Nowy schemat żywienia diety niemowląt.

Zasady żywienie niemowląt ostatnimi laty bardzo się zmieniały, aż w końcu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zostały ujednolicone. Pierwszy raz brak różnic w schemacie rozszerzania diety dla dzieci karmionych mlekiem mamy i modyfikowanym. Pojawiły się zmiany dotyczące wprowadzenia glutenu, mleka krowiego, składników potencjalnie alergizujących oraz jajka. Również BLW zostało wyraźnie docenione. Poniżej przedstawiam Wam schemat żywienie niemowląt karmionych piersią oraz mlekiem modyfikowanym  poniżej.

Zasady i zalecenie dotyczące żywienia niemowląt, wprowadzania nowych pokarmów, czyli nic innego jak zalecenia odnośnie rozszerzania diety krótko i zwięźle opisane znajdziecie TUTAJ.

 

10 żelaznych zasad na dobry początek:

1. Podstawą żywienia dziecka przez pierwszy rok jego życia jest MLEKO matki (lub modyfikowane).

2. Posiłki dla dziecka przygotowujemy bez użycia soli, czy cukru.

3. Pragnienie zaspokajamy wodą (soki podajemy w ilości 150 ml wymiennie z owocami – sok to również posiłek).

4. Rozszerzanie diety rozpoczynamy od podania dziecku warzyw, a nie słodkich owoców, które na pewno dziecku posmakują, ale mogą skutecznie zniechęcić do mniej słodkich warzyw.

5. 3-4 razy w tygodniu serwuj maluchowi jajko – według najnowszych wytycznych możemy podać od razu całe jajko – bez rozdzielenia na białko i żółtko.

6. Po wprowadzeniu do warzywnych obiadków mięsa, zastępujemy je raz w tygodniu rybą. Jeśli dziecko dobrze toleruje ryby, podajemy je 2 razy w tygodniu (wymiennie z mięsem).

7. Nie ma potrzeby opóźnianie wprowadzania do diety dziecka składników potencjalnie alergizujących, jak np. jogurty.

8. Żywność dla dzieci powinna być jak najmniej przetworzona – parówki (więc nawet pseudo morlinki dla dzieci odpadają :)

9. Dobrze jeśli 7-8 miesięczne dziecko będzie dostawało posiłki już nie w formie puree, tylko rozdrobnione i posiekane, jeśli wybraliście bardziej tradycyjną metodę żywienia dzieci, a nie BLW.

10. W miodzie mogą występować składniki wywołujące botulizm dziecięcy, dlatego zaleca się go podawać dzieciom dopiero po pierwszych urodzinach.Schemat zywienie niemowlat kp

Schemat zywienie niemowlat karmioncyh mm1

 

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Blogerka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC). Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

4 thoughts on “Nowy schemat żywienia diety niemowląt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...