsza oliwka pielęgnacyjna dla dziecka?

Dobra oliwka w swoim składzie zawiera naturalne oleje, które kryją się pod następującymi nazwami:

  • Glycine Soja Oil – olej na nasion fasoli,
  • Helianthus Annuus Seed Oil – olej słonecznikowy,
  • Gossypium Herbaceum Seed Oil – olej z nasion bawełny,
  • Prunus Amygdalus Dulcis Oil – olej ze słodkich migdałów,
  • Sesamum Indicum Oil – olej sezamowy,
  • Olivenol – oliwa z oliwek,
  • Simmondsia Chinensis Oil – olej jojoba,
  • Triticum vulgare – olej z nasion pszenicy,
  • Weat Germ Oil – olej z kiełków pszenicy,
  • Zea Mays (Corn) Germa Oil – olej kukurydziany,
  • Vitis Vinifera (Grape) Fruit Oil – olej z pestek winogron,
  • Arachis hypogaea – olej z orzechów ziemnych,
  • Linum Usitatissimum – olej lniany,
  • Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil – olej z nasion bawełny.

Naturalne oliwki pielęgnacyjne

Oliwki

Wśród kosmetyków ekologicznych niewątpliwie również znajdziecie oliwki o naturalnym składzie bez dodatku szkodliwych substancji chemicznych – których wykaz znajdziecie tutaj.

Czarna lista oliwek
Czarna lista oliwek pielęgnacyjnych
Podziel się swoim zdaniem i zostaw komentarz. 

About Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy (NVC).

7 Comments

  1. Ja używam kremu nawilzajacego Musteli a do masażu 100% naturalny olej ze słodkich migdałów bez żadnych dodatków :)

  2. My używamy do wszystkiego oleju kokosowego. Rewelacja! Mega wydajny, naturalny, dobry na odparzenia, do nawilżania, zadrapania.

  3. Tylko i wylacznie parafiny. Po kąpieli do smarowania główki i pupy, alantan. Do kapieli emolinty w związku z tym niczym sie nie musieliśmy dodatkowo natluszczac.

    1. Alantan jest dobry, ale przy schorzeniach, nie profilaktyce. Emolienty, tak jak pisałam przy okazji “Kąpiel niemowlaka – czym myć małe ciałko?” dobre są dla dzieci z AZS, dla zdrowej skóry nie polecane, choć nie szkodzą…

  4. Wystarczy czytać skład, te bez parafiny będą lepsze.

  5. Najlepiej wcale oliwki nie stosować !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...