Nie-noszenie, czyli kiedy przestać nosić dziecko?

Noszenie dziecka jest dla niego zdrowe i wbrew pozorom bardzo ułatwia życie rodzicom (o korzyściach wynikających z noszenia dziecka pisałam wcześniej TUTAJ). Dzieci noszone w chustach, bądź nosidełkach wykazują wyższy poziom zadowolenia od dzieci przyzwyczajonych do łóżeczek, kojców, leżaczków, wózków, czy krzesełek. Chustonoszenie rodzi jednak pytanie – kiedy przestać nosić?

 

Chustonoszenie – umiar i równowaga

Od samego początku przygody z noszeniem dziecka należy przyjąć postawę zrównoważoną. Noszenie dziecka jest super, ale tak jak we wszystkim, tak i w tym przypadku trzeba zachować równowagę. Dziecko należy nosić zawsze wtedy, kiedy tego ono potrzebuje, dając mu tym samym czas i możliwość swobodnej zabawy. Dzieci, które mają potrzebę bliskości, a nie są wystarczająco dużo noszone sygnalizują – najczęściej płaczem – chęć bycia wziętymi na ręce. Dzieci, które są wynoszone komunikują się z opiekunem za pomocą mowy ciała, a nie płaczu.

 

Noszenie starszaka

Okres noszenia dziecka jest stosunkowo bardzo krótki i zamiast zadawać sobie pytanie, kiedy przestać nosić dziecko, cieszmy się samym noszeniem, bo zaraz maluszek nie będzie już tego potrzebował. Dziecko po uzyskaniu umiejętności samodzielnego chodzenia coraz częściej chce poznawać świat na własnych nogach i coraz rzadziej chce być brane na ręce, choć nie oznacza to, że noszenie dziecka dobiega końca. Chodzący maluszek nadal ma dużą potrzebę bliskości. Otaczający go świat może niejednokrotnie przerażać, wówczas chęć bycia noszonym może być jeszcze większa.

Czas noszenia dziecka w drugim roku jego życia i każdym następnym jest dużo krótszy, w porównaniu z czasem noszenia niemowlaka. Czy istnieje moment w którym należy po prostu przestać nosić dziecko? I tak, i nie. Tak jak wcześniej pisałam, najważniejsza jest równowaga. Jeśli w Waszej sytuacji istnieją przeciwwskazania do noszenia dziecka albo zalecenia mówiące o ograniczeniu noszenia, należy się po prostu do nich zastosować. Istnieją w życiu sytuacje, w których noszenie dziecka jest niewykonalne. Wówczas warto zastosować tzw. zamienniki noszenia, czyli działania, które mają na celu bycie blisko dziecka, jak:

  • bycia z dzieckiem w jego poziomie,
  • zabawa na podłodze,
  • sadzanie dziecka u siebie na kolanach,
  • częste przytulanie,
  • baraszkowanie i leżakowanie,
  • etc.

 

Kiedy przestać nosić dziecko?

Jeśli noszenie dziecka dla Was samych nie stanowi problemu, to od siebie dodam tylko, że nie istnieje coś takiego, jak moment w którym należy przestać nosić dziecko (około 3 roku życia dziecko samoczynnie odzwyczaja się od noszenia – jest coraz silniejsze i bardziej wytrzymałe). Przywilejem dziecka jest między innymi bycie noszonym na rękach.

Jeśli natomiast noszenie dziecka źle odbija się na Waszym zdrowiu, bądź najzwyczajniej w świecie brakuje Wam siły – zadbajcie o siebie, a dziecku bliskość przekazujcie w innej formie.

 

Podziel się swoim zdaniem zostawiając komentarz poniżej.

 

Agnieszka Skoczylas

Agnieszka Skoczylas - psycholog dziecięcy i mama 3Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula. Prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą. Udziela rodzicom indywidualnych konsultacji w sytuacji pojawienia się wątpliwości opiekuńczo-wychowawczych. W ciągłym biegu i niedospaniu z głową pełną pomysłów.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na tej stronie są ciasteczka!
Więcej...